×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Dermatolodzy przeszkolą fryzjerów i kosmetyczki

PAP

W poniedziałek startuje program "Derma Friendly – W trosce o skórę", który ma edukować pracowników zakładów fryzjerskich i kosmetycznych na temat łuszczycy i innych chorób skóry. Może to poprawić dostęp osób z tymi schorzeniami do fryzjerów i kosmetyczek.

Celem programu jest również przełamywanie stereotypów społecznych na temat łuszczycy, jak np. ten, że można się nią zarazić. Badanie, które przeprowadził ostatnio Instytut Badawczy Homo Homini wykazało, że choć 91% ankietowanych dorosłych Polaków deklarowało znajomość tej choroby, to aż 1/4 z nich uznała, iż jest ona zaraźliwa.

Według Wojciecha Wilkowskiego, przewodniczącego Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę, która jest współorganizatorem programu "Derma Friendly – W trosce o skórę", stereotyp na temat zaraźliwości łuszczycy sprawia, że osoby na nią chore stykają się nieraz z niechęcią osób zdrowych. - Szczególnie dotkliwe jest to w przypadku zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, chociaż nie tylko tam. Chcielibyśmy po prostu móc bez skrępowania czy niepotrzebnego stresu mieć możliwość korzystania z takich usług. Dla nas, świadomość, że możemy iść do fryzjera bez potrzeby tłumaczenia się z choroby jest dużą ulgą, taką namiastką normalności - powiedział Wilkowski.

W ramach projektu w największych miastach Polski (Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Warszawie) prowadzone będą szkolenia dla pracowników salonów fryzjerskich i kosmetycznych na temat najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Poza łuszczycą są to: alergie kontaktowe, atopowe zapalenie skóry, trądzik czy grzybice skóry. Na zajęciach dermatolodzy zaprezentują prawdy i mity na temat danego schorzenia i wyjaśnią, jak właściwie pielęgnować zmienioną skórę, a psychologowie przedstawiają psychiczny aspekt chorób skórnych oraz wytłumaczą, jak należy rozmawiać z klientami, którzy mają widoczne ich objawy.

Każdy salon, którego pracownicy biorą udział w szkoleniach otrzymuje certyfikat oraz specjalne oznaczenie z logo programu, które ma być umieszczone w widocznym miejscu. Dla klientów ma to być informacja, że dana placówka jest przyjazna dla osób ze schorzeniami dermatologicznymi.

Po pilotażowych szkoleniach w ramach projektu, które odbyły się (przed oficjalnym startem programu) w czerwcu 2013 r. w Lublinie i Gdańsku, certyfikaty "Derma Friendly" otrzymało 35 salonów fryzjerskich i kosmetycznych.

- Jest to bardzo potrzebna inicjatywa. Bardzo często chorzy na łuszczycę mówią nam, że zostali źle potraktowani u fryzjera czy u kosmetyczki - powiedziała Małgorzata Kułakowska, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę Psoriasis. Jak zaznaczyła, pracownicy zakładów fryzjerskich czy piękności często nie wiedzą, że łuszczycą nie można się zarazić, a poza tym niechętnie przyjmują osoby na nią chore ze względu na innych klientów, którzy mogą odczuwać podobne obawy. - Te szkolenia mają na celu wytłumaczenie pracownikom branży kosmetycznej i fryzjerom, co to jest za choroba, że nie mają się czego obawiać, bo się nią nie zarażą oraz jak powinni postępować z osobą, która na nią cierpi - dodała Kułakowska.

Zwróciła uwagę, że to raczej skóra osoby z łuszczycą jest bardziej podatna na wszelkie infekcje ze względu na to, że jest osłabiona i stanowi gorszą barierę dla czynników zakaźnych, niż skóra osoby zdrowej.

Informacje o programie, szkoleniach oraz adresy kilkudziesięciu placówek, które wzięły w nich udział i uzyskały certyfikaty w drugiej połowie września będzie można znaleźć na stronie internetowej (www.dermafriendly.pl).

Projekt realizowany jest przez Unię Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i Polskie Towarzystwo Dermatologiczne we współpracy z firmą Abbvie Polska.

10.09.2013
Zobacz także
  • Objawy chorób skóry (wykwity skórne)
  • Łuszczyca
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta