×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Diagnostyka i leczenie zakażenia Helicobacter pylori

Pytanie nadesłane do redakcji

Diagnostyka i leczenie zakażenia Helicobacter pylori. Witam. U lekarza gastrologa leczę się na dyskinezę woreczka żółciowego, od roku biorę leki, na ostatniej wizycie lekarz stwierdził, że mam zapalenie żołądka, przepisał ipp20, Sulpiryd, Cholestil, biorę te leki od 2 tygodni, a żołądek dalej mnie boli, udałam się więc do lekarza rodzinnego i dostałam Metoklopramid 10 mg, jest trochę lepiej, robiłam test na bakterię Helikobacter - dodatni, ale pani doktor powiedziała, że ten test z palca jest niewiarygodny, więc co mi jest, dlaczego dalej boli żołądek i czy powinnam dostać leki na tę bakterię - antybiotyki. Jak długo leczy się tę chorobę, w 2010 r. byłam na gastroskopii, niczego nie stwierdzono, żadnych wrzodów, więc co mi jest. Pozdrawiam.

Odpowiedziała

lek. med. Magdalena Przybylska-Feluś
Oddział Gastroenterologii i Hepatologii
Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Na podstawie opisanych objawów i stosowanych leków można wnioskować, że autor cierpi na dyspepsję. Mianem dyspepsji określamy różne objawy ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego. Objawy dyspeptyczne są niespecyficzne to znaczy, że mogą występować w wielu chorobach.

Helicobacter pylori jest Gram-ujemną, spiralną bakterią, która odpowiada za objawy ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego. Do zakażenia najczęściej dochodzi w dzieciństwie poprzez ślinę lub za pośrednictwem zanieczyszczonych przedmiotów. Szacuje się, że około 30% dzieci i do 80% osób dorosłych może być zakażonych tą bakterią.

Helicobacter pylori jest odpowiedzialna nie tylko za owrzodzenia, ale też za stany zapalne żołądka, powiązano infekcję z ryzykiem rozwoju raka żołądka i chłoniaka (tzw. chłoniak z komórek MALT).

Stosowane testy diagnostyczne to test ureazowy (najbardziej popularny), test oddechowy, testy serologiczne (tym test na antygen Helicobacter pylori w stolcu, test na obecność przeciwciał w surowicy przeciwko tej bakterii); możliwa jest także ocena pod mikroskopem wycinków z żołądka i dwunastnicy pobranych w trakcie gastroskopii.

Każdy z tych testów ma swoje plusy i minusy. Test z palca opiera się na obecności lub braku przeciwciał świadczących o kontakcie (aktualnym lub przebytym) z tą bakterią. Dodatni test nie świadczy o aktualnym zakażeniu. Stąd konieczna jest weryfikacja inną metodą, o której powinien zadecydować lekarz po zebraniu wywiadu i badaniu fizykalnym.

Ponieważ zakażenie H. pylori jest powszechne, testy na obecność tej bakterii należy wykonywać tylko u osób, u których przewiduje się eradykację zakażenia, czyli najczęściej u osób, u których występują objawy.

Leczenie opiera się na stosowaniu leków zmniejszających wydzielanie soku żołądkowego (tzw. inhibitory pompy protonowej) oraz dwóch antybiotyków. Czas leczenia 7-10 dni. O włączeniu leczenia decyduje lekarz.

Przyczyn dyspepsji jest dużo, diagnozę zawsze stawia się na podstawie wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego i/lub wyników badań dodatkowych.


07.11.2012
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta