×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Balon żołądkowy

lek. Michał Pędziwiatr
Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Endoskopowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Istota zabiegu

W odróżnieniu od pozostałych zabieg ten należy do metod „incision free”, czyli takich które nie wymagają wykonania chirurgicznego cięcia. Zabieg polega na wprowadzeniu do żołądka specjalnego balonu, który napełnia się płynem lub powietrzem, co zmniejsza maksymalną objętość żołądka. Balon umieszcza się w żołądku za pomocą specjalnego gastroskopu. Następnie balon napełnia się, wykorzystując cewnik, który ostatecznie usuwany jest pod koniec całej procedury. Balon napełnia się zazwyczaj do objętości około 400—700 ml. Pełny balon jest zbyt duży, aby przemieścić się poza żołądek i bezpiecznie ogranicza jego objętość.

Po zabiegu chory znacznie wcześniej osiąga uczucie sytości podczas posiłku, co skutkuje ograniczeniem spożywania pokarmów. Balon pozostaje w żołądku przez określony czas (zwykle przez około 6 miesięcy), a jego usunięcie powoduje powrót do wcześniejszych nawyków żywieniowych.

Kto jest odpowiednim kandydatem do zabiegu wprowadzenia balonu żołądkowego?

Ryc. 1. Balon żołądkowy

Zabieg ma tymczasowy efekt odchudzający, stąd polecany jest przede wszystkim osobom, które chcą schudnąć przed ważnym życiowym wydarzeniem (np. ślubem). Ponadto metoda ta jest wykorzystywana u bardzo otyłych osób (BMI >60), przygotowujących się do chirurgicznego zabiegu bariatrycznego, takiego jak np. gastric bypass.

Chociaż wskazania do założenia balonu żołądkowego nie są tak ścisłe jak w przypadku innych operacji bariatrycznych (BMI nie musi przekraczać 40) oraz jest to, w odróżnieniu od metod chirurgicznego leczenia otyłości, zabieg odwracalny, należy się liczyć ze znacznie słabszym efektem odchudzającym. Ponadto często po usunięciu balonu z żołądka chorzy wracają do swoich wcześniejszych nawyków żywieniowych.

Czego spodziewać się po zabiegu wprowadzenia balonu żołądkowego?

Sama procedura trwa zwykle 20—30 minut, jednak chory musi spędzić w szpitalu przynajmniej jedną dobę, pozostając pod obserwacją. Skutki obecności balonu w żołądku chory odczuwa już podczas pierwszych posiłków, szybciej osiągając uczucie sytości. Dozwolone jest spożywanie posiłków każdego rodzaju, jednak w mniejszych ilościach. Po spożyciu zbyt obfitego posiłku chory może odczuwać nudności, a nawet może on być przyczyną wymiotów. Średnia utrata nadmiaru masy ciała zależy w dużej mierze od spożywanych pokarmów i w przypadku przestrzegania diety i wynosi około 35%, co jest wynikiem zdecydowanie niższym w porównaniu z metodami chirurgicznego leczenia otyłości.

Po usunięciu balonu objętość żołądka wraca do tej sprzed zabiegu, co może przyczynić się do wzrostu masy ciała. Zwolennicy tej metody uważają jednak, że wpływa ona korzystnie na nawyki żywieniowe, także po usunięciu balonu, ponieważ u chorych pozostaje przyzwyczajenie do spożywania mniejszych posiłków, co może powodować stabilizację masy ciała lub nawet niewielki jej spadek.

Jakie są możliwe powikłania zabiegu wprowadzenia balonu żołądkowego?

Powikłania związane z zastosowaniem tej metody występują niezwykle rzadko. Sporadycznie może dojść do uszkodzenia przełyku lub żołądka podczas endoskopowego zabiegu wprowadzania balonu. W literaturze można także spotkać pojedyncze doniesienia na temat przedziurawienia ściany żołądka przez uciskający balon. Do najczęstszych powikłań należy jednak przemieszczenie się balonu do dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku, gdy balon jest niedostatecznie napompowany i może swobodnie wydostać się poza żołądek.

Powyższe stany są nierzadko przyczyną doraźnej interwencji chirurgicznej i każdy chory zdecydowany na tę metodę powinien zostać o takiej ewentualności poinformowany.

09.03.2012
Zobacz także
  • Wyłączenie żołądkowe
  • Rękawowa resekcja żołądka
  • Regulowana opaska żołądkowa
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta