Pytanie nadesłane do redakcji
Zakażenie HBV i HCV. Witam. Mam takie pytanie - oddając krew, dowiedziałem się, że jestem chory na HCV typ B, zarażony zostałem podczas operacji na wyrostek w wieku 3 lat w szpitalu, aktualnie mam 23 lata. Dowiedziawszy się o tym, zgłosiłem się do szpitala zajmującego się tego typu chorobami i tam po badaniach lekarz uznał, że liczba kopii wirusa HCV B nie jest tak duża, by trzeba poddawać się leczeniu. Moje pytanie - to czy ta liczba kopii wirusa się zmienia, np. wraz z wiekiem, czy jeśli np. w czasie życia doszła by do tego cukrzyca, czy to jeszcze pogorszyłoby daną sytuację?
Odpowiedział
dr med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Akademia Medyczna we Wrocławiu
W Pana pytaniu pojawiły się pewne nieścisłości. Drogą krwiopochodną może dojść do zakażenia zarówno HBV (WZW typu B), jak i HCV (WZW typu C). Można też zarazić się oboma wirusami naraz. Nie mam pewności, którym wirusem Pan jest zakażony, dlatego odpowiem ogólnie. Historia naturalna zakażeń HBV i HCV jest taka, że zwykle dochodzi do okresowego wzrostu wiremii. Pewien niewielki odsetek chorych, którzy samoistnie eliminuje wirusy jest uznawanych za zdrowych, u części dochodzi do postępu choroby i rozwoju marskości wątroby. Choroby przewlekłe, jak np. cukrzyca czy zaburzenia odporności pogarszają rokowanie.
Dobrą wiadomością jest to, że w ostatnich latach nastąpił znaczny postęp w leczeniu przeciwwirusowym i obecnie można trwale wyleczyć ponad 80% chorych zakażonych HCV, jak też dobrze kontrolować zakażenie HBV u praktycznie wszystkich pacjentów z WZW B. Nie oznacza to, że trzeba leczyć wszystkich zakażonych. Leczenie jest wielomiesięczne, kosztowne i obarczone działaniami niepożądanymi, dlatego przy kwalifikacji do leczenia bierze się pod uwagę korzyści dla pacjenta. Nie może być tak, że pacjent ma z leczenia więcej szkody niż pożytku. W praktyce podstawą kwalifikacji do leczenia są rekomendacje towarzystw naukowych, w naszym kraju, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Kryteria są skomplikowane, dlatego proszę mieć zaufanie do swojego lekarza.
Jeżeli będzie Pan potrzebował leczenia, lekarz rozpocznie i poprowadzi terapię. W załączonym piśmiennictwie podaję link do towarzystw pacjentów z chorobami wątroby, gdzie znajdzie Pan pomoc i wsparcie.
Piśmiennictwo:
Hepatitis B Patient.co.ukHepatitis B Research Network
Hepatitis C FamilyDoctor.org
Hepatitis C Patient.co.uk
Polskie towarzystwo Epidemiologów i lekarzy chorób Zakaźnych. Standardy leczenia
Serwis o wzw B stowarzyszenia "Prometeusze".
Stowarzyszenie pomocy chorym z HCV.
Wikipedia Wirusowe zapalenie wątroby typu B
Wikipedia Wirusowe zapalenie wątroby typu C