×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Samozakażenie wirusem opryszczki

Pytanie nadesłane do redakcji

Bardzo dziękuję za odpowiedź na moje pytanie, dotyczące opryszczki i możliwości zarażenia innych osób. Jeśli znajdzie Pan czas, aby udzielić mi jeszcze jednej odpowiedzi, będę bardzo wdzięczny. Napisał Pan: "Są też dobre wieści. Osoba zakażona opryszczką nie zarazi się ponownie." Co zatem z twierdzeniami, że można "roznieść sobie" opryszczkę? Wiele artykułów straszy, że istnieje możliwość, aby nosiciel w okresie wykwitu przeniósł "swojego" wirusa na gałkę oczną, czy w miejsce intymne. Zakażenie się od kogoś, a przeniesienie wirusa np. w okolice intymne to dla mnie dwie różne kwestie. Myślę, że jest to zagadnienie, które interesuje wielu nosicieli wirusa. Czy może Pan się odnieść do twierdzenia o "przeniesieniu" wirusa? Będę bardzo wdzięczny.

Odpowiedział

dr med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Akademia Medyczna we Wrocławiu

Ryc. 1. Zastrzał opryszczkowy u dziecka chorego na opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, które ssało palce – autoinokulacja. Zwracają uwagę pęcherzyki, zaczerwienienie i obrzęk skóry
Źródło: Wikipedia

Typową cechą wirusów z grupy opryszczki jest wywoływanie zakażeń latentnych, czyli trwających całe życie osoby zakażonej. Badania serologiczne wskazują, że przeważająca większość dorosłych (do 90%) jest zakażona wirusem HSV-1 (wirus opryszczki wargowej). Większość ludzi zakaża się HSV-1 w dzieciństwie.

Osoba już zakażona opryszczką, np. HSV-1 nie zarazi się ponownie, przez co rozumiem, że nie rozwinie ponownie zakażenia pierwotnego, np. opryszczkowego zapalenia jamy ustnej częstego przy pierwotnym zakażeniu opryszczką małych dzieci czy masywnej opryszczki narządów płciowych typowego dla pierwotnego zakażenia tej okolicy.

Zdarza się, że wirus opryszczki zostanie przeniesiony przez dotykanie zmiany pierwotnej na ustach czy okolicach płciowych na inne części ciała, takie jak kciuk (małe dzieci z opryszczką pierwotną często ssą palce), skórę lub oko, co nazywamy samozakażeniem – „autoinokulacją”. Zjawisko to jest możliwe w czasie pierwotnego zakażenia, gdy nie ma jeszcze swoistych przeciwciał ochronnych. Później, w czasie nawrotów opryszczki autoinokulacja jest bardzo rzadka, bo po pierwotnym zakażeniu rozwinęła się już nabyta swoista odporność.

Niemniej jednak, zaleca się unikanie dotykania zmian opryszczkowych. Zwykłe zabiegi higieniczne, takie jak mycie rąk po dotykaniu narządów płciowych czy korzystaniu z toalety oraz unikanie dotykania oczu wystarczą do uniknięcia autoinokulacji opryszczką.


07.02.2017
Zobacz także
Wybrane treści dla Ciebie
  • Opryszczka u dzieci
  • Zapalenie siatkówki wywołane wirusem opryszczki pospolitej
  • Opryszczkowe zapalenie spojówek
  • Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej u dorosłych
  • Zakażenie narządów płciowych wirusem opryszczki u kobiet w ciąży
  • Zapalenie przełyku wywołane przez wirus opryszczki zwykłej
  • Opryszczka narządów płciowych
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta