Wsparcie tlenem
Jak stwierdzić duszność. Na czym polega tlenoterapia. Co decyduje o intubacji. Czy pacjent pamięta pobyt na intensywnej terapii – wyjaśnia prof. Wojciech Szczeklik.
Jak stwierdzić duszność. Na czym polega tlenoterapia. Co decyduje o intubacji. Czy pacjent pamięta pobyt na intensywnej terapii – wyjaśnia prof. Wojciech Szczeklik.
Ile razy dziennie mierzyć saturację? Jaki wynik wymaga wezwania pomocy medycznej? Czy koncentrator tlenu jest dobrym wsparciem dla chorego na COVID-19? – na pytania odpowiada pulmonolog, dr hab. n. med. Filip Mejza.
Przerwanie transmisji COVID-19 to jedyny skuteczny sposób na zwycięstwo w walce z koronawirusem. Umożliwi to szczepionka przeciwko COVID-19. Zanim jednak rozpoczniemy proces szczepień, musimy być szczególnie ostrożni i odpowiedzialni. Do 17 stycznia 2021 r. przedłużamy etap odpowiedzialności, podczas którego wprowadzamy dodatkowe ograniczenia. Zamknięcie stoków narciarskich oraz zakaz przemieszczania się w Sylwestra – to niektóre z nich. Sprawdź, jakie zmiany czekają nas po świętach.
Osoby, które są ubezpieczone, a przebywają na kwarantannie lub w izolacji (także domowej), mają prawo do świadczeń chorobowych. Zasadniczo, żeby otrzymać świadczenie, nie ma potrzeby składania oświadczenia. Jednak od tej zasady są wyjątki. Wyjaśniamy jakie.
Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w całej Polsce projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. W jego ramach każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. To urządzenie bada poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem i przekazuje dane do centrum monitoringu. Dzięki temu, w razie pogorszenia parametrów, do pacjenta szybko zostanie wezwane pogotowie ratunkowe.
Ulotka przedstawia podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób dorosłych, które doświadczyły poważnego pogorszenia stanu zdrowia i zostały przyjęte do szpitala z rozpoznaniem infekcji COVID-19.
Wiele osób przechodzi koronawirusa bezobjawowo. Brak charakterystycznych dolegliwości może uśpić naszą czujność i sprawić, że nieświadomie będziemy zarażać innych. To właśnie między innymi dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Ruszamy z kolejną akcją informacyjną - tym razem z pomocą aktorki Małgorzaty Kożuchowskiej.
Zaplanowano optymalny plan powrotu do normalności po epidemii koronawirusa. Z ogromną rozwagą rząd podszedł do wprowadzania nowych zasad bezpieczeństwa. Od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy to, jak szybko poradzimy sobie z COVID-19. Od soboty, 28 listopada zostały wprowadzone nowe zasady i ograniczenia. W ścisłym reżimie sanitarnym przywracono funkcjonowanie sklepów oraz usług w galeriach i parkach handlowych. Dopuszczono funkcjonowanie bibliotek. W wigilię, 24 grudnia, rezygnujemy z godzin dla seniora.
Drodzy seniorzy! Choć zakres naszej wiedzy o COVID-19 zmienia się z miesiąca na miesiąc, jedno pozostaje niezmienne – grupą najbardziej narażoną na ciężki przebieg wirusa jesteście właśnie Wy. Dlatego powtarzamy apel: pozostańcie w domach. Wiemy, że nie zawsze możecie skorzystać ze wsparcia bliskich, dlatego przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy o tym, na jaką pomoc może liczyć każdy z Was.