W jaki sposób zmienność temperatury związana z klimatem wpływa na śmiertelność na świecie? Opracowanie wyników badania opublikowane przez grupę badaczy rzuca nowe światło na to zagadnienie.
Miejsc w hospicjach brakuje, a opieka paliatywna w Polsce boryka się z poważnymi problemami, np. z niskimi wycenami takich usług przez NFZ. Utrudniony dostęp do świadczeń mają szczególnie mieszkańcy wsi.
Rankingi są miernikiem jakości nauki, a pozycja polskiej nauki w takim w globalnym spojrzeniu jest wciąż, niestety, słaba; trzeba wreszcie krytycznie na to spojrzeć – ocenił prof. Piotr Ponikowski.
W Europie liczba nowych potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 wzrosła o 1/3, a liczba zgonów – o blisko 10%. Kraje wysokorozwinięte czekają na dopuszczenie nowych szczepionek przeciwko COVID-19 z nadzieją, że podanie ulepszonego boostera zapobiegnie jesiennej fali zakażeń. Letnią mógłby ograniczyć powrót do racjonalnych w czasie pandemii zachowań.
To uraz, który prędzej czy później każdego z nas dotknie i trzeba być na to przygotowanym – mówi Adam Pietrzak, specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycyny ratunkowej.
W związku ze zmianami klimatu fale gorąca będą narastać i tylko w Azji Południowej będą dotykały pół miliarda ludzi rocznie, a to spowoduje głód, wzrost liczby zgonów i migracje. Odpowiednie działania mogą jednak zmniejszyć zagrożenie.
Liczba nowych potwierdzonych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wzrosła w ostatnim tygodniu w Niemczech o niemal 75 proc., w Grecji i we Włoszech – o ok. 60 proc., zaś w Hiszpanii i Francji – o ok. 40 proc. To byłyby kiepskie wiadomości na progu sezonu wakacyjnego, gdyby ktokolwiek się nimi (w tej chwili) przejmował.
Kramatorsk skontaktował się z nami 2 miesiące temu, niedługo po ataku rakietowym, w którym na dworcu kolejowym zginęło 57 osób, a przeszło 100 zostało rannych. Prośba od jednego z trzech miejskich szpitali dotyczyła leków, materiałów opatrunkowych i sprzętu. W zeszłym tygodniu do Kramatorska dojechała z Cholerzyna karetka. Przygotowujemy dostawę łóżek.
Seniorzy, którzy nie są w stanie ustać na jednej nodze przez dziesięć sekund, są blisko dwukrotnie bardziej narażeni na zgon w ciągu kolejnych 10 lat – informują naukowcy z kliniki medycyny sportowej CLINIMEX w Rio de Janeiro. Ich wnioski publikuje „British Journal of Sports Medicine”.
1 lipca lekarze POZ uzyskają możliwość zlecania dodatkowych ośmiu badań diagnostycznych, na które dotąd mogli kierować wyłącznie lekarze z AOS. To, jak potwierdził w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski, początek ogromnych zmian w POZ, które będą kontynuowane jesienią.
Wydaje się, że co najmniej potrzebne byłoby przygotowanie odrębnych pakietów diagnostycznych dla osób z młodszych i starszych grup wiekowych, jeśli nie chcemy określać górnej granicy wieku programu „Profilaktyka 40 Plus” – mówi dr n. med. Tadeusz Jędrzejczyk.
Liczba nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w Europie w ujęciu tygodniowym wzrosła o ponad jedną piątą. W UE w kwietniu liczba zgonów nadmiarowych wzrosła w porównaniu ze średnią wieloletnią o 10 proc. Polska jest nieco powyżej tej normy. A minister zdrowia powołał zespół, który zbada sytuację zdrowotną Polaków w czasie pandemii.
Program „Profilaktyka 40 Plus” zostaje przedłużony do końca 2022 r. Od 1 lipca MZ przewiduje wsparcie dla gabinetów POZ, które będą wspierać diagnostykę swoich pacjentów. Po wakacjach uruchomiona zostaje loteria – będą losowane karty wstępu do obiektów sportowych.
Planując transport, zawsze staramy się wyznaczyć trasę przejazdu tak, by samochód był kompletnie wypełniony – zapewnia Anna Zawiślak, koordynatorka zbiórki dla szpitali w Ukrainie prowadzonej przez Medycynę Praktyczną i Instytut Ratownictwa Medycznego. – Pakujemy właśnie sprzęt ortopedyczny, narzędzia chirurgiczne dla chirurgów wojskowych, stazy taktyczne do Kyiv School of Economics.
Po latach potrafimy przewidzieć, ile krwi powinniśmy mieć w zapasie, uwzględniając np. pory roku, w których zapotrzebowanie na konkretne składniki jest mniejsze bądź większe – wyjaśnia lek. Maria Jakimowicz, kierownik Banku Krwi, specjalista transfuzjologii klinicznej i diagnostyki laboratoryjnej z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.
Minister mówi o pracach nad projektem zakładającym, że rezydenci będą musieli część programu odbywać w szpitalach powiatowych. Takie przepisy już istnieją, zostały uchwalone w 2020 roku w ramach dużej nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty – z długim vacatio legis, przesuwającym wejście w życie tego rozwiązania na 2023 rok.
Światowy Dzień Krwiodawcy to święto osób wyjątkowych, które chcąc ratować życie drugiego człowieka, bezinteresownie dzielą się cząstką siebie – podkreśla prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka, zachęcając, by dołączyć do grona krwiodawców.
Turyści wypoczywający nad morzem nie myślą o stanach zagrożenia życia, o możliwości zachorowania. Nie wiedzą też, gdzie mogą znaleźć pomoc medyczną – powiedział ratownik medyczny Tomasz Kubiak. Dodał, że w sezonie letnim karetki bardzo często wyjeżdżają do bezpodstawnych wezwań.
Nieco ponad dwa tygodnie dzielą pracowników ochrony zdrowia od „historycznych” i „bezprecedensowych” podwyżek płac, ale powszechnego entuzjazmu trudno wypatrywać. I nie tylko dlatego, że doświadczenie uczy, by nie cieszyć się przedwcześnie ze zwiększenia skali podwyżek po decyzji Senatu, która – jak wiadomo – jedną decyzją może w Sejmie upaść z hukiem.
W latach 2016-2021 czas oczekiwania na przeszczepienie narządu w Polsce się wydłużał. Najdłuższy wzrósł z 4 do nawet 12 lat – informował posłów Komisji Zdrowia przedstawiciel NIK. Polska pod względem liczby przeprowadzanych przeszczepień zajmuje trzecie miejsce w Europie. Od końca – wyprzedzamy jedynie Rumunię i Grecję.
W dniach 3–5 czerwca 2022 roku odbyły się XI Mistrzostwa Polski Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. Organizatorem XI edycji zawodów był Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi wyjazdy. Jeśli planujesz urlop za granicą i jeszcze nie masz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), złóż wniosek o nią. Dzięki EKUZ w razie nagłej choroby będziesz mógł skorzystać z leczenia
Przed 30 laty ukazało się opracowanie „Uniwersalizm i medycyna” pod redakcją prof. Kazimierza Imielińskiego. Zawarte w tej publikacji idee związane z humanizacją w medycynie są nam dziś szczególnie potrzebne – powiedział prof. Zbigniew Izdebski.
Zawiedliśmy – mówił prezes PiS podczas sobotniej konwencji. Z przymrużeniem oka Jarosław Kaczyński skomentował w ten sposób niedostateczną liczbę miejsc na partyjnej imprezie. Bo jeśli chodzi o efekty niemal siedmiu lat rządów – to nieprzerwane pasmo sukcesów. Ale tu znów warto sięgnąć po cytat z tego samego przemówienia: – Są fakty i są opowieści.
Tysiące narzędzi, urządzeń zespalających, staz taktycznych. Aparaty USG, RTG. Stoły operacyjne, wózki inwalidzkie, nosze. W 100 dni wysłaliśmy do Ukrainy 28 transportów. Już czekają kolejne.
Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o wynagrodzeniach minimalnych to policzek dla środowisk lekarzy i pielęgniarek. Przedstawiciele rządu mówią o historycznym wymiarze podwyżek, jakie czekają pracowników ochrony zdrowia. Patrzenie na problem przez pryzmat wartości nominalnych przy dwucyfrowej i rosnącej inflacji nie ma sensu, ale refleksja przyjdzie dopiero za kilka miesięcy.
Coraz więcej osób czeka na przeszczep, jednak liczba dawców nie wzrasta, a wręcz maleje. I tak trudną sytuację pogorszył jeszcze wybuch epidemii COVID-19. W efekcie w 2020 roku rekordziści mieli czekać na przeszczep nawet 12 lat – zaznacza NIK.
27 maja po raz dziesiąty obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Z tej okazji w piątek od godz. 21.30 do godz. 1.30 na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie będzie prezentowana dekoracja świetlna – informuje Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych.
W Polsce temat COVID-19 już niemal nie istnieje, ale w globalnych statystykach zakażeń nastąpiło w ostatnim tygodniu odbicie w górę o 28 proc. Tylko w Stanach Zjednoczonych liczba nowych przypadków wzrosła o 10 proc., mimo stosunkowo niskiego poziomu testowania. Nie tylko na testach opiera się jednak wiedza, że SARS-CoV-2 jeszcze nie przeszedł do historii.
To będzie transport łączony do czterech odbiorców. Dotrze za Kijów. W magazynie Medycyny Praktycznej piętrzą się paczki ze stazami taktycznymi, stabilizatorami, materiałami opatrunkowymi. Wstępnie zabezpieczone folią stoją stoły operacyjne, aparat RTG, elektrokoagulator.
Pamiętam pierwszy dzień, kiedy wyszliśmy. Byliśmy w samochodzie i nikt się nie odzywał – mówi Anja Wolz, koordynator ds. sytuacji kryzysowych MSF. Od 25 lutego do początku kwietnia miasto Hostomel na obrzeżach Kijowa było areną brutalnych walk, a przez pewien czas znajdowało się również pod kontrolą wojsk rosyjskich.
W całym kraju jest zwiększone zapotrzebowanie na krew i jej składniki – informuje Narodowe Centrum Krwi i apeluje do honorowych dawców o oddawanie krwi.
Podejmujemy zdecydowane działania na rzecz przywrócenia standardu odwiedzin w oddziałach szpitalnych – zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski. O zniesienie restrykcji w szpitalach apelował rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
Od czwartku do poniedziałku flagi przy budynkach publicznych w USA, również w ambasadach tego kraju, są opuszczone do połowy masztów – to symboliczny znak żałoby po milionie śmiertelnych ofiar COVID-19. Tymczasem liczba nowych zakażeń w tym kraju w ciągu tygodnia wzrosła o jedną czwartą, a Biały Dom ostrzega, że w jesienno-zimowej fali zakazić się może 100 mln Amerykanów.
Od początku marca wysłaliśmy do Ukrainy 22 transporty, które trafiły do 28 szpitali i zespołów ratowniczych. Wartość dostarczonej do tej pory pomocy wynosi 1 599 592,46 zł.
Hiszpania odnotowuje w ostatnich dniach skokowy wzrost hospitalizacji z powodu COVID-19, a lekarze wprost mówią o siódmej fali. W Polsce, w połowie maja, przestanie obowiązywać stan epidemii, a minister ocenia, że wirus i wywoływana przez niego choroba zagrożenie mogą stanowić, ale dopiero jesienią, zaś sytuacja i w kraju, i w Europie zmierza teraz w dobrym kierunku.
Powinniśmy się skupić na tym, by uchodźcy mieli gdzie mieszkać. Najlepszym, co mogą zrobić dziś Polacy jest udostępnianie mieszkań za darmo albo za symboliczną kwotę, także mieszkań w małych miejscowościach – mówi dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Około 350 tys. mieszkańców Charkowa nie chciało lub nie mogło opuścić miasta. Wielu z nich schroniło się w podziemnych stacjach metra, aby uciec przed nieustannymi bombardowaniami. Dr Lisa Searle z Lekarzy Bez Granic opisuje swoje doświadczenia w opiece nad pacjentami ukrywającymi się pod Charkowem.
W połowie maja przestanie obowiązywać w Polsce stan epidemii. W sumie to zrozumiała decyzja, bo skoro stłukliśmy termometr i liczba testów spadła do zera, byłoby szczytem hipokryzji twierdzić, że państwo przykłada wagę do zagrożenia związanego z COVID-19. Eksperci przestrzegają przed konsekwencjami, ale czy to po raz pierwszy są ignorowani?
Te rzeczy zawsze potrzebne są na już, a zbiórka po dynamicznym początku, kiedy szybko zebraliśmy 6-cyfrową kwotę niestety zwolniła – opowiada Anna Zawiślak, koordynatorka zbiórki dla szpitali w Ukrainie prowadzonej przez Medycynę Praktyczną i Instytut Ratownictwa Medycznego.
System ochrony zdrowia jest w stanie ciężkim, a ochrona zdrowia na terenach wiejskich to wręcz pacjent w stanie krytycznym – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL. Podczas Kongresu Polska Wieś dyskutowano m.in. o problemie zdrowia na obszarach wiejskich.
Ładunek nie był duży, ale za to kosztowny, a dla lekarzy i pacjentów bezcenny. Przenośny aparat RTG i zestawy stabilizatorów zewnętrznych zawieźliśmy do szpitala wojskowego we Lwowie. Sprzęt został zakupiony z pieniędzy ze zbiórki prowadzonej przez Medycynę Praktyczną i Instytut Ratownictwa Medycznego.
Teraz, gdy w Polsce pandemia już się skończyła... – gdy takie słowa padają na konferencji, organizowanej przez podległe MZ instytucje, trudno się dziwić powszechnemu – również wśród pracowników ochrony zdrowia – lekceważeniu nadal obowiązującej w placówkach medycznych zasady zakrywania nosa i ust. Twierdzenie o końcu pandemii głęboko rezonuje w społeczeństwie.
Co trzecie gospodarstwo domowe w Ukrainie, w którym co najmniej jedna osoba cierpi na chorobę przewlekłą, nie jest w stanie zapewnić sobie leków i opieki medycznej – alarmuje WHO.
Hospicjum to nie jest miejsce, w którym zamyka się chorego i czeka aż umrze – mówi dr Marcin Janecki, kierownik Stacjonarnego Ośrodka Opieki Paliatywnej Hospicjum w Gliwicach.
Żeby stać się ekspertem, trzeba uczyć się od najlepszych, umieć zdobywać pieniądze na projekty, współpracować na poziomie międzynarodowym i zlecać zadania na zewnątrz – mówi dr hab. Tomasz K. Wojdacz z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Uniwersytetu w Aarhus w Danii.
Od Unii Europejskiej w ramach zaliczki w związku z kryzysem uchodźczym możemy otrzymać bardzo szybko, przy minimalnych formalnościach, przynajmniej kilkaset milionów euro. Rząd woli jednak wygłaszać twierdzenia o braku pomocy, mimo że zaledwie miesiąc wcześniej prezes PiS twierdził, że Polska do nikogo zgłaszać się po wsparcie nie musi.
System opieki geriatrycznej nie zapewnia seniorom prawidłowej i wystarczającej pomocy – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli. Kluczowym problemem jest brak specjalistów w tej dziedzinie.
Stoją w grupkach, rozmawiają ściszonymi głosami, palą papierosy. Pierwsza myśl: „Ależ brudni, zakurzeni. No tak, w końcu przyjechali z frontu”. Z bliska okazuje się, że to nie brud tylko zmęczenie. Patrzymy na poszarzałe z wyczerpania twarze żołnierzy, którzy przywieźli do szpitala swoich rannych kolegów. My przywieźliśmy sprzęt medyczny – w jednym pudle jest mobilny aparat RTG, w dwóch kolejnych zestawy stabilizatorów zewnętrznych.
Szybko można się przekonać, że dobrze poinformowany pacjent jest świetnym partnerem. Co to oznacza? Na przykład to, że akceptuje powikłania, ponieważ wie, że są nieuchronnie wpisane w zabieg – zapewnia prof. Tomasz Banasiewicz
Polski system opieki zdrowotnej może przyjąć zwiększoną liczbę osób i wszystko wskazuje na to, że jest w stanie sobie z tą sytuacją poradzić. Ale mogą się pojawić pewne obciążenia i pogłębić niektóre z dotychczasowych problemów – mówi dr Paloma Cuchi, przedstawicielka WHO w Polsce.
Jeden z największych szpitali na wschodzie Ukrainy, zapewniający specjalistyczną opiekę medyczną dla ponad 100 tys. osób, radził sobie ze skutkami konfliktu zbrojnego jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej ofensywy wojskowej 24 lutego 2022 r. Obecnie szpital jest nieczynny.
Pół miliarda zakażeń w skali globu – tę granicę przekroczymy dosłownie lada moment, zapewne w poniedziałek. Omikron, choć wyraźnie mniej zjadliwy, wcale nie jest niegroźny. Poza Polską.
Pierwsze 100 tys. zł zebraliśmy w 2 dni, największa do tej pory wpłata wyniosła 540 288 zł, do szpitali w Ukrainie wysłaliśmy 8 transportów, ostatni w tym tygodniu.
Jesteś po 40. roku życia? Podziel się swoją opinią na temat programu. Jeśli jeszcze nie skorzystałeś/aś, zadbaj o swoje zdrowie, odbierz e-skierowanie i idź się przebadać
Na 9,7 miliona osób starszych obecnie mamy ok. 500 lekarzy i 900 łóżek na oddziałach geriatrycznych – czytamy w interpelacji poselskiej w sprawie poprawy jakości opieki geriatrycznej w Polsce.
W skali świata pandemia trwa. Największe kraje Europy zajmują czołowe miejsca w globalnym rankingu nowych zakażeń, Niemcy – drugie. Średnia dobowa liczba zgonów oscyluje wokół 4 tysięcy, czyli poziomu z wiosny 2020 roku. Wtedy budziła przerażenie. Dziś – zobojętniała.
Mobilny aparat RTG do użytku w warunkach pozaszpitalnych kosztuje prawie 300 tys. zł, za zestaw do stabilizacji zewnętrznej trzeba zapłacić ponad 30 tys. zł, apteczki First Aid Kits dostępne są za ok. 100 dolarów. Dzięki naszym kontaktom robimy zakupy dla Ukrainy nieco taniej, ale i tak, wydatki są ogromne, a potrzeby nie maleją.
Protokół ERAS może być stosowany we wszystkich dyscyplinach zabiegowych, począwszy od chirurgii, ale także ginekologii, ortopedii czy urologii. Dotyczy zarówno chorych operowanych w sposób tradycyjny, jak i laparoskopowo.
Raport „Świadomość Polaków na temat badań klinicznych – Pratia 2022”
Ministerstwo Zdrowia uruchomiło aplikację LikarPL, która ułatwi porady lekarskie dla obywateli Ukrainy. Umożliwi ona szybką diagnozę stanu zdrowia pacjenta, a także komunikację między pacjentem i lekarzem, który nie posługuje się językiem ukraińskim – poinformował w czwartek resort.
Polska jest jednym z liderów na światowym rynku badań klinicznych. W 2019 roku zajmowała na nim 11. pozycję, ale szybko pnie się w górę – z korzyścią dla gospodarki i polskich pacjentów. Mimo dużego potencjału część komercyjnych badań klinicznych wciąż jednak Polskę omija.
Narastający od lat niedobór kadr jest jedną z największych bolączek polskiego systemu zdrowotnego. Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie pod względem liczby pielęgniarek i położnych. Dlatego dla tych, które przyjechały z Ukrainy i mają kwalifikacje zawodowe, z pewnością nie zabraknie pracy.
Kraje, w których rośnie liczba zakażeń, zbyt szybko zniosły restrykcje – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. W Polsce liczba zakażeń nie rośnie, więc śmiało wkraczamy na ścieżkę brytyjską, i nie tylko brytyjską. Wyzwań przybywa, możliwości popełniania błędów – również. Ile z nich w pełni wykorzystamy?
Sytuacja pogarsza się z każdym dniem. Ludzie w Mariupolu giną z powodu ostrzału, bombardowań, braku żywności, wody czy opieki zdrowotnej. Niewinni cywile codziennie, co godzinę i w każdej minucie zmagają się z nieznośnymi warunkami i trudami.
Wczoraj wyekspediowany został do Lwowa transport narzędzi chirurgicznych, jutro pojadą dwa stoły operacyjne, aparat RTG i pozostałe zestawy do neurochirurgii oraz chirurgii naczyniowej. Na koncie zbiórki jest już ponad 1 mln zł.
Aby ułatwić pracę lekarzom i pomóc pacjentom, przygotowaliśmy listę leków zarejestrowanych w Ukrainie i ich polskie odpowiedniki. Pacjenci mogą wskazać na niej lekarzowi leki, które przyjmowali.
Na początku marca trzy samoloty transportowe przywiozły do Polski sprzęt do założenia szpitala polowego. Cenny ładunek transportowano drogą lądową do Lwowa, który stał się jedną z nielicznych wysp bezpieczeństwa i pomostem między „przed” i „po” dla setek tysięcy ludzi, którzy uciekli przed rosyjską agresją.
Liczba nowych przypadków SARS-CoV-2 w Europie zwiększyła się w ostatnim tygodniu o 4 proc. Stabilizacja? Wręcz przeciwnie, jeśli spojrzeć na Włochy, Francję czy nawet Niemcy. W Polsce spadek (-4 proc.), ale niska intensywność testowania każe postawić pytanie, czy aby na pewno spadki jeszcze trwają. Nie badamy, więc nie wiemy.
– Ci ludzie byli bardzo dobrze leczeni w Ukrainie, nowoczesnymi lekami, na europejskim poziomie – podkreśla dr Marzena Frołow. – Pytanie, co z nimi będzie dalej
Internetowe Konto Pacjenta daje dostęp do podstawowych dokumentów medycznych: e-recepty, e-skierowania, załatwiania spraw związanych z pandemią, wyboru lekarza. Teraz jest dostępne dla obywateli Ukrainy, którzy dostali numer PESEL
Wojna wywołana przez Władimira Putina pozbawiła ludzi domów, dobytku, dotychczasowego życia – jeśli więc możemy, przyjmijmy ich pod swój dach i do naszej społeczności. Nic lepszego nie możemy zrobić – podkreśla dr Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Oprócz zaplanowanego z wyprzedzeniem transportu do Novovodolaz'ka Tsentral'na Likarnya – szpitala w mieście Nowa Wodołaha, w obwodzie charkowskim, w czasie tego weekendu udało się też zorganizować wysyłkę środków medycznych do Szpitala Wojskowego w Kijowie
Dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia na tych samych zasadach, co obywatele Polscy daje wojennym uchodźcom ukraińskim podpisana w sobotę wieczorem przez Prezydenta Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Nowe przepisy obowiązują z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.
Pandemia COVID-19 jeszcze się nie skończyła – szkoda, że coraz częściej traktujemy to jako oczywistość, bez wyciągania wniosków czy należytej uwagi. A jest na co zwracać uwagę, bo trendy nowych przypadków w Europie dają do myślenia.
Cudzoziemcowi nadaje się w Polsce status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem w kraju pochodzenia z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony tego kraju.
Wśród uchodźców znajdują się osoby, które zmagają się z różnymi problemami zdrowotnymi, których zaniedbanie może kosztować życie. Warto pamiętać, że uchodźcom przysługują te same prawa do leczenia, na przykład w szpitalu, co ubezpieczonym obywatelom polskim. Uciekającym przed wojną w Ukrainie ofertę pomocy przygotowały też organizacje pacjenckie. Poniżej podstawowe informacje na ten temat.
Dostaliśmy 20 wózków inwalidzkich. Pan doktor z Płocka wysłał przenośny aparat USG. Dzwonił, że zrobiłby to dzień wcześniej, ale chciał jeszcze naładować baterię, „bo przecież w Ukrainie mają problem z prądem”. Sztab Pomocy Belgia wyekspediował do nas transport leków i opatrunków, 20 europalet – relacjonuje Anna Zawiślak, koordynatorka zbiórki dla szpitali w Ukrainie prowadzonej przez Medycynę Praktyczną i Instytut Ratownictwa Medycznego.
W polskich szpitalach w tej chwili jest hospitalizowanych ponad 700 dzieci z Ukrainy. Kilkoro wymaga dializ. Są też dzieci z chorobami onkologicznymi – poinformował wiceminister Waldemar Kraska.
9 marca 2022 r. Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z 20 publicznymi ośrodkami onkologicznymi zrzeszonymi w Ogólnopolskim Zrzeszeniu Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych uruchomił Telefoniczną Informację Pacjenta dla obywateli Ukrainy.
To jeden ze skutków pandemii COVID-19, ale też ciągle małej aktywności szpitali, która blokuje wykorzystanie możliwości pozyskania narządów od zmarłych dawców.
Pierwsze polskie adeptki medycyny musiały pokonać wiele przeszkód, aby realizować swoje powołanie. Walcząc z pokutującymi od stuleci stereotypami, borykając się z wyśmiewaniem, krytyką i odrzuceniem ze strony zdominowanego przez mężczyzn środowiska lekarskiego, odważnie przecierały szlaki dla kolejnych pokoleń kobiet.
8 marca w tym roku jest szczególny. Dzisiaj myślimy przede wszystkim o kobietach, które ratują swoje dzieci przed wojną. O wszystkich tych, które niosą im pomoc. A także o kobiecej solidarności, zaradności, poświęceniu i sile
W ciągu jedenastu dni wojny Ukrainę opuściło ponad milion osób – lwia część, już niemal milion, przez granicę z Polską. Rząd szlifuje, cytując rzecznika rządu, specjalną ustawę, która ma uregulować podstawowe kwestie socjalne i ekonomiczne pobytu setek tysięcy, być może nawet kilku milionów, osób w naszym kraju, ale problemy do rozwiązania są tu i teraz. Na przykład kwestia szczepień dzieci i młodzieży.
Polska to atrakcyjny kraj dla prowadzenia badań klinicznych. W 2021 roku zarejestrowano rekordową ich liczbę: 800 projektów komercyjnych i niekomercyjnych.
Dzwoniąc pod numer 800 137 200 każdy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski w obawie przed rosyjską agresją, uzyska konsultację lekarską w ojczystym języku.
Niezmiernie nas cieszy, że prace resortu zdrowia nad rozwiązaniami systemowymi dla chorób rzadkich są realizowane - powiedział podczas obchodów 12. Światowego Dnia Chorób Rzadkich Stanisław Maćkowiak, prezes Krajowego Forum na rzecz terapii chorób rzadkich ORPHAN zrzeszającego 45 organizacji pacjentów z chorobami rzadkimi.
Być może w czwartek rząd przedstawi w Sejmie projekt specjalnej ustawy, regulującej podstawowe kwestie związane z funkcjonowaniem uchodźców z Ukrainy w Polsce i ich dostęp do szeregu usług publicznych, w tym ochrony zdrowia.
Nieustające ataki wojsk rosyjskich na Kijów spowodowały przeniesienie dzieci, zmagających się z chorobami onkologicznymi i hematologicznymi w szpitalu „Ochmadyt” do szpitalnych piwnic.
Studenci studiów lekarskich kształcący się w Ukrainie mogą kontynuować naukę w Polsce – napisało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.
Świadczenia udzielane obywatelkom i obywatelom Ukrainy, którzy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy znaleźli się w Polsce będą rozliczane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotyczy to porad udzielanych przez lekarzy rodzinnych, specjalistów, a także hospitalizacji. Warunkiem jest przedstawienie przez pacjenta zaświadczenia wystawionego przez Straż Graniczną RP lub odcisku stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzających legalny pobyt na terytorium RP po przekroczeniu granicy od 24. lutego 2022 roku.
Polska Misja Medyczna, organizacja od ponad 20 lat zajmująca się pomocą humanitarną i rozwojową na całym świecie, prowadzi zbiórkę środków na pomoc Ukrainie. Głównym celem jest pilna odpowiedź na potrzeby mieszkańców w obszarach dotkniętych działaniami zbrojnymi.
Deklarujemy wszelką pomoc dla obywateli Ukrainy, jeśli chodzi o aspekt zdrowotny – stwierdził wiceminister Waldemar Kraska.
Jest nas za mało: w szpitalach, w DPS-ach, w medycynie szkolnej oraz w pielęgniarstwie środowiskowym – powiedziała przewodnicząca OIPiP w Gdańsku Anna Czarnecka.
Ten rok może być przełomowy dla leczenia chorób rzadkich – powiedziała w środę na komisji zdrowia konsultant krajowa w dziedzinie genetyki klinicznej prof. dr hab. n. med. Anna Latos-Bieleńska.
W ponad jednej czwartej przebadanych rzek z różnych regionów świata stwierdzono obecność farmaceutyków w potencjalnie toksycznych stężeniach – informuje czasopismo „Proceedings of the National Academy of Science”. To pierwsze globalne badanie skażenia medycznego środowiska.
Rozmowa z prof. Jarosławem Kużdżałem, ordynatorem Oddziału Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej z Pododdziałem Rehabilitacji Pulmonologicznej Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie.
Z okazji Światowego Dnia Chorego w dniach 10-11 lutego odbywa się organizowane przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej XVI Forum Organizacji Pacjentów.
Zupełnie niespodziewanie, z pominięciem konsultacji publicznych, 24 stycznia 2022 r. skierowano do ogłoszenia Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę1. Niespełna 3 dni później – 27 stycznia – nowe przepisy weszły już w życie.
3/4 Polaków woli przedłużyć receptę podczas e-wizyty zamiast w gabinecie. 2/3 Polaków uważa, że zdalna pomoc medyczna zwiększa bezpieczeństwo podczas pandemii. Już 36,5% respondentów chce korzystać z e-wizyty u lekarza internisty.
62,9% Polaków szuka w internecie sposobu leczenia, 55,8% sprawdza objawy chorobowe, a 54,5% - informacji o lekach.
W ramach obchodów ogólnopolskiego Dnia Transplantacji na wspólnym posiedzeniu w Senacie, 27 stycznia br., zebrały się Parlamentarny Zespół ds. Transplantacji i Parlamentarny Zespół ds. Dzieci.
Na koniec grudnia 2021 r. na przeszczepienie narządu oczekiwało blisko 1,8 tys. osób, z czego tysiąc na nową nerkę. W pandemii liczba przeszczepień tego narządu znacząco zmalała, podobnie jak w przypadku wątroby. Zmalała również liczba zmarłych dawców kwalifikujących się do pobrania narządów.
Z okazji swoich pierwszych urodzin Fundacja Kobiety w chirurgii zdecydowała się ustanowić 22 stycznia DNIEM KOBIET W CHIRURGII.
Krakowska Fundacja Pełna Życia od 2020 prowadzi projekt opieki wytchnieniowej - WSPORNIK Punkt Wsparcia Opiekunów skierowany do mieszkających w Krakowie rodzin i opiekunów faktycznych opiekujących się długoterminowo osobą niesamodzielną.
Na SOR Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zgłasza się coraz więcej pacjentów w zaawansowanych stanach. Lekarze USK apelują: nie czekać na zaostrzenie choroby, leczymy nie tylko COVID-19.
Szpitale są dziś krytyczne dla zdrowia społecznego, stanowiąc z jednej strony miejsce świadczeń i usług medycznych, z drugiej zaś bazę szkoleniową. Przez wieki szpitale były również miejscem narodzin innowacji, weryfikacji teorii medycznych, metod diagnostycznych oraz terapii.
Gdyby przywiązywać wagę do symboli, prognozę na 2022 rok należałoby zacząć od faktu tylko pozornie nie związanego z ochroną zdrowia. 30 grudnia Jacek Sasin zastąpił premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisku przewodniczącego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.
W kończący się rok świat wchodził z nadzieją, że szczepionki przeciw COVID-19 pozwolą nam zapanować nad pandemią. Może ją nawet zakończyć. Mamy szczepionki. Pandemia się nie kończy. Ostatnie dni roku pozbawiają złudzeń – jesteśmy daleko, jako ludzkość, od jej kontrolowania.
Przeszczepienie nerki od dawcy żywego daje dużo lepsze wyniki odległe, niż najlepsza nerka pozyskana od osoby zmarłej – mówi prof. Sławomir Nazarewski, kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK WUM.
Przyzwolenie na hejt to przyzwolenie na każdy rodzaj agresji – uważają lekarze, którzy zderzyli się z tym problemem. Rzeczywistość dostarcza wielu przykładów świadczących o tym, że od mowy nienawiści do nienawistnych czynów jest tylko krok, a masowe oczernianie w sieci może być równie skuteczne w krzywdzeniu jak pięść czy nóż.
Decyzja o stwierdzeniu śmierci mózgu nie może pozostawiać żadnych wątpliwości i nie należy się z nią spieszyć – mówi dr Wojciech Saucha, specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, prezes Polskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Transplantacyjnych.
Alkohol jest leitmotivem obchodów świątecznych, a w związku z tym – przyczyną wszelkiego rodzaju zdarzeń: od wypadków, poślizgnięć, aż po bijatyki, awantury domowe, których jest wyjątkowo dużo w święta – powiedział dyspozytor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie Paweł Krasowicz.
Jeszcze w tym roku zakończy się zaplanowany kompleksowy remont i modernizacja pomieszczeń w ramach projektu ”Modernizacja pomieszczeń na potrzeby centralnego i bloku operacyjnego (CBO) z częścią anestezjologiczną i sterylizacją dla CBO oraz Kliniki Reumoortopedii – Etap I” w budynku głównym Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji przy ulicy Spartańskiej w Warszawie.
Zawsze istnieje pewne prawdopodobieństwo, że dana technologia zawiedzie, a konsekwencje, zwłaszcza w zakresie ochrony zdrowia, mogą być bardzo poważne. Jednak w pierwszym rzędzie stawiamy sobie pytanie – co możemy zrobić lepiej? – mówi Rahul Panicker z w Wadhwani Institute for Artificial Intelligence.
W pierwszym roku obowiązywania przepisów szacujemy, że uprawnionych do skorzystania z kredytów na studia medyczne będzie ponad 7 tys. studentów – ocenia wiceminister zdrowia Piotr Bromber.
Lekarz jest takim samym człowiekiem, jak każdy z nas – przypomina Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie, z której inicjatywy reżyser kultowego filmu „Bogowie”, Łukasz Palkowski, nakręcił trzyminutowy film, pokazujący, jak wygląda jeden dyżur zwykłego lekarza.
Lekarz ma obowiązek informować Cię o Twoim stanie zdrowia, możliwościach dalszej diagnozy i leczenia
Diagnoza choroby przewlekłej wiąże się z trudnymi emocjami, które wpływają na chęć podzielenia się informacją o chorobie z naszym otoczeniem. Istnieje jednak wiele wskazówek, które mogą ułatwić komunikację na temat choroby – podkreśla socjolożka Natalia Tur.
Rujnujący dla zdrowia publicznego i jego wskaźników wpływ pandemii nie podlega dyskusji. Ale COVID-19 zablokował też – w niektórych krajach na wiele miesięcy – dostęp do interwencji medycznych, do profilaktyki pierwotnej i wtórnej, do diagnostyki.
Medycyna jest dziedziną, która wzbudza ciekawość, ludzie lubią o niej czytać, oglądać seriale medyczne. Skoro więc jako lekarz wiem, jak wygląda świat medyczny „od kuchni”, to przedstawię go w książce – mówi Maciej Klimarczyk, psychiatra, seksuolog oraz biegły sądowy, autor thrillera psychologicznego „Śpiewaczka”.
Bez zasięgania opinii pacjentów nie da się zmieniać systemu ochrony zdrowia – przekonuje Rzecznik Praw Pacjenta. I postuluje, by organizacje pacjentów uczestniczyły w procesie tworzenia prawa na jak najwcześniejszym etapie. Zwłaszcza, gdy prawo dotyczy pacjentów bezpośrednio.
W naszym kraju wciąż jest wielu przeciwników stwierdzenia, że istnieje dobra śmierć. Ludzie uważają, że pacjent ma oczekiwania jedynie odnośnie do życia – mówi dr. n. o zdr. Paweł Witt, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki.
Główne argumenty na rzecz mniej lub bardziej stopniowego odchodzenia od systemów publicznych oraz korzyści, jakie mogą przynieść (nieskrępowane) rozwiązania rynkowe.
Podczas konferencji „OPIEKA DŁUGOTERMINOWA W POLSCE - DZISIAJ I JUTRO” będziemy kontynuować zapoczątkowaną w ubiegłych latach publiczną debatę o przyszłości opieki długoterminowej w Polsce.
To jest nasza wielka rozterka, wypisywanie tych pacjentów, ponieważ nigdy nie wiemy, co się z nimi dalej stanie. Czy trafią do ośrodka dla uchodźców, czy zostaną odstawieni, jak to określa Straż Graniczna, „na linię granicy” – opowiada Piotr Pienzin, koordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego SPZOZ w Hajnówce.
"Uwzględniając fakt, iż pomoc medyczna zapewniana jest na bieżąco w ramach państwowego systemu ratownictwa medycznego każdej osobie, która tego wymaga, aktualnie nie ma konieczności udzielania dodatkowego wsparcia w tym zakresie" - stwierdziła Straż Graniczna w odpowiedzi na prośbę grupy "Medycy na granicy" o umożliwienie pracy w strefie objętej stanem wyjątkowym.
Najpierw był anonimowy i skierowany do „ogółu”, potem wypisywany bezpośrednio do mnie, następnie wcielił się w konkretnych ludzi wypowiadających lub wykrzykujących mi w twarz całą swoją nienawiść i pogardę. Co byłoby kolejnym etapem? Nie wiem, czasowo zawiesiłam działalność lekarską – mówi Jadwiga Kłapa-Zarecka, lekarka rodzinna.
Zamykamy naszą zbiórkę. Jej efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania – dziękujemy za każdą wpłatę. Traktujemy to jako wielkie zobowiązanie – poinformowali w mediach społecznościowych „Medycy na granicy”. Udało się zebrać 387 431 zł.
MZ ocenia, że z przepisów ułatwiających otwieranie kierunków lekarskich i lekarsko-dentystycznych będzie mogło skorzystać nawet kilkanaście uczelni. Podczas drugiego czytania projektu wiceminister Sławomir Gadomski zapewniał, że jakość kształcenia będzie utrzymana.
Będzie złagodzenie kryteriów potrzebnych do otwarcia kierunku lekarskiego, ale z tego rozwiązania będą mogły skorzystać tylko uczelnie akademickie.
W ciągu pierwszych kilku dni karetka, w której dyżurują wolontariusze w ramach akcji „Medycy na granicy” wyjeżdżała do obcokrajowców przebywających blisko granicy, choć poza strefą stanu wyjątkowego, już kilka razy.
Dziesiątki osób wzięło udział w weekendowych manifestacjach pod pod hasłem "Młodzi solidarnie z protestem medyków", które przeszły ulicami m.in. Poznania, Szczecina, Białegostoku, Krakowa, Łodzi, Gdańska i Wrocławia.
Polacy słabo reagują na kolejne programy profilaktyczne. Wskaźniki uczestnictwa w różnych programach publicznych, których jest ponad 20, są najniższe w Europie – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
Dzisiaj ma się odbyć ostatnia tura rozmów między Komitetem Protestacyjno-Strajkowym Pracowników Ochrony Zdrowia a wiceministrem Piotrem Bromberem. Wtorkowe, wielogodzinne spotkanie nie przyniosło rozstrzygnięcia. Wydaje się też, że mimo ostrożnego optymizmu strony rządowej, nie przyniosło zbliżenia stanowisk.
Grupa lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, która chce nieść pomoc medyczną migrantom, zdecydowała o rozpoczęciu akcji i wyjeździe na tereny poza strefę objętą stanem wyjątkowym. Czekają na zgodę MSWiA na wjazd na tereny leżące przy samej granicy. O wyrażenie takiej zgody zaapelował Prezes NRL i grupa wybitnych lekarzy.
Wraz ze wznoszeniem się krzywej zakażeń i hospitalizacji z powodu COVID-19 szpitale będą mieć coraz większy problem z zapewnieniem pacjentom prawa do odwiedzin osób bliskich. Tym bardziej, że stanowiska płynące z instytucji centralnych nie pomagają – świadczą raczej o dużym oderwaniu od realiów funkcjonowania szpitali i walki z pandemią.
Brak możliwości kontaktu z rejestracją, odmowa rejestracji na wizytę czy trudności w uzyskaniu transportu sanitarnego – na te problemy w ramach podstawowej opieki zdrowotnej najczęściej skarżą się pacjenci do Rzecznika Praw Pacjenta.
MSWiA nie wydało zgody na udzielanie pomocy medycznej przez grupę lekarzy, pielęgniarek, ratowników, którzy byli gotowi udać się do strefy objętej stanem wyjątkowym i zająć się migrantami koczującymi na granicy.
Od 1 października 2021 r. wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) można złożyć online przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i ePUAP. Nie ma już możliwości złożenia wniosku przez e-mail.
Na skutek pandemii dla co najmniej 2 mln pacjentów zabrakło miejsca w systemie opieki zdrowotnej – informuje poniedziałkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.
Kilka rozmów z wnętrza protestu zawodów medycznych 11 września 2021 roku, czyli wszystko, co rządzący powinni wiedzieć o problemach i postulatach protestujących, ale boją się o to sami zapytać.
Jesteśmy straszeni tym, że społeczeństwo się starzeje, a powinniśmy się cieszyć, że mamy tylu seniorów, ponieważ nasz styl życia i postęp medycyny sprawiają, że żyjemy dłużej – mówi dr Marta Podhorecka z Katedry Geriatrii na Wydziale Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK.
Medycy, wbrew temu, co można usłyszeć i zobaczyć w publicznej telewizji, nie żądają 100 mld zł na wyższe wynagrodzenia. Głośno mówią rzeczy oczywiste, pod którymi – również od lat – eksperci również się podpisują.
W sobotę w południe na Placu Krasińskich rozpocznie się manifestacja pracowników ochrony zdrowia.
11 września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, ustanowiony przez Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w 2000 r. Celem tego święta jest promowanie znaczenia pierwszej pomocy w ratowaniu zdrowia i życia.
Rząd musi zdecydować: czy chce dalej utrzymywać publiczne lecznictwo w Polsce i podjąć natychmiastowe radykalne działania ratunkowe, czy chce je dobić – wówczas powinien to oficjalnie ogłosić, aby obywatele mogli się zabezpieczyć na wypadek choroby – czytamy w oświadczeniu Zarządu Krajowego OZZL w sprawie protestu 11 września.
Redaktorzy naczelni prestiżowych czasopism medycznych wystosowali wspólnie apel do światowych przywódców o nadzwyczajne działania na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu, które zagraża zdrowiu ludzi. Wezwanie zostało opublikowane w poniedziałek w ponad 220 pismach medycznych.
Rząd chce przeznaczyć wsparcie dla osób podejmujących i odbywających odpłatne studia w języku polskim na kierunku lekarskim – z obowiązkiem ich późniejszego odpracowania w publicznej ochronie zdrowia.
Średnie dalsze trwanie życia w chwili urodzenia jest w Polsce o 3 lata krótsze, niż średnia w UE – powiedział ekspert zdrowia dr n. med. Jakub Gierczyński. We wszystkich krajach postsocjalistycznych żyje się krócej, niż w Europie Zachodniej.
O przygotowywanym proteście medyków i reakcji na planowane wydarzenia ze strony Ministerstwa Zdrowia w rozmowie z MP.PL opowiada Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.
Konsultacje w ramach podstawowej opieki zdrowotnej trwają mniej niż 5 minut dla połowy światowej populacji, ich zakres wynosi od 48 sekund w Bangladeszu do 22,5 minuty w Szwecji – ujawnia największe międzynarodowe badanie tego rodzaju.
Rząd przyjął Plan dla Chorób Rzadkich, czyli kompleksowy model opieki dla pacjentów z chorobami rzadko występującymi, który zawiera 37 konkretnych zadań do realizacji – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
Rozwój przemysłu spowodował, że w ciałach ludzi odkłada się więcej ołowiu - wynika z badań ludzkich szczątków z ostatnich 12 tys. lat. Może to oznaczać zagrożenie ze strony różnych metali, przedostających się do środowiska - mówią naukowcy, autorzy tych badań.
Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2021 roku aż 235 mln ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej, a 9 proc. ludności świata nie ma zapewnionego bezpieczeństwa żywnościowego. Na mapie kryzysów od lat są takie miejsca jak Syria, Jemen czy Etiopia, a stale przybywają kolejne, jak obecnie Afganistan.
Teraz, gdy 7 proc. PKB przestało być tylko projektem, będziemy ustalać ścieżkę wzrostu płac na przyszłość. Prowadzimy rozmowy ze środowiskiem. Przez ostatnie dziesięciolecia nikt nie wyłożył tylu pieniędzy na zdrowie, co my – powiedział minister Adam Niedzielski.
Poprawia się jakość teleporad, ale nadal część pacjentów, mimo zgłaszanych potrzeb, nie jest kierowana na wizyty bezpośrednie – to jeden z wniosków, płynących z raportu Fundacji MY PACJENCI.
Radzą sobie w przemyśle, dlaczego nie miałyby pomóc w szpitalu? Wyposażone w kamerę, termometr i podajnik leków mogłyby odciążyć pielęgniarki w codziennych, prostych czynnościach. W wersji wzbogaconej o specjalne pasy, byłyby podnośnikiem. Ponieważ nie muszą korzystać ze środków ochrony indywidualnej, a ich dezynfekcja przebiega szybko wydają się znakomitym rozwiązaniem w sytuacji zagrożenia epidemicznego.
Co zrobić z wymierzoną w środowisko medyczne i urągającą zdrowemu rozsądkowi falą agresji? Jak pokazuje grupa lekarzy skupionych wokół akcji „Wylecz Nienawiść”, hejt doskonale nadaje się do przekucia w pozytywną akcję społeczną.
Wiadomo, że każdy dolar wydany na profilaktykę pierwotną zwraca się po 10 latach 5-krotnie, po dwudziestu 10-krotnie. Jak mówimy o profilaktyce, to mówimy zarówno o ratowaniu zdrowia i życia, jak i ekonomizacji efektu wydanego pieniądza – mówi prof. Andrzej Fal.
Kiedy osoba starsza zaczyna wymagać fachowej opieki, rodzina staje przed trudnym dylematem: wybrać dla seniora dom opieki czy zapewnić mu wsparcie w warunkach domowych? Eksperci zastrzegają: na to trudne pytanie nie ma jednej właściwej odpowiedzi, ale, o ile to tylko możliwe, warto rozważyć opiekę w warunkach domowych. Jej zalety są nie do przecenienia – zarówno dla seniorów, jak i dla ich bliskich.
Kiedy w grę wchodzi alkohol, niewinne spotkanie nad wodą może skończyć się tragicznie. Nie musi, jeśli nad akwenem nie wyłączymy rozsądku – przekonują ratownicy Legionowskiego WOPR w nowej odsłonie kampanii „I Ty możesz uratować komuś życie”.
Od 1 stycznia 2022 roku szpitale zyskają prawo do podawania na opaskach identyfikujących pacjenta jego imienia, nazwiska oraz daty urodzenia. Eksperci od RODO przeciw temu protestują. Władze placówek medycznych się cieszą.
Pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia dodatkowo uniemożliwiły stacjom krwiodawstwa odpowiednie przygotowanie zapasów krwi na wakacje – ocenia prof. Piotr Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Krwiodawcy apelują o oddawanie krwi.
Nie mogę powiedzieć, abyśmy w ostatnich dniach zauważyli zwiększenie liczby wezwań spowodowanych wysoką temperaturą, ponieważ obserwujemy je już od początku czerwca – powiedział PAP w środę rzecznik Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi Adam Stępka.
Blisko trzy czwarte Polaków spodziewa się czwartej fali pandemii, która rozpocznie się jesienią – wynika z sondażu IBRiS. Tylko 9 proc. ankietowanych jest zdania, że do niej nie dojdzie. A 6,7 proc. obawia się, że rozpocznie się ona już latem.
Dostęp do konta dziecka w Internetowym Koncie Pacjenta, by pobrać np. jego Unijny Certyfikat COVID, ma ten rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS. Rodzic taki może także upoważnić drugiego opiekuna do wglądu i działań na IKP dziecka.
Oczekiwana długość życia Polaków jest nadal krótsza od średniej w państwach UE. W przypadku mężczyzn różnica wynosi 4,5 roku, dla kobiet prawie 2 lata – wynika z informacji, jaką posłowie z Komisji Zdrowia usłyszeli od przedstawicieli rządu.
Co trzeci Polak uważa, że kontakt z lekarzem był w ostatnim czasie trudniejszy niż na początku pandemii. Tymczasem 13,1% Polaków nie korzystało z pomocy lekarza od początku pandemii.
Planujemy, że od 1 września 2021 roku ruszą lekcje o zdrowiu w ramach godzin wychowawczych. Pandemia uniemożliwiła wprowadzenie ich rok temu - powiedział w czwartek w czasie posiedzenia Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
Program Profilaktyka 40+ jest adresowany do wszystkich osób powyżej 40. roku życia i ma dać możliwość przeprowadzenia bilansu zdrowia po epidemii COVID-19, która utrudniła kontakt z lekarzem i pogorszyła stan zdrowia populacji. Czy został dobrze przemyślany? Opozycja ma wątpliwości.
Liczba użytkowników Internetowego Konta Pacjenta (IKP) dynamicznie rośnie. W ciągu pierwszego półrocza 2021 r. aktywowano ponad 5 mln kont – o 1,4 mln więcej niż w całym 2020 r. i ponad 6 razy więcej niż w całym 2019 r.
Kilkudziesięciu naukowców zaapelowało do ministra zdrowia o pilne wypracowanie wytycznych, dotyczących odwiedzin bliskich u pacjentów na szpitalnych oddziałach niecovidowych. "Brak takich wytycznych sprawia, że w sposób uznaniowy ograniczana jest realizacja podstawowego prawa pacjenta" - podkreślają.
Tylko 45 proc. kobiet wykonuje regularne badania ginekologiczne. 53 proc. kobiet nie wykonało od stycznia 2020 r. żadnego badania: USG, cytologii czy testu HPV. Podobny odsetek zrezygnował w tym czasie z wizyty u ginekologa.
W czwartek rusza program "Profilaktyka 40 plus". Po wypełnieniu specjalnej ankiety w Internetowym Koncie Pacjenta osoby po czterdziestce otrzymają e-skierowanie na pakiet badań.
Od 1 lipca nie obowiązują limity do lekarzy specjalistów w opiece ambulatoryjnej (w ramach sieci szpitali) i w niektórych świadczeniach w sieci kardiologicznej. Wcześniej takie limity zniesiono przy pierwszej wizycie w poradniach endokrynologicznej, kardiologicznej, neurologicznej, ortopedycznej.
Zespół, którym pokieruje konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej przygotuje kompleksowe zmiany w POZ – zapowiedział Adam Niedzielski. Minister zdrowia chwalił lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego za konstruktywny ton rozmów i odstąpienie od oczekiwań finansowych.
Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym.
Odbył się Zarząd i Walne Zgromadzenie Delegatów Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Spotkanie zdominowała kwestia kończących się kontraktów z NFZ. Ponad 2 tys. poradni mających pod swoją opieką blisko 12 mln Polaków nie ma aneksów na kolejne miesiące.
Od 1 lipca 2021 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Zdrowia rozpoczną realizację pilotażowego Programu „Profilaktyka 40 PLUS”. W ramach programu każdy Polak, który ukończył 40 lat, dobrowolnie i bezpłatnie wykona jednorazowo pakiet badań diagnostycznych. Będzie mógł to zrobić do 31 grudnia 2021 r.
Na opiekę długoterminową przeznaczamy 0,5 proc. PKB. Średnia w Unii Europejskiej sięga 1,6 proc. Co piąty Polak po 75. roku życia ma poważne trudności z samodzielnym wykonywaniem codziennych czynności.
Szpital Uniwersytecki Nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy włączył się w działania Lokalnej Grupy Urbact „BeePathNet” mającej na celu popularyzację i rozwój pszczelarstwa w warunkach miejskich.
Należy stworzyć zachęty dla pielęgniarek i ratowników medycznych, aby podejmowali pracę w domach pomocy społecznej. Dziś pielęgniarkom się to nie opłaca finansowo wobec lepszych płac w placówkach zdrowia, a ratownikom medycznym nie pozwalają na to przepisy. Rzecznik Praw Obywatelskich napisał w tej sprawie do ministrów zdrowia oraz rodziny i polityki społecznej.
Osoby planujące wypoczynek nad wodą mogą sprawdzić za pośrednictwem internetu czystość wody w polskich kąpieliskach morskich i śródlądowych. Powadzony przez Główny Inspektorat Sanitarny serwis uwzględnia w tym sezonie informacje o 665 kąpieliskach - przekazał rzecznik GIS Jan Bondar.
Upały sprawiają, że tłumy Polaków spragnionych ochłody ruszają nad wodę. Radosław Wiśniewski - ratownik z 22-letnim doświadczeniem - ostrzega, że utopić się można zawsze i wszędzie, nawet w płytkich, pozornie dobrze nam znanych zbiornikach. "To nie jest banał" - dodaje i radzi, jak zapobiec tragedii.
Czas oczekiwania na wynik morfologii krwi można skrócić z kilku godzin do kilku minut, a samo badanie będzie się dało przeprowadzić podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu.
Od 1 lipca każdy Polak powyżej 40 roku życia otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych. Minister Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie dotyczące programu „Profilaktyka 40 PLUS”, które przeszło proces konsultacji publicznych.
Siła uścisku dłoni może być wykorzystywana jako biomarker stanu zdrowia osób starszych. Grupa naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego sprawdziła, że upływ lat najmocniej koreluje z siłą uścisku dłoni.
Zmierzą ciśnienie tętnicze krwi, rytm serca, sprawdzą jakość snu, przypomną o piciu wody. Czy popularne wśród osób młodych rozwiązania mobilne wspierające zdrowy styl życia to dobry pomysł na podarunek dla seniora? Co warto wiedzieć przed zakupem inteligentnego zegarka lub opaski? Radzi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej.
W 40 szpitalach w Polsce odbył się protest pielęgniarek i położnych. W centrum Warszawy, ale też w innych dużych miastach zorganizowano pikiety. Protest ma charakter ostrzegawczy, a jego główny powód to nowe regulacje dotyczące minimalnego wynagrodzenia.
Prawo pacjenta do odwiedzin może być ograniczane, kiedy w grę wchodzi zagrożenie epidemiczne lub bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów – wyjaśnia w rozmowie z MP.PL Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
Popieramy zaplanowany na 7 czerwca protest pielęgniarek i położnych wobec lekceważenia przez władze uzasadnionych postulatów środowisk medycznych dotyczących minimalnych płac w ochronie zdrowia – wynika ze stanowiska Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.
Od 1 lipca do końca roku zostaną zniesione limity do specjalistów – zakłada opublikowany w piątek projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. Rozwiązanie takie obejmie wszystkie świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i niektóre świadczenia w ramach sieci kardiologicznej.
Nie wiem, kiedy odwiedzi mnie natchnienie. To jak wulkan. Magma się zbiera, temperatura rośnie, eksplozja na pewno nastąpi, ale nie znam ani dnia, ani godziny – mówi lek. Adriana Jaremczuk-Kaczmarczyk. Specjalistka chorób wewnętrznych i diabetologii, redaktorka, tłumaczka i poetka opowiada o tym, co wspólnego ma poezja i medycyna.
Obecnie Polska jest samowystarczalna, jeśli chodzi o zasoby krwi, jednak już w 2030 r. istnieje ryzyko pojawienia się niedoborów ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na krew przy jednoczesnym braku wzrostu liczby dawców i starzejącym się społeczeństwie – wynika z raportu opracowanego przez Polskie Towarzystwo Hematologów i Transfuzjologów.
Według zdecydowanej większości pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej możliwość skorzystania z konsultacji telefonicznej w czasie pandemii ułatwiła dostęp do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej - wynika z badania opinii publicznej, przeprowadzonego na zlecenie Porozumienia Zielonogórskiego.
Zamknięci w czterech ścianach w czasie pandemii nie zadbaliśmy dobrze o zdrowie, a skutki tego są alarmujące – ostrzegają specjaliści. Więcej osób ma nadwagę lub jest otyłych, cierpi na nadciśnienie, ma nadmierny we krwi poziom glukozy lub cholesterolu.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł