×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy zespół jelita nadwrażliwego może przebiegać bezboleśnie?

Pytanie nadesłane do redakcji:

Witam, miałbym takie pytanie, bo sam już nie wiem czy mam zespół jelita nadwrażliwego, czy nie. Więc wszystko zaczęło się tak: w zeszłym roku na wiosnę zachorowałem na grypę żołądkową, chorowałem prawie tydzień. Parę miesięcy później (od sierpnia) miałem częste biegunki. Nie wiedziałem dlaczego i zrobiłem kolonoskopię. Po tym badaniu stwierdzono, że mam zespół jelita nadwrażliwego, ale się z tym nie mogłem pogodzić, bo co to za życie na ciągłej diecie, więc postanowiłem nie przestrzegać żadnej diety. Wszystko jem na co mam ochotę słodkie, tłuste potrawy, piję parę kaw dziennie i do tego alkohol i żadnych tak naprawdę objawów nie mam. Nie boli mnie brzuch, nie mam biegunki ani zaparcia, tylko często gazy, więc nie wiem czy mam tę chorobę. Wydaje mi się, że jak miałem tę grypę żołądkową, to może jakąś bakterie złapałem i później przed kolonoskopią dwa dni przeczyszczałem sobie płynami jelita, więc myślę, że może po tej grypie miałem jakieś bakterie. Teraz postanowiłem na te gazy kupić miód manuka, bo słyszałem, że jest bardzo skuteczny. Pozdrawiam

Odpowiedziała:

dr n. med. Anna Mokrowiecka
Specjalista chorób wewnętrznych
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Zespół jelita drażliwego może wystąpić po przebytej infekcji (tzw. poinfekcyjne jelito drażliwe). Jednak te przemijające biegunki mogły być jedynie przejściowym objawem, związanym być może z błędem dietetycznym czy leczeniem. Jeśli obecnie nie ma żadnych dolegliwości bólowych i zaburzeń rytmu wypróżnień, nie musimy się upierać przy rozpoznaniu jelita drażliwego.

Niestety, nie mam informacji na temat działania miodu manuka. W postępowaniu we wzdęciach i nadmiarze gazów jelitowych stosuje się leki odgazowujące, przeciwzdęciowe, np. preparaty simetikonu. Skuteczne jest krótkotrwałe zastosowanie preparatów antybakteryjnych działających miejscowo (Nifuroksazyd) czy antybiotyków (np. Rifaximina). Można wykorzystać w leczeniu także leki stosowane w jelicie drażliwym, jak preparaty mebeweryny czy trimebutyny.

Jednak w leczeniu nadmiernych gazów jelitowych duże znaczenie ma to, co jemy. A sądząc po wymienionych przez pytającego pokarmach, niestosowna dieta może mieć tu znaczący negatywny wpływ. Należy unikać słodyczy i tłustych pokarmów oraz alkoholu.

Zobacz także:

Zespół jelita drażliwego - leczenie i poprawa warunków życia, Gazy

14.03.2012
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta