×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Białystok – bezpłatne badania cytologiczne

Na bezpłatne badania cytologiczne zaprasza Białostockie Centrum Onkologii w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który przypada w dniach 18-22 stycznia. W czwartek ruszyły zapisy na badania, które będą wykonywane od poniedziałku.


Fot. pixabay.com

Zgłosić się mogą wszystkie chętne kobiety. BCO przypomina, że średnio co roku w Polsce na raka szyjki macicy choruje ok. 2,5 tys. kobiet, a połowa z nich umiera, bo chorobę wykryto zbyt późno. Nowotwór wcześnie wykryty daje szanse na leczenie i uratowanie życia, stąd zachęta do regularnych badań.

– W Polsce nowotwór rozpoznawany jest w głównej mierze w stopniu zaawansowanym, co daje mniejsze szanse na wyleczenie. Akcje profilaktyczne i profilaktyka jest rozwinięta w pełni, dostęp jest bardzo szeroki, właściwie na każdym rogu jest gabinet ginekologiczny i każdy ginekolog ma program profilaktyki raka szyjki macicy, także wystarczy tylko pójść. We wczesnym stadium rak szyjki macicy jest wyleczalny w stu procentach – podkreśla w komunikacie prasowym Białostockiego Centrum Onkologii dr Beata Maćkowiak Matejczyk, koordynator oddziału onkologii ginekologicznej BCO, która jest również wojewódzkim konsultantem w dziedzinie ginekologii onkologicznej. Maćkowiak- Matejczyk dodaje, że kobiety w ogóle nie powinny umierać z powodu raka szyjki macicy, ale trzeba się badać.

Do badań zachęca również dyrektor BCO Magdalena Borkowska, która wskazuje, że z powodu obaw o zakażenie koronawirusem, wiele osób odkłada badania. – Nie wiemy, kiedy skończy się pandemia, wiemy na pewno, że nowotwór nie poczeka, jest cichy i podstępny, a kiedy zauważymy objawy może okazać się, że jest już za późno – mówi Borkowska. Dodaje, że chodzi też o to, by badania cytologiczne były „stałym elementem życia” kobiet, stały się nawykiem.

Zapisywać się na badania w ramach akcji „Wsłuchaj się w głos swojego ciała” można dzwoniąc pod numer 790 514 141.

BCO przypomina, że badanie cytologiczne jest refundowane kobietom co trzy lata, jednak Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonywanie cytologii każdego roku. – Jest to badanie niebolesne, jest ono poprzedzone wywiadem ginekologicznym. Pierwsza cytologia powinna być już wykonana w wieku 25 lat. To jest taki najpóźniejszy okres i powinna być wykonywana tak naprawdę przez całe życie. Tu nie ma żadnego ograniczenia – zaznacza w przekazanym komunikacie pielęgniarka oddziałowa na oddziale onkologii ginekologicznej BCO, położna Dorota Dąbrowska-Łukasiak.

14.01.2021
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta