×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Dyskomfort związany z badaniem kolonoskopowym

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam 22 lata. Wczoraj miałam kolonoskopię, ponieważ od sierpnia 2013 roku mam zaparcia. Badanie nic nie wykazało, poza pojedynczym polipem w odbytnicy, który od razu usunięto i przekazano do badania. Lekarz powiedział, że prawdopodobnie okaże się po badaniu, że jest to tylko nagromadzenie tkanki tłuszczowej i nie jest to nic poważnego. Co mogło być przyczyną utworzenia się tego polipa? A czy może mógł on być przyczyną zaparć? Proszę mi również powiedzieć, czy przygotowanie do kolonoskopii (wypicie 4 litrów Fortransu) mogło wypłukać fizjologiczną florę bakteryjną jelit? Badanie wykonano bez znieczulenia, więc od razu po jego zakończeniu mogłam zjeść ciepły posiłek (była to zmiksowana zupka).
Mimo że zjadłam niewiele, to od razu po zjedzeniu miałam uczucie pełności w brzuchu i byłam syta. Czy może było to spowodowane wpuszczaniem powietrza do jelit? Uczucie pełności pozostało do chwili obecnej. Badanie było wczoraj o godzinie 18. Dzisiaj rano było w porządku, ale gdy coś zjadłam, od razu czułam się pełna i syta, mimo że jem płynne rzeczy i bardzo mało. Ciągle też przelewa mi się w brzuchu, czego nie było przed badaniem. To nie są raczej typowe wzdęcia brzucha, bo nie czuję potrzeby oddawania wiatrów.
Brzuch mam napięty i twardy, rano jest ok, ale po zjedzeniu czegoś (nawet lekkostrawnego i w małej ilości) znowu to wraca i wtedy także jest mi ciężej oddychać. Czy taki stan rzeczy jest normalny po tym badaniu i minie, czy może to jest wina wypłukania bakterii z jelit i trzeba uzupełnić prawidłową florę bakteryjną, zażywając przez jakiś czas probiotyk? A może to jest wynikiem podrażnienia jelit przez to badanie? Na wyniku jest napisane również: zła tolerancja badania i znaczne wydłużenie esicy z formowaniem dodatkowej pętli przemawiają za mechanizmem czynnościowym zaparcia - zespół jelita drażliwego - postać zaparciowa.
Czytając o tej dolegliwości (zespół jelita drażliwego), dowiedziałam się, że jest ona raczej spowodowana stresem itp., a dodam, że zaparcie pojawiło mi się od razu po tym, gdy na wakacjach pewnego razu nadmiernie się przejadłam. Zapomniałam o tym powiedzieć lekarzowi wykonującemu badanie. Niestety nic wtedy z tym nie robiłam, po prostu przedawniłam zaparcie, nie leczyłam i odżywiałam się jak zawsze, bez żadnej specjalnej diety, zaniedbałam to, więc nie unormowało się. Dopiero w grudniu 2013 roku zaczęłam to leczyć, ale bez żadnego skutku (Debridat, babka jajowata - lecz bez żadnej diety). Pomagała mi tylko babka płesznik, Duphalac, ale tylko w chwili stosowania, inne leki nie. Czy przyczyna mojej dolegliwości może leżeć w obciążeniu układu pokarmowego przez tamto przejedzenie się i przedawnienie, zaniedbanie tego? Bo raczej nie mam żadnych silnych stresów, a zaparcie pojawiło się z dnia na dzień. Czy mógł się rozwinąć właśnie przez to zespół jelita drażliwego, czy może nie cierpię jednak na tę chorobę, a to co jest napisane w opisie badania, pojawiło się tylko w trakcie badania i było spowodowane bólem podczas niego i strachem przed nim? Błagam o dokładne udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania i wyjaśnienie mi wszelkich wątpliwości.

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista gastroenterolog
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Spróbuję odpowiedzieć na wszystkie pytania, jednak diagnozę i zalecenia wydaje lekarz po dokładnym zebraniu wywiadu, badaniu fizykalnym i sprawdzeniu wyników dotychczasowych badań.

Polip, który stwierdzono w odbytnicy najprawdopodobniej nie był przyczyną zaparć. W opisie nie podała Pani wielkości tego polipa, ale skoro został od razu usunięty, podejrzewam, że nie był duży, a takie polipy są całkowicie bezobjawowe. Nie znam wyniku badania histopatologicznego, dlatego nie umiem powiedzieć, co było przyczyną powstania polipa - zwykle są to przyczyny genetyczne, na które nie mamy większego wpływu.

Przygotowanie do kolonoskopii nie wypłukuje fizjologicznej flory bakteryjnej jelit i nie spotkałam się w żadnych zaleceniach z propozycją przyjmowania probiotyku po tym badaniu. Przejściowe dolegliwości dyspeptyczne czy zaburzenia wypróżniania są normalne po kolonoskopii. Poza powietrzem, które zostaje po badaniu i może wywoływać czasem nawet silne bóle brzucha, można spodziewać się zaparcia. Dopiero po kilku dniach wszystko wraca do normy.

Zespół jelita drażliwego powstaje z różnych powodów, ale raczej nie mógł pojawić się po przejedzeniu. Występuje tzw. zespół jelita nadwrażliwego poinfekcyjny, czyli gdy objawy pojawiają się po przebyciu infekcji, zwykle wirusowej.

W zespole jelita drażliwego wyniki wszelkich badań są prawidłowe. Dodatkowa pętla czy wydłużenie odcinka jelita grubego może, ale nie musi, sprzyjać dolegliwościom. Zła tolerancja badania zwykle jest spowodowana stresem i strachem przed badaniem, a może być także spotęgowana trudnością badania (wydłużenie i pętle jelita, przebyte operacje brzuszne, zrosty pooperacyjne, złe oczyszczenie jelita). Nie musi świadczyć o zespole jelita nadwrażliwego, choć zwykle chorzy ci gorzej znoszą to badanie.

02.06.2014
Zobacz także
  • Jak się przygotować do kolonoskopii?
  • Oczyszczanie po kolonoskopii
  • Ból po kolonoskopii
Wybrane treści dla Ciebie
  • Polip hiperplastyczny
  • Kolonoskopia
  • Polipektomia
Inne pytania
  • Zapalenie języka
  • Przewlekła biegunka
  • Boleści żołądka i skurcze żołądka w nocy
  • Polipy jelita grubego – jakie stanowią zagrożenie?
  • Zapalenie żółciowe żołądka
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta