×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Lekarze odpowiadają na pytania

 • COVID-19 a ciąża

  Czy zakażenie koronawirusem z Wuhan stanowi zagrożenie dla kobiety w ciąży?

 • Hospitalizacja ciężarnej z cukrzycą

  Ginekolog poinformował mnie, że po włączeniu insuliny od 38. tygodnia będę leżeć w szpitalu. Proszę o informację, skąd taka procedura, dlaczego mimo dobrego rozwoju dziecka czeka mnie szpital (przyrost masy w normie i u mnie i u dziecka)?

 • Leczenie cukrzycy ciążowej

  Jestem w 32. tygodniu ciąży i mam cukrzycę ciążową od 24. tygodnia. Do tej pory wystarczała dieta, od kilku dni stężenie glukozy na czczo przekracza 90, a po posiłkach w górnej granicy (110-118). Czy jest jakiś sposób na obniżenie stężenia cukrów na czczo (przyrost masy w normie i u mnie i u dziecka)?

 • Do kiedy na badaniu USG widoczny jest pęcherzyk żółtkowy?

  Chciałam się dowiedzieć, czy w 9. tygodniu ciąży na USG nadal widoczny jest pęcherzyk żółtkowy? Na moich zdjęciach z USG obok zarodka widoczna jest taka plamka.

 • Czy seks w czasie ciąży jest bezpieczny?

  Powstrzymanie się ciężarnej od współżycia płciowego jest bezwzględnie konieczne w przypadku niektórych powikłań ciąży.

 • Stosowanie preparatów wapnia w ciąży - możliwe powikłania

  Jestem w ciąży w 10. tygodniu i jestem alergiczką. Powiedziano mi, że nie mogę przyjmować Calcium, bo działa to źle na łożysko i że mogę dziecko stracić, a wyczytałam w Internecie, że można przyjmować Calcium. Proszę mi powiedzieć, jakie mogą być powikłania po stosowaniu wapnia w ciąży?

 • Ochrona przed zakażeniem HPV oraz postępowanie po zakażeniu HPV

  Ostatnio u 25-letniej córki i u mnie stwierdzono III grupę w cytologii w związku z zakażeniem HPV serotyo 6 i 42. Córka niedługo wychodzi za mąż. Zależy mi bardzo, by wyleczyć córkę przed zajściem w ciążę.

 • Jak długo żyją plemniki?

  Jak długo żyją plemniki w śluzie lepkim, niepłodnym? A jak długo w śluzie płodnym?

 • Przy jakim wskaźniku TSH mogę starać się o dziecko?

  Od października leczę się na niedoczynność tarczycy (mam chorobę Hashimoto). Oprócz tego leczę się również na niedomogę lutealną (staram się też o dziecko). Jaka wartość TSH jest odpowiednia do zajścia w ciążę?

 • Zajście w ciążę po poronieniu

  W wielu polskich artykułach widnieje zalecany okres przerwy 3 miesięcy przed kolejną próbą poczęcia, natomiast amerykańskie towarzystwo ginekologiczne zezwala na ciążę bez okresu przerwy. Jakie postępowanie jest najlepsze i dlaczego?

 • Metoda objawowo-termiczna w planowaniu ciąży

  Czy temperatura i obserwacja śluzu mają największą skuteczność w planowaniu dziecka?

 • Zapobieganie cytomegalii

  Jestem w 7. tygodniu ciąży. Z badań wynika, że nie przechodziłam nigdy zakażenia cytomegalowirusem. Staram się zachowywać wszelkie środki ostrożności, jednak nurtuje mnie jedna kwestia: na wszystkich portalach opisujących CMV radzi się ciężarnym unikać kontaktu z osobami pracującymi z małymi dziećmi. Mój mąż, w sezonie zimowym, który właśnie się zbliża, pracuje z małymi dziećmi jako instruktor narciarstwa.

 • Czy Encorton i Salofalk są bezpieczne w ciąży?

  Czy przyjmowanie od 6. tyg. ciąży Encortonu w dawce 40 mg i stopniowe z niej schodzenie oraz przyjmowanie Salofalku przez cały okres ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka, rozwój narządów wewnętrznych oraz rozwój ogólny?

 • Stosowanie krążków dopochwowych

  Stosuję antykoncepcję NUVARING od 4–5 miesięcy. Niestety ostatnio za wcześnie wyjęłam krążek i włożyłam za wcześnie o tydzień. W jakim stopniu ochrona słabnie i ile trzeba czekać, żeby ta ochrona się unormowała?

 • Powikłania gestozy

  Jakie choroby mogą wystąpić po gestozie?

 • Stosowanie kosmetyków u kobiet w ciąży

  W Internecie jest wiele artykułów, które wskazują, iż wielu kosmetyków nie może używać kobieta w ciąży, szczególnie w 1 trymestrze. Czy to prawda?

 • Czy szczepienie ciężarnych przeciwko ospie wietrznej i krztuścowi jest bezpieczne?

  Od 4 miesięcy nurtują mnie pytania, co było tak naprawdę przyczyną śmierci mojej nienarodzonej córeczki kilka godzin przed porodem. Czy dziecko mogło dostać pneumonii przez ospę?

 • Łyżeczkowanie jamy macicy po poronieniu

  Czy jest możliwe, że podczas łyżeczkowania po poronieniu lekarz może przeoczyć drugie dziecko, ponieważ była to ciąża dwujajowa, a matka wcześniej o tym nie wiedziała?

 • Do którego tygodnia ciąży dzieci przyjmują położenie główkowe?

  Jestem w 32. tygodniu ciąży, dziecko waży - 1700 g. Malutka obrócona jest pośladkowo. Boję się, że się już nie odwróci i stąd moje pytanie, czy są szanse, aby odwróciła się główką?

 • Co się stanie, jeśli zapomnę zażyć tabletkę antykoncepcyjną?

  Chciałabym uzyskać informacje odnośnie do czasu spóźnienia podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Na ulotce jest napisane, że jeśli przyjmie się tabletkę do 12 godzin, to wciąż jest się chronionym przed ciążą, natomiast, jeśli przekroczy się 12 godzin, należy dodatkowo się zabezpieczać. Nie do końca rozumiem, jak to ma działać? Czy organizm kobiety reaguje co do minuty?

252 artykuły - strona 1 z 13

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.