Pierwszy oddech
W 25. tygodniu ciąży płód waży 730 g i ma około 23 cm długości. To mniej niż długość grzbietu kalendarza w formacie B5. Czy to możliwe, żeby tak mały organizm został poddany operacji? Zwłaszcza, że znajduje się w macicy matki?
W 25. tygodniu ciąży płód waży 730 g i ma około 23 cm długości. To mniej niż długość grzbietu kalendarza w formacie B5. Czy to możliwe, żeby tak mały organizm został poddany operacji? Zwłaszcza, że znajduje się w macicy matki?
Nadmierne ograniczanie jedzenia i intensywne ćwiczenia fizyczne podczas ciąży w celu uzyskania po porodzie idealnej sylwetki – to zaburzenie odżywiania, które specjaliści uznają za odmianę anoreksji, określaną jako pregoreksja.
Prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu nie jest wystarczające dla dopuszczalności pozbawienia życia człowieka w okresie prenatalnym – wynika z uzasadnienia wyroku TK.
Poznań jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na refundację procedur umożliwiających zachowanie płodności u młodych osób leczonych onkologicznie.
W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi urodziła kobieta mająca niewydolność nerek, przed ciążą i podczas niej poddawana domowej dializie otrzewnowej. Zdrowa dziewczynka urodziła się drogą pochwową. Według ekspertów to ogromny sukces nefrologów i położników.
Serdecznie zapraszamy na Konferencje Edukacyjną "Ciąża w koronie" organizowaną przez Studenckie Koło Naukowe Perinatologii, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, która odbędzie się? 12.12.2020 roku w formie on-line.
Prezydent Andrzej Duda zgłosi swój projekt zmian w ustawie aborcyjnej, który oznacza zawężenie interpretacji ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek o zbadanie zgodności art. 4a ust. 1 pkt 2 oraz art. 4a ust. 2 zdanie pierwsze ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z Konstytucją.
Picie alkoholu przez kobiety w ciąży nadal nie jest problemem marginalnym – mówi Katarzyna Łukowska kierująca Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W efekcie rodzą się dzieci z FASD - wrodzonymi zaburzeniami rozwojowymi będącymi pokłosiem toksycznego wpływu etanolu na płód. Eksperci opracowali kryteria diagnostyczne, których celem jest m.in. wczesne rozpoznanie FASD, wdrożenie rehabilitacji oraz profilaktyka.
Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że praktyka stosowana w jednym ze szpitali z województwa łódzkiego, polegająca na oddzielaniu (separowaniu) matek od ich nowonarodzonych dzieci, urodzonych drogą cesarskiego cięcia, do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu na obecność u matki koronawirusa - narusza zbiorowe prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych.
Każdy tydzień spożywania alkoholu przez kobietę w ciągu pierwszych 5-10 tygodni ciąży wiąże się ze wzrostem ryzyka poronienia o 8 procent - alarmują naukowcy z Vanderbilt University Medical Center (USA).
Zmienione połączenia w mózgu dziecka to jeden ze skutków depresji matki w czasie ciąży. U potomstwa mogą pojawić się zaburzenia zachowania i rozwoju oraz większe ryzyko depresji w młodym wieku.
Nowe badanie wykazało, że otyłość kobiet w ciąży może utrudniać rozwój mózgu dziecka już w drugim trymestrze ciąży – informuje „Journal of Child Psychology and Psychiatry”.
Aktualne zalecenia nie przewidują wymogu okazywania testu w kierunku COVID-19 przez osoby towarzyszące przy porodzie. Ostateczną decyzję o obecności osoby towarzyszącej podejmuje kierownik szpitala w porozumieniu z ordynatorem oddziału położniczo-ginekologicznego – tak resort zdrowia odpowiedział na wystąpienie RPO.
Jeszcze przed końcem tego stulecia populacje niemal wszystkich krajów będą się kurczyły, co wpłynie na ich społeczeństwa, światową gospodarkę i geopolitykę – przewidują autorzy badań opublikowanych przez „Lancet”.
NFZ nie jest uprawniony i nie ma kompetencji, by ingerować w postępowanie medyczne, w tym w sposób prowadzenia porodu – czytamy w liście prof. Mariusza Zimmera, prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, do prezesa NFZ Adama Niedzielskiego.
Czy zgoda na poród rodzinny powinna być uzależniona od testowania osób towarzyszących w kierunku zakażenia SARS-CoV-2? Konsultant krajowy ds. położnictwa i ginekologii uważa, że jest to obostrzenie w obecnym stanie rozwoju epidemii niezasadne. Podobnie sądzi RPO, MZ oraz NFZ. Odmienne zdanie mają jednak niektóre szpitale.
Osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie rodzinnym mimo epidemii COVID-19 – podkreśla na swojej stronie internetowej Narodowy Fundusz Zdrowia. Fundusz dodatkowo sfinansuje m.in. środki ochrony osobistej dla osoby towarzyszącej podczas porodu.
Część szpitali uzależnia udział w porodzie osoby bliskiej od posiadania aktualnego wyniku testu na koronawirusa. Środowisko opieki zdrowotnej widzi potrzebę podjęcia przez NFZ działań ws. refundacji kosztów testu w takiej sytuacji – napisał zastępca RPO do prezesa NFZ.
Rzecznik praw dziecka chce, aby w ramach ochrony dziecka poczętego odpowiedzialność karną ponosiła pijąca alkohol przyszła matka - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Jak pisze "DGP", taki pomysł Mikołaj Pawlak przedstawił prezentując raport ze swojej działalności.