Jak przenosi się koronawirus z Wuhan (COVID-19)?

MW

koronawirus
Fot. pixabay.com

Dostępne dane nie pozwalają jeszcze na jednoznaczne określenie sposobu przenoszenia się nowego koronawirusa. Początkowo podejrzewano, że przenoszenie koronawirusa wiąże się z kontaktem ze zwierzętami, jako że część chorych hospitalizowanych w Wuhanie przebywała wcześniej na targu Huanan. Rosnąca liczba osób zakażonych, które nie miały żadnego kontaktu z targiem, wskazywała na możliwość przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka, co w kolejnych tygodniach potwierdzono zarówno w Chinach, jak i w innych regionach świata, m.in. w USA i w Niemczech. Obecnie się uważa, że do większości zakażeń u ludzi dochodzi przede wszystkim drogą kropelkową. Dotychczas nie udało się potwierdzić pierwotnego źródła zakażenia i nie jest pewne, jakie znaczenie miał u chorych kontakt ze zwierzętami na targu Huanan. Stopień zaraźliwości wydaje się podobny do wirusa SARS, także wywodzącego się z Chin, który w 2003 roku spowodował epidemię zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (więcej informacji: SARS [zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej]). Oznacza to, że koronawirus przenosi się z człowieka na człowieka dużo trudniej niż na przykład wirus odry, ale łatwiej niż wirus grypy sezonowej. Jak dotąd nie zgłoszono przypadków zakażenia koronawirusem w związku z podróżą lotniczą.

Nie jest jeszcze jasne, czy możliwe jest również zakażenie koronawirusem (2019-nCoV) poprzez bliski kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi np. śliną osoby chorej, tj. dotykanie takich powierzchni, a następnie własnych ust, nosa lub oczu. W ramach podjętych działań zwalczających epidemię przyjęto jednak takie założenie i dlatego kładzie się tak duży nacisk na higienę rąk. (Dokładne, praktyczne informacje na temat higieny: Koronawirus z Wuhan – podstawowe zasady ochrony). Nie wiadomo też, czy wirus może się przenosić drogą powietrzną. W pojedynczych przypadkach podejrzewano taką możliwość. Aerozol na tyle drobny, że może się przenosić taką drogą, powstaje przy niektórych procedurach medycznych. Dlatego też personel opiekujący się chorym z zakażeniem powinien stosować środki indywidualnej ochrony osobistej chroniące przed zainhalowaniem skażonego powietrza.

Nie ma natomiast ryzyka zakażenia się 2019-nCoV poprzez towary sprowadzane z Chin. Koronawirusy są dość wrażliwe na warunki otoczenia zewnętrznego, szczególnie na wysychanie. Przyjmuje się, że koronawirus 2019-CoV utrzymuje właściwości zakażające przez około 72–96 godzin, w zależności od warunków. Jego zdolność do zakażenia zmniejszała się szybciej, gdy materiał zakaźny (czyli np. ślina chorej osoby) był osadzony na powierzchniach porowatych (papier, bawełna). Z praktycznego punktu widzenia należy założyć, że możliwe jest przeniesienie koronawirusa drogą kontaktową z powierzchni i przedmiotów w krótkim czasie po ich zanieczyszczeniu. Do niebezpiecznych przedmiotów, na jakich może się znajdować wirus, który nie utracił jeszcze swoich właściwości zakażających, zalicza się te często dotykane: klamki, przyciski w windzie, uchwyty w autobusie itp. oraz znajdujące się w najbliższym otoczeniu osoby chorej. W szerzeniu się zakażenia koronawirusem wśród personelu medycznego pewną rolę mógł też odegrać zanieczyszczony sprzęt komputerowy (myszka, klawiatura), z którego korzystały różne osoby w krótkim czasie.

Okres wylęgania nowego koronawirusa określono na 2–14 dni (przeciętnie 5 dni). W przypadku zakażeń koronawirusami chory najczęściej jest najbardziej zaraźliwy w okresie, kiedy występują u niego objawy, jednak w trakcie obecnej epidemii udokumentowano możliwość przeniesienia wirusa także na drodze kontaktu z osobą zakażoną, u której nie występowały objawy choroby. Nie wiadomo jeszcze, jak długo osoby zakażone mogą zarażać inne osoby, ale chorzy o ciężkim przebiegu zakażenia mogą prawdopodobnie wydalać wirusa przez dłuższy czas. Dlatego też pacjenci z potwierdzonym zakażeniem powinni pozostać w izolacji do czasu powrotu do zdrowia, a wyniki badań wykonanych kontrolnie powinny pomóc w podjęciu decyzji o zakończeniu izolacji.

Piśmiennictwo:

Wroczyńska A., Rymer W.: 2019-nCoV – nowy koronawirus z Chin. Med. Prakt., 2020; 2: 119–133

21.02.2020

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.