Pytanie nadesłane do redakcji
Mam 23 lata i od paru dni boli mnie żołądek. Dziś w nocy ból się nasilił, było to nieprzyjemne uczucie, taki skurcz, który co chwila się pojawiał, mam takie uczucie jakby tam coś było. Nie czuję głodu, a gdy zjem, to nie czuję nasycenia. Nie wiem co to może być, może złe odżywianie?
Odpowiedziała
dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista gastroenterolog
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi
Z opisu trudno wywnioskować, czy ból miał charakter bólu ostrego, czy tylko nasilił się w niewielkim stopniu. Należy skonsultować się z lekarzem, który oceni konieczność pilnej hospitalizacji i jakie badania należy wykonać. Poza badaniem fizykalnym przez lekarza, wiele informacji przyniesie wykonanie badania USG jamy brzusznej.
Ostry ból brzucha, to silny ból, który pojawia się nagle, narasta w ciągu kilku dni i nasila się przy ruchu, głębokim oddechu i kaszlu. Takie objawy świadczą o poważnych chorobach wymagających pilnej interwencji lekarskiej, czasem chirurgicznej. Mogą to być m.in.: perforacja wrzodu żołądka, zapalenie wyrostka robaczkowego, kolka żółciowa, ostre zapalenie trzustki.
Dlatego nie należy bagatelizować silnych dolegliwości bólowych, choć często spowodowane są one przez mniej poważne przyczyny. Krótki wywiad nie pozwala na razie na rozpoznanie czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego, ale zawsze należy brać je pod uwagę w diagnostyce bólów brzucha.
Skąpy wywiad także nie ułatwia rozpoznania, ponieważ brak jest informacji na temat ostatnio przyjmowanych leków (polekowe zapalenie żołądka), używek, wywiadu co do przebytych chorób i wywiadu rodzinnego.
Bóle w nadbrzuszu mogą wskazywać na ostre zapalenie żołądka, chorobę wrzodową, kamicę żółciową. Dieta u osób predysponowanych do tych chorób ma duże znaczenie. Jest jednak najczęściej sprawą indywidualną - należy unikać produktów, które nasilają dolegliwości. Należy przestrzegać ogólnych zasad zdrowego żywienia - unikać pokarmów tłustych, smażonych czy grillowanych. Objawy dyspeptyczne często nasilają ostre przyprawy oraz używki (kawa, mocna herbata, alkohol). Konieczne jest zaprzestanie palenia.