Jak uratować komuś życie, nie wychodząc z domu?

lek. Magdalena Wiercińska
Zastępca redaktora naczelnego serwisu "Medycyna Praktyczna dla pacjentów"

Właśnie tak: ZOSTAŃ W DOMU!


Fot. pixabay.com

10 marca 2020 r. podjęto w Polsce decyzję o odwołaniu imprez masowych, a 11 marca o zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych. Ograniczenia te potrwają do 25 marca, z możliwością przedłużenia. 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan pandemii. 12 marca w drodze rozporządzenia, zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, został w Polsce wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego.

Co to oznacza?

Stan epidemiczny to stan pozwalający nakładać dodatkowe ograniczenia, które są niezbędne, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Do tej pory podjęto następujące decyzje:

  • Tymczasowo została przywrócona kontrola graniczna – od 15 marca na 10 dni, z możliwością przedłużenia.
  • Wprowadzony został zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców.
  • Osoby powracające z zagranicy muszą przejść dwutygodniową kwarantannę domową.
  • Zawieszono międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe.
  • Transport cargo działa. Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów.
  • Krajowy transport autobusowy, lotniczy i kolejowy działa normalnie.
  • Sklepy, które znajdują się poza galeriami handlowymi, będą otwarte (apteki, sklepy kosmetyczne i spożywcze znajdujące się w galeriach handlowych będą otwarte).
  • Restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić tylko działalność na dowóz i na wynos.
  • Banki i placówki finansowe działają.
  • Zakazano zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, w tym zgromadzeń państwowych i religijnych.

Czy to działania mające na celu wyeliminowanie koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce?

Niekoniecznie. Wyeliminowanie koronawirusa z naszej populacji byłoby najbardziej optymistycznym scenariuszem. Niestety, wszystko wskazuje na to, że jest to niemożliwe. Aby do tego doszło, wszystkie zakażone koronawirusem osoby – także te bez objawów – musiałyby zostać całkowicie odizolowane do czasu wyzdrowienia. Wtedy nie zaraziłyby kolejnych osób i łańcuch transmisji zostałby przerwany. Obecnie jest to scenariusz teoretyczny.

Działania, które teraz są podejmowane, mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. To jedyny sposób, żeby zapewnić każdemu choremu optymalną opiekę medyczną. Jeśli koronawirus zacznie rozprzestrzeniać się w takim tempie jak we Włoszech, nagle pojawi się wielu chorych w tym samym czasie, a możliwości leczenia tak dużej liczby chorych jednocześnie – intensywna terapia, sprzęt, wykwalifikowany personel – są ograniczone. Nagły wysyp zachorowań może spowodować ogromny problem i zmniejszyć szanse chorych na przeżycie.

Zakażenia koronawirusem przyrastają geometrycznie, a nie liniowo, co jest dla nas trudne do wyobrażenia i mało intuicyjne. Żeby to zobrazować, najlepiej przytoczyć przypowieść o wynalazcy szachów. Legenda głosi, że król zapytał mędrca, który wymyślił grę w szachy, jaką chce zapłatę za tę cudowną grę. Mędrzec odpowiedział, że chce, aby król położył na każde z 64 pól szachownicy zboże według następującego wzoru: na pierwszym jedno ziarenko, na drugim dwa, na trzecim cztery i na każdym kolejnym dwa razy więcej niż na poprzednim. I aby na końcu dał mu w ramach zapłaty całe to zboże. Król się zgodził ochoczo, a nawet zaczął podejrzewać, że mędrzec nie jest takim mędrcem. Ale jak przyszło co do czego, to okazało się, że 2 do potęgi 64 ziaren to więcej niż kiedykolwiek urosło w całym kraju... A morał z tej przypowieści jest taki, że postęp geometryczny oznacza dużo bardziej gwałtowne zwiększanie się kolejnych wartości, niż to sobie wyobrażamy. W odniesieniu do koronawirusa – przy założeniu, że 1 osoba zakażona zaraża średnio 3 inne w czasie 4 dni (po 5 dniach od zakażenia zazwyczaj pojawiają się objawy, więc wtedy chory jest już izolowany) – w ciągu około 2,5 miesiąca koronawirusem mogą zostać zakażeni wszyscy mieszkańcy Polski.

Jak możemy uchronić się przed tym scenariuszem?

To, jak potoczy się dalsza sytuacja w naszym kraju, zależy od każdego z nas. To ludzie przenoszą zakażenie koronawirusem i to ludzie mogą powstrzymać masowe zwiększanie się liczby zachorowań. Mamy ogromny wpływ na to, czy zachorujemy wszyscy W TYM SAMYM CZASIE i sparaliżujemy funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej. I dlatego: ZOSTAŃ W DOMU!

Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, jest dla nas nowa i sprzyja postawom skrajnym – od całkowitego bagatelizowania zagrożenia do rozsiewania paniki. Pamiętajmy, żeby czytać tylko sprawdzone informacje o koronawirusie i stosować się do zaleceń ekspertów.

Większość z nas obecnie nie ma objawów choroby COVID-19 i nie miała kontaktu z osobą zakażoną. Nasze zadanie polega na... ZOSTANIU W DOMU! W ten sposób możemy uchronić przed zakażeniem siebie oraz inne osoby, które np. znajdują się w grupie większego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 niż my. Bądźmy odpowiedzialni i potraktujmy poważnie zalecenia ekspertów. Szansa, żeby powstrzymać gwałtowny rozwój epidemii w naszym kraju już nigdy nie będzie tak duża, jak teraz. Teraz jest czas, żeby działać.

Co należy zrobić?

  1. ZOSTAŃ W DOMU!
  2. Unikaj kontaktów z innymi ludźmi.
  3. Nie odwiedzaj nikogo.
  4. Nie korzystaj z komunikacji publicznej, taksówek.
  5. Zachowaj podstawowe środki ostrożności przy kontakcie z innymi, rekomendowane przez Światową Organizację zdrowia:
    • myj często ręce wodą z mydłem lub dezynfekuj środkiem na bazie alkoholu (minimum 60%)
    • zachowuj higienę układu oddechowego
    • zachowuj odległość od innych osób 1–1,5 metra
    • unikaj dotykania dłońmi twarzy, zwłaszcza okolic ust, nosa i oczu.
  6. Unikaj miejsc publicznych.
  7. Jeśli to możliwe – pracuj z domu.
  8. Nie ulegaj podszeptom domorosłych epidemiologów–amatorów (bez przesady, jak wpadniesz na pół godzinki na kawkę, to nic się nie stanie) ani namowom innych osób, które mają swoje niepoparte dowodami naukowymi teorie na temat koronawirusa (np. związane z różnymi obrzędami).
  9. Zaufaj ekspertom Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Europejskiemu Centrum ds. Zapobiegania i Zwalczania Chorób, lekarzom.
  10. Pomóż osobom starszym, z chorobami przewlekłymi (a więc bardziej narażonym na ciężki przebieg COVID-19) w swoim otoczeniu, np. sąsiadom. Ale pomagaj na odległość, np. zakupy zostaw przed drzwiami, nie zbliżaj się na odległość mniejszą niż 1–1,5 metra. A dobrym słowem wesprzyj przez telefon.

A najlepiej
ZOSTAŃ W DOMU!

Pamiętajmy, zastosowanie się do takich zasad o 3 tygodnie wcześniej w Chinach uratowałyby 95% osób przed chorobą! To naprawdę działa.

Wszyscy jesteśmy w takiej samej sytuacji. Od tego, co teraz zrobisz, zależy zdrowie i życie nas wszystkich!

16.03.2020
Zobacz także
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta