Pytanie nadesłane do redakcji

Witam. 10 lat temu, w wieku 15 lat po przeprowadzonej gastroskopii stwierdzono u mnie refluks żołądkowo-przełykowy. Lekarz przepisał Ranigast, Alumag oraz dietę. Objawy wtedy przeszły. Jednak od 5 lat zacząłem znowu mieć codziennie odczuwać zgagę. Od trzech lat przyjmuję sporadycznie Ranigast bądź Omeprazol i często leki typu Rennie czy Manti. Często odczuwam palący ból pod żebrami w lewej stronie. Ostatnio pojawia mi się owy ból rano, dopóki nie zjem czegoś. Dodam jeszcze, że gdy uciskam to miękkie miejsce pod mostkiem czuję delikatny ból promieniujący do pleców. Nie mam nudności ani wymiotów. Stolce mam luźne, trochę kleiste, ale koloru normalnego, bez krwi. Bolą mnie również plecy w części piersiowej, przy skłonach do tyłu i na boki, tak jakby żebra i pod nimi. Czy to choroba wrzodowa, nadżerki czy nawrót refluksu? Niepokoję się, gdyż stan ten utrzymuje się od 3 lat, a ja przebywam za granicą i na początku nie przejmowałem się tymi objawami. Za 3 tygodnie będę w Polsce, wybiorę się do gastrologa. Proszę o poradę czy te wszystkie objawy są od żołądka i czy to może coś poważniejszego niż choroba wrzodowa? Dodam jeszcze, że nie mam trudności w przełykaniu.

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Choroba refluksowa jest chorobą przewlekłą. Dlatego też, wymaga długotrwałego leczenia, a nieleczona może dawać dolegliwości przez wiele lat i prowadzić do powikłań.

Leki zobojętniające pomagają doraźnie, ale nie leczą choroby refluksowej. Zamiast nich należy stosować leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (np. wymieniony omeprazol, inne: pantoprazol, esomeprazol, lansoprazol). Istnieją różne schematy ich stosowania w zależności od dolegliwości i obrazu endoskopowego. Nie oznacza to, że przez całe życie trzeba przyjmować te leki w maksymalnych dawkach, ale może się okazać konieczne stosowanie ich regularnie przez pewien czas, a po uzyskaniu poprawy - jedynie "na żądanie", czyli w razie wystąpienia dolegliwości.

W chorobie refluksowej, gdy już raz wykonano badanie gastroskopowe, nie ma konieczności częstego jego powtarzania. Jednak w tym przypadku, pojawienie się nowych dolegliwości (silnego bólu) uzasadnia konieczność wykonania gastroskopii w celu wykluczenia np. powikłań choroby refluksowej, choroby wrzodowej, sprawdzenia obecności infekcji Helicobacter pylori.

Zobacz także

Choroba refluksowa przełyku (refluks) »
Przepuklina rozworu przełykowego i refluks - jak się leczyć? »
Postępowanie w chorobie refluksowej »