×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Dwa lata bez znacząco większych środków

MSol
Kurier MP

Skutki ustawy o zwiększeniu nakładów publicznych na zdrowie do 6 proc. PKB w najbliższych dwóch latach nie będą znaczące – ocenił Andrzej Jacyna, p.o. prezesa NFZ. Do tej pory przedstawiciele rządu twierdzili, że ustawa zacznie działać już od tego roku, a pieniędzy na pewno będzie przybywać.

P.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna. Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Andrzej Jacyna w trakcie konferencji „Priorytety 2018” jasno stwierdził, że ani w tym, ani w przyszłym roku nie można oczekiwać znaczącego wzrostu finansowania zdrowia, wynikającego wprost z uchwalonej ustawy. „MP” zwracała na to uwagę od dłuższego czasu, ponieważ brak dodatkowych pieniędzy w systemie wobec rosnących kosztów funkcjonowania placówek medycznych – choćby realizacja ustawy o płacach minimalnych pracowników medycznych, ale również ogólnych przepisów dotyczących wynagrodzeń (płaca minimalna, minimalna stawka godzinowa) – to poważne zagrożenie dla całego systemu.

– Większe pieniądze pojawią się w systemie w 2020 roku i najbliższe dwa lata powinniśmy poświęcić na to, by dobrze przygotować system do ich wydania – stwierdził Jacyna.

Oczywiście nie oznacza to, że ilość pieniędzy w systemie się nie zwiększy w tym i w przyszłym roku – będzie to jednak przyrost niewielki, porównywalny z tym, jaki ochrona zdrowia odczuła w ostatnim roku, dzięki lepszemu spływowi składki zdrowotnej i dotacjom z budżetu.

Były już minister zdrowia Konstanty Radziwiłł z jednej strony zapewniał, że już w 2018 roku pieniędzy w systemie „może być więcej” (może, bo w ustawie zapisano niższy odsetek PKB niż na zdrowie zostało przeznaczone w 2017 roku), z drugiej – przez perspektywę braku dodatkowych środków miał związane ręce choćby w negocjacjach z przedstawicielami rezydentów. Po nominacji dla nowego ministra, Łukasza Szumowskiego, wielu ekspertów w komentarzach zwracało uwagę, że sytuacja nie zmieni się ani na jotę, jeśli minister Szumowski nie dostał gwarancji, że pieniędzy zacznie przybywać szybciej. Czyli – realnie – już od tego roku.

Jacyna: będą zmiany ws. sieci szpitali

Podczas sesji poświęconej sieci szpitali prezes NFZ zapowiedział, że Fundusz i ministerstwo zdrowia pracują nad zmianami w przepisach o sieci. Co prawda podsumowanie pierwszego kwartału będzie znane prawdopodobnie dopiero w marcu, ale Fundusz pracuje nad zmianami w systemie zabezpieczenia, które mają wejść w życie od 1 lipca. Być może będą to zmiany nie tylko na poziomie rozporządzeń, ale również ustawy.

Szczegółów – brak, natomiast poważnie wybrzmiały głosy dyrektorów i ekspertów, oceniających pierwsze miesiące sieci. Większość zaproszonych do dyskusji, reprezentujących szpitale różnego szczebla, podkreślała, że nie kwestionuje samych założeń sieci szpitali. Największym plusem sieci, z punktu widzenia szpitali, które się w niej znalazły jest to, że nie muszą startować w konkursach i praktycznie mają zagwarantowany kontrakt – i to w perspektywie dłuższej niż cztery lata, bo do systemu (w obecnym kształcie) nowym świadczeniodawcom wejść będzie niezwykle trudno.

Część dyrektorów otwarcie przyznała, że obecne przepisy dotyczące ryczałtu powodują, że polityka szpitali w zakresie nadwykonań świadczeń niezwykle się usztywniła. Powód? Świadczenia objęte ryczałtem nie będą mogły być wykazywane jako nadwykonania, zaś szpital, który będzie leczył pacjentów jak dotychczas i w znaczący sposób przekroczy wysokość ryczałtu, otrzyma dodatkowe środki, ale zupełnie nieodpowiadające poniesionym kosztom.

Na konferencji nie padały apele o wycofanie się z ryczałtowego finansowania, ale o takie zmiany, które nie będą powodować problemów i dla szpitali, i dla pacjentów. Na przykład o wyłączenie z ryczałtowego finansowania oddziałów intensywnej opieki medycznej, na których koszty są ogromne, więc szpitale chroniąc się przed szybkim wyczerpaniem ryczałtu już w tej chwili są skłonne ograniczać liczbę przyjęć pacjentów.

12.01.2018
Zobacz także

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.