×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Pętla alfa w okolicy esicy

Pytanie nadesłane do redakcji

3 lata temu miałam skręt jelita na wysokości esicy, udało sie go „rozpędzić” w szpitalu tylko lewatywami. Po tym zdarzeniu miałam kolonoskopię, lekarz doszedł tylko do esicy, gdyż tam stwierdził pętlę alfa i dalej nie mógł robić badania. Na tym skończono moje leczenie, a ja od tamtej pory umieram ze strachu, jedząc cokolwiek, żeby znowu mnie to nie spotkało. A cierpię w dodatku na częste wzdęcia, objawy jak przy jelicie wrażliwym. Czy to dobrze, że nie wyjęto mi tego kawałka jelita z tą pętlą? Może powinnam prywatnie udać się do gastrologa? Chirurg w moim miasteczku powiedział, że taka moja uroda i mam tylko unikać wzdymającego jedzenia. Mam 40 lat.

Odpowiedział

dr med. Andrzej L. Komorowski
Specjalista Chirurgii Ogólnej
Klinika Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Oddział w Krakowie

Długość jelita grubego jest różna u różnych osób. Dotyczy to także esicy, czyli odcinka jelita grubego znajdującego się w okolicy lewego dołu biodrowego i zawdzięczającego swoją nazwę charakterystycznemu kształtowi przypominającemu literę „S”. U osób, u których esica jest nieco dłuższa (jest jej niejako nadmiar) może dochodzić do skrętu tego fragmentu jelita. Skręt jelita jest sytuacją bardzo niebezpieczną, gdyż wiąże się z zaburzeniem dopływu krwi do jelita oraz utrudnieniem przechodzenia kału, co może w najgorszej sytuacji doprowadzić do niedrożności i pęknięcia jelita spowodowanego martwicą jego ściany.

Na szczęście w opisanym przypadku skręt jelita nie był pełny i udało się go odwrócić za pomocą wlewu doodbytniczego, dzięki czemu chora nie musiała zostać poddana ciężkiej operacji. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że wycięcie części jelita w żadnym wypadku nie może być uważane za nieskomplikowane „wyjęcie kawałka jelita”. Jest to zawsze poważna operacja brzuszna wiążąca się z przecięciem światła jelita, zespoleniem jelitowym i obarczona ryzykiem wielu powikłań. Dlatego też w przypadku rozpoznania esicy o nadmiernej długości w większości przypadków nie proponuje się leczenia operacyjnego, a jedynie zmianę diety. Dopiero w sytuacji występowania uporczywych, niepoddających się leczeniu zachowawczemu objawów można rozważyć leczenie operacyjne.

Trudności w przeprowadzeniu badania kolonoskopowego są dość typowe w przypadku nadmiernej długości esicy. Ponieważ podczas badania jelito układa się w kształt greckiej litery alfa, usiłując wejśc dalej do jelita kolonoskopem zwiększa się napór na jelito, co w konsekwencji może doprowadzić do jego uszkodzenia. W tej sytuacji rozsądne jest przerwanie badania. Jeżeli istnieją wskazania do przeprowadzenia oceny pełnej długości jelita grubego, można rozważyć wykonanie innych badań, jak np. kolonoksopii wirtualnej lub rzadziej wykonywanego wlewu kontrastowego.

28.02.2014
Wybrane treści dla Ciebie:
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta
  • Alergolog - czym się zajmuje, kiedy zgłosić się do alergologa?
    Alergolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób alergicznych. Stosuje leczenie przyczynowe, immunoterapię (tzw. odczulanie), objawowe lub połączenie obu tych metod. Alergolog w celach diagnostycznych może wykonywać alergiczne testy skórne, badania krwi i próby prowokacyjne.
  • Kardiolog - czym się zajmuje i jakie choroby leczy?
    Kardiolog to lekarz specjalizujący się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego (inaczej układu krążenia), które, obok nowotworów, stanowią główną przyczynę zgonów na świecie. W diagnostyce i leczeniu stosuje zarówno metody nieinwazyjne, jak i inwazyjne.