Kto w Polsce obecnie jest najbardziej narażony na zakażenie HCV?
Żółtaczka może wystąpić w przebiegu chorób hematologicznych, dróg żółciowych, zapalenia wątroby oraz chorób nowotworowych.
Jakie będzie typowe postępowanie lekarskie/diagnostyka w takim przypadku?
Częściej mamy do czynienia z żółtaczkami ostrymi, które spowodowane są zapaleniami wątroby, albo innymi zapaleniami przede wszystkim wirusowymi.
Żółtaczka jest żółtym zabarwieniem skóry i białkówek oczu, czasami błon śluzowych. Występuje, gdy steżenie bilirubiny we krwi wynosi powyżej 2,5 mg/dl.
Jeśli pierwsze próby leczenia nie dają pożądanych efektów, wówczas koniecznie należy zgłosić się do lekarza.
Najczęćsiej przyczyną dyspepsji jest choroba refluksowa przełyku albo choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.
Dyspepsja ma na ogół charakter przewlekły, może się powtarzać i ma wielorakie przyczyny.
Mamy psa, który często za mocno łapie ząbkami obcych i potrafi nawet ugryźć do krwi, mam obawy, czy pies może przenieść wirusa. Dzieci często przebywają z psem i wiadomo - całują, ściskają. Czy istnieje ryzyko przeniesienia wirusa? A z ciekawości - czy pies także może zachorować?
Czy jeśli mam odpowiednią ochronę poszczepienną po 3 dawkach, to mogę czuć się bezpiecznie z osobą zakażoną tym wirusem?
O czym może świadczyć znacznie wysoki wynik testu oddechowego SIBO po pierwszej godzinie od podania 10 g laktulozy?
Czy występowanie żylaków przełyku jest zawsze związane z marskością wątroby? Jakie mogą być inne przyczyny?
W wyniku gastroskopii napisano: Dyspepsja wrzodopodobna - EPS. Gastropatia nadżerkowa. Co to dokładniej oznacza?
Cierpię na wrzodziejące zapalenie jelita. Ostatnie badanie kolanoskopii nie wyszło dobrze, mianowicie jelito obrośnięte jest polipami. Mój lekarz prowadzący chce usunąć jelito.
Miałam dzisiaj gastroskopię z pobraniem wycinka do badania. Stwierdzono drobnoplamiste zaczerwienienie błony śluzowej. W domu zjadłam lekkostrawny obiad i teraz mam krwawienie z żołądka. Czy to jest związane z pobraniem tego wycinka?
W badaniu TK stwierdzono trzustkę nieco uwypukloną w zakresie głowy, w kierunku pętli dwunastnicy, niepowiększoną, bez ognisk i bez zwapnień. Obraz przemawia za niepełną trzustką pierścieniowatą.
Bezpośrednio po zjedzeniu jakiegoś posiłku odczuwam piekące bóle brzucha w prawej i środkowej części nadbrzusza, czasem nawet zaraz po połknięciu lub napiciu się czegoś ciepłego, w pozycji siedzącej przy stole, towarzyszy temu uczucie pełności, odbijanie i gazy.
Od kilku dni mam dość dziwny problem. Jestem leczony pantoprazolem w dawce 20 mg w związku z problemami żołądkowymi. Obecnie oczekuję na gastroskopię. Leki spełniają zadanie i dolegliwości żołądkowe praktycznie nie występują lub występują bardzo rzadko. Mam od kilku dni jednak problem ze zmiennością konsystencji stolca. Codziennie dzieje się to samo. Najpierw po przebudzeniu stolec jest normalny, by po godzinie był wodnisty, papkowaty. Wieczorem najczęściej sytuacja wraca do normy. Jednak powtarza się codziennie, praktycznie jak w zegarku. Czy to może być związane z przyjmowaniem IPP?
Ostatnio podczas ćwiczeń łapie mnie skurcz, chyba wątroby po prawej stronie. Dodam, że rok temu przeszłam usunięcie pęcherzyka żółciowego i robiłam już parę razy kontrolne USG. Co to może być i czy jest groźne, czy mam zaprzestać ćwiczeń?
Lekarz stwierdził, że mam nadkwasotę; ziołami i zachodnimi lekarstwami udało mi się pozbyć przesadnych mdłości i innych dolegliwości. Problem polega na tym, że budzę się o 6 rano (niewyspana) z powodu dużej ilości gazu i bardzo nieprzyjemnej (prawie bolesnej) pustki w żołądku.