×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy w przypadku alergii na nikiel stosuje się immunoterapię swoistą?

Pytanie nadesłane do redakcji

Od wielu lat mam objawy alergii na nikiel, bardzo utrudnia mi to codzienne życie. Czy poza leczeniem objawowym są jakieś inne metody? Słyszałam, że katar sienny leczy się podawaniem specjalnych szczepionek.

dr n. med. Agnieszka Padjas
specjalista chorób wewnętrznych
Klinika Alergii i Immunologii Collegium Medicum UJ

Alergia na nikiel jest najczęstszą alergią kontaktową spotykaną w krajach wysoko rozwiniętych, szacuje się, że 50-60 milionów Europejczyków jest uczulonych na nikiel. Uczulenie na ten metal stwierdza się u około 15-17% dorosłych i ok. i 8% dzieci. Kobiety cierpią z powodu nadwrażliwości na nikiel 4 razy częściej niż mężczyźni. Do czynników ryzyka rozwoju alergii na nikiel należy też noszenie kolczyków. Związek pomiędzy atopowym zapaleniem skóry a nadwrażliwością na nikiel nie został potwierdzony. Najczęstszą manifestacją alergii na nikiel jest alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, alergia na ten metal może być także przyczyną odrzucania implantów ortopedycznych i stomatologicznych.

Typowym objawem alergicznego kontaktowego zapalenia skóry w odpowiedzi na nikiel jest swędzący wyprysk skórny w miejscach narażonych na kontakt z metalem (zegarek, bransoletka, kolczyki, guziki metalowe, nity, łańcuszek, naszyjnik). Metodą potwierdzającą uczulenie na nikiel jest test płatkowy (najczęściej wykonuje się test płatkowy w kierunku alergii na wiele alergenów kontaktowych). Nikel nakłada się na skórę w standardowym stężeniu (5% roztwór siarczanu niklu w wazelinie) na okres 72 godzin i w kolejnych dniach obserwuje się reakcję skórną. U osób uczulonych w miejscu wykonania testu rozwija się wyprysk skórny.

Alergii na nikiel nie da się wyleczyć, immunoterapia swoista, czyli "specjalne szczepionki", o których Pani słyszała stosuje się w alergii na alergeny wziewne, takie jak pyłki drzew, traw, chwastów, roztoczy kurzu domowego. Podstawową zasadą postępowania u chorych z uczuleniem na nikiel jest unikanie długotrwałego kontaktu z przedmiotami zawierającymi nikiel oraz stosowanie właściwej pielęgnacji skóry (nawilżanie i natłuszczanie).

Jeśli już doszło do dłuższego kontaktu z niklem i pojawił się wyprysk, leczeniem z wyboru są glikokortykosteroidy miejscowe lub inhibitory kalcyneuryny (takrolimus, pimekrolimus) w maściach lub w kremach. Niestety zmiany wypryskowe pojawiają się stosunkowo szybko, bo zwykle już po jednym dniu noszenia, np. zegarka czy sztucznej biżuterii, a ich leczenie zajmuje zwykle kilka lub kilkanaście dni. Nieleczone zmiany wypryskowe mogą ulec bakteryjnemu, grzybiczemu lub wirusowemu nadkażeniu, wówczas konieczne jest dołączenie antybiotyku lub leku przeciwgrzybicznego. Należy także pamiętać, że glikokortykosteroidy stosowane miejscowo w sposób niewłaściwy mają szereg działań ubocznych i powinny być stosowane ściśle z zaleceniami lekarza.

01.10.2013
Zobacz także
Wybrane treści dla Ciebie
  • Astma u dzieci - mechanizmy i przyczyny
  • Testy skórne
  • Próba prowokacyjna z alergenem
  • Alergia na jad owadów u dzieci
  • Próba prowokacyjna donosowa
  • Próby prowokacyjne
  • Astma ciężka (oporna na leczenie)
  • Pokrzywka
  • Dopełniacz
  • Inne badania wykonywane u chorych na astmę
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta