×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Śluz zamiast stolca

Pytanie nadesłane do redakcji

Opiekuję się moją mamą, która ma problemy z żołądkiem, tzn. zamiast kałem załatwia się śluzem. Tak to trwa już od roku. Trzy dni temu zakończyła przyjmować Metronidazol i Cholestil i następnie podaję jej Enterol 250, niestety znowu wróciło to samo. W wyniku badań kału wyhodowano 1. Escherichia coli - flora fizjologiczna 3+; 2.Enterococcus faecalis - flora fizjologiczna 3+; 3.Candida albicans 1+. Mama jest niewidoma i ma 90 lat. Nie wiem co robić. Do szpitala nie chce pójść, ale jak długo mogę jej podawać te leki. Bardzo proszę o poradę i z góry bardzo dziękuję.

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista gastroenterolog
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Trudno mi odpowiadać na to pytanie, ponieważ nie wiem, czy występują jakieś inne dolegliwości towarzyszące oddawaniu śluzu, które może pomogłyby wskazać przyczynę. Czy występuje gorączka albo dolegliwości bólowe brzucha, czy była wcześniej lub obecnie domieszka krwi w kale?

Opis badania posiewu kału pochodzi najprawdopodobniej z okresu przed leczeniem, dlatego nie mamy aktualnego obrazu. Opisana jest głównie flora fizjologiczna, podobnie jak Candida albicans, który w normalnych warunkach występuje w naszym przewodzie pokarmowym. Można badanie powtórzyć, jednak zaraz po przebyciu antybiotykoterapii wynik może być zafałszowany.

Następne pytanie, to czy te objawy, które już trwają bardzo długo, spowodowały jakieś zaburzenia, m.in. poziomu elektrolitów, niedokrwistość, chudnięcie, stan zapalny? Poza wymienionymi badaniami, powinno się wykonać badanie ogólne kału oraz ocenę w kierunku zakażenia bakterią Clostridium difficile.

Powoduje ona, coraz częściej występujące zwłaszcza u osób hospitalizowanych albo z obniżoną odpornością, rzekomobłoniaste zapalenie jelita. Co prawda leczy się je właśnie metronidazolem, ale czasami bakteria może być oporna i należy zastosować inne antybiotyki.

Możliwą przyczyną tych przewlekłych objawów jest także zespół jelita nadwrażliwego, który mógł się rozwinąć, np. po przebyciu infekcji jelitowej. Dlatego też należy skonsultować się z lekarzem, który spróbuje znaleźć przyczynę dolegliwości, oceni ew. powikłania i wdroży leczenie.

05.06.2014
Wybrane treści dla Ciebie
  • Zespół jelita drażliwego
  • Rola błonnika pokarmowego w leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego
  • Dieta o małej zawartości FODMAP (dieta zalecana w zespole jelita drażliwego)
  • Rzekomobłoniaste zapalenie jelit
  • Gazy jelitowe
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta