Co to jest łupież pstry?
Łupież pstry to choroba skóry wywołana grzybem drożdżopodobnym Malassezia furfur. Owłosiona skóra głowy jest częstym miejscem bytowania tego patogenu.
Jak często występuje?
Łupież pstry to bardzo częsta choroba skóry.
Jakie są obajwy łupieżu pstrego?
W początkowym okresie zakażenia Malassezia furfur stwierdza się brunatne plamy o drobnopłatowym złuszczaniu powierzchni. W późniejszym okresie w miejscu ognisk zakażenia powstają odbarwienia. Zmiany w przebiegu łupieżu pstrego najczęściej lokalizują się na karku, plecach, ramionach i górnych częściach klatki piersiowej.
Co robić w przypadku pojawienia się zmian wskazujących na łupież pstry?
W przypadku pojawienia się objawów wskazujących na łupież pstry należy zgłosić się do dermatologa.
W jaki sposób lekarz rozpoznaje łupież pstry?
Obraz kliniczny łupieżu pstrego jest charakterystyczny i pozwala na wstępne rozpoznanie, wymaga jednak potwierdzenia w badaniu mykologicznym. W diagnostyce łupieżu pstrego można również wykorzystać lampę Wooda.
Jakie są metody leczenia łupieżu pstrego?
W łupieżu pstrym stosuje się leki przeciwgrzybicze miejscowo lub ogólnie. Większość przypadków poddaje się leczeniu miejscowemu, przy długotrwałym zakażeniu lub nasileniu zmian chorobowych wskazana jest terapia ogólna. W leczeniu miejscowym zastosowanie znalazły szampony przeciwłupieżowe (zawierające siarczek selenu, ketokonazol, ekonazol). Oprócz szamponów można stosować miejscowe leki przeciwgrzybicze w formie maści lub kremów. W leczeniu ogólnym podaje się leki przeciwgrzybicze.
Należy pamiętać o leczeniu owłosionej skóry głowy jako miejscu bytowania Malassezia furfur.
Jeżeli leczenie rozpoczęto w fazie odbarwień, po eradykacji grzyba utrzymują się nadal odbarwione ogniska. Na powrót ich pigmentacji trzeba poczekać nawet kilka tygodni.