Bakteryjne zapalenie pochwy
Środowisko pochwy sprzyja zakażeniu drobnoustrojami. Zapobiega temu mechanizm samooczyszczania pochwy: stały przepływ wydzielin od szyjki macicy do przedsionka pochwy oraz naturalna flora bakteryjna.
Środowisko pochwy sprzyja zakażeniu drobnoustrojami. Zapobiega temu mechanizm samooczyszczania pochwy: stały przepływ wydzielin od szyjki macicy do przedsionka pochwy oraz naturalna flora bakteryjna.
Brodawki wirusowe narządów płciowych, zwane inaczej kłykcinami kończystymi, wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Wyróżniono do tej pory ponad 120 typów HPV, z których część jest odpowiedzialna za zmiany w okolicach płciowych.
Chlamydioza to bakteryjna choroba przenoszona drogą płciową, która jest najczęstszą przyczyną nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej u mężczyzn. U kobiet zakażenie to stanowi przyczynę poważnych powikłań.
Obecnie poznano ponad 40 drobnoustrojów, które mogą być przenoszone drogą płciową i wywoływać choroby, nazywane chorobami przenoszonymi drogą płciową lub chorobami wenerycznymi. Część z nich przenoszona jest wyłącznie poprzez kontakty seksualne, dla reszty jest to jedna z możliwych dróg przenoszenia, często nie najważniejsza.
U kobiet obserwuje się najczęściej zaczerwienienie i obrzęk sromu z serowatą wydzieliną na błonie śluzowej przy wejściu do pochwy. U mężczyzn zmiany dotyczą prącia (żołędzi i napletka). Dominują u nich zmiany rumieniowe, niekiedy pojawiają się grudki i pęcherzyki.
Kandydoza pochwy, inaczej drożdżyca pochwy, jest chorobą wywołaną przez grzyby drożdżopodobne, przede wszystkim przez gatunek Candida albicans.
Mięczak zakaźny wywoływany jest zakażeniem wirusem mięczaka zakaźnego (molluscum contagiosum virus – MCV). Jego zakaźność jest duża. Okres wylęgania choroby waha się od tygodnia do 6 miesięcy (średnio 2–3 mies.).
Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej jest chorobą weneryczną wywołaną w 35–70% przez Chlamydia trachomatis, aczkolwiek jego przyczyną mogą być inne patogeny.
Opryszczkę narządów płciowych wywołuje wirus Herpes (HSV), najczęściej typu 2. Do zakażenia dochodzi w trakcie stosunku płciowego. Ponieważ wirus ulega przeniesieniu w wyniku kontaktu bezpośredniego ze skórą do infekcji może dojść w wyniku różnych praktyk seksualnych.
Rzeżączka jest jedną z najczęstszych niewirusowych chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołują ją bakterie Gram-ujemne dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoea).
Rzęsistkowica jest najczęściej występującą chorobą przenoszoną drogą płciową. Jest częściej diagnozowana u kobiet, niż u mężczyzn. W Polsce szacuje się, że rzęsistkiem pochwowym jest zarażonych 30-70% kobiet i 10-20% mężczyzn w zależności od populacji, warunków bytowych, sanitarno-higienicznych i socjoekonomicznych.
Wrzód miękki, inaczej zwany wrzodem wenerycznym, wywołuje bakteria Haemophilus ducreyi.
Zakażenia są konsekwencją technik seksualnych typu anilingus, analnych biernych lub rzadziej fellatio. Najczęściej występują u mężczyzn utrzymujących kontakty seksualne z mężczyznami, aczkolwiek coraz częściej są rozpoznawane wśród osób heteroseksualnych.
Ziarnica weneryczna pachwin jest chorobą wywołaną przez Chlamydia trachomatis. Choroba występuje najczęściej endemicznie w rejonach podzwrotnikowych i zwrotnikowych globu. Objawy LGV występują znacznie częściej u mężczyzn.
Do zakażenia może dojść w trakcie stosunków płciowych, ale także przez spanie w jednym łóżku z osobą chorą czy nawet siedzenie jej na kolanach.