×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Wywiady

  • Złożona choroba, a nie skrajny feminizm

    Złożona choroba, a nie skrajny feminizm

    PPAWIS to zespół, który łączy w sobie zmiany morfologiczne, zmianę postawy ciała, dolegliwości bólowe, problemy z samoakceptacją, kłopoty psychiczne i niekorzystne zmiany w życiu seksualnym. Całość tworzy złożoną jednostkę chorobową – podkreśla prof. Maciej Śmietański.

  • Na endometriozę choruje co 10. kobieta

    Na endometriozę choruje co 10. kobieta

    Cierpienia nie powinno się kwitować stwierdzeniem „taka twoja uroda” – mówi prof. Krzysztof Szyłło z ICZMP w Łodzi.

  • <i>Oncofertility</i> – termin, który powinni znać wszyscy

    Oncofertility – termin, który powinni znać wszyscy

    Naszym zadaniem jest obecnie powszechna edukacja oraz publikacja zaleceń dla lekarzy. Jednocześnie walczymy, by odpowiednie procedury były refundowane – mówi dr Joanna Kufel-Grabowska, przewodnicząca Sekcji Płodności w Chorobie Nowotworowej (Oncofertility) PTO.

  • Bardzo rzadki przypadek

    Bardzo rzadki przypadek

    Temat ginekologii dziecięcej leżał przez długi czas odłogiem – mówi prof. Agnieszka Drosdzol-Cop, która kieruje pierwszym w Polsce Pododdziałem Ginekologii Dziecięcej.

  • Dzieci hospicyjne są ciszą krzyczącego świata

    Dzieci hospicyjne są ciszą krzyczącego świata

    Bardzo trudno jest przyjąć na świat kogoś niedoskonałego. Drogą donikąd jest jednak patrzenie na niewinne dziecko przez pryzmat doskonałości. Dążymy wówczas do ideału, którego po prostu nie ma – mówi Ewa Liegman z Hospicjum Pomorze Dzieciom.

  • Długa droga do macierzyństwa

    Długa droga do macierzyństwa

    Współcześnie macierzyństwo to często świadoma i dobrze przemyślana decyzja kobiet. Jest to opinia nie tylko ich samych, ale również lekarzy, położnych i innych specjalistów zajmujących się rodzicielstwem – wynika z badania socjolożek z Uniwersytetu SWPS.

  • Co to są Perły Księżniczki i&nbsp;jak należy dbać o&nbsp;higienę intymną

    Co to są Perły Księżniczki i jak należy dbać o higienę intymną

    Wskazania do stosowania są bardzo szerokie, od ciąży przez nowotwory po trądzik. Oznaczałoby to, że preparat ma wpływ na cały organizm. Przypomniałabym tutaj starą dobrą zasadę: „jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego” – mówi ginekolog, Ewa Kwiatkowska-Panek.

  • Ryzyko zakażenia HPV wpisane w&nbsp;życie każdego człowieka

    Ryzyko zakażenia HPV wpisane w życie każdego człowieka

    Szczepienie przeciwko HPV powinno być obowiązkowe, realizowane w Podstawowej Opiece Zdrowotnej w Programie Szczepień Ochronnych i należałoby je wdrożyć w ciągu kilku lat. Wiem, że wielu ginekologów i pediatrów podziela ten pogląd – zaznacza prof. Andrzej Nowakowski.

  • Nie utknąć w&nbsp;menopauzie

    Nie utknąć w menopauzie

    Czymś, co obserwuje się u kobiet w okresie postreprodukcyjnym jest odwrót od grzeczności. I to nie histeria, tylko bycie w prawdzie. Po prostu kobiety dają sobie prawo do bycia osobami autentycznymi – mówi dr Alicja Długołęcka – edukatorka seksualna, psychoterapeutka.

  • Kubeczek menstruacyjny. Jaki wybrać, jak zakładać i&nbsp;wyjmować, jak często opróżniać

    Kubeczek menstruacyjny. Jaki wybrać, jak zakładać i wyjmować, jak często opróżniać

    Kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W przeciwieństwie do tamponów, czy podpasek, zapewniają dłuższą ochronę. Na pytania dotyczące użytkowania kubeczków menstruacyjnych odpowiada ginekolog, Ewa Kwiatkowska-Panek.

  • Złe nawyki toaletowe obciążają mięśnie dna miednicy

    Złe nawyki toaletowe obciążają mięśnie dna miednicy

    Fizjoterapia uroginekologiczna jest pracą uwzględniającą całe ciało, a nie tylko obszar miednicy. Sposób pracy musi być akceptowalny przez pacjentkę. Zawsze powtarzam paniom w czasie wizyt, że „one tutaj rządzą” i nic nie może się dziać bez ich świadomej zgody, co czasami oznacza pracę wyłącznie zewnętrzną. Osobiście zdarzało mi się nawet pracować z paniami w kompletnym ubraniu – opowiada Barbara Forczek-Iwon, specjalistka fizjoterapii uroginekologicznej i położniczej.

  • To nie kłopot, to menopauza

    To nie kłopot, to menopauza

    Wiele kobiet mówi, że nie podobają im się zmiany, które zachodzą, ale nic z tym nie robi. Są kobiety, które się nie godzą na starzenie i robią wszystko, żeby wyglądać na 30 lat. Najlepiej byłoby to jakoś wypośrodkować – mówi dr Katarzyna Skórzewska.

  • Pielęgniarz i&nbsp;położny – to brzmi dumnie

    Pielęgniarz i położny – to brzmi dumnie

    Zawód położnej zawsze będzie kojarzony z kobietą. To nie oznacza, że mężczyzna nie może się tym zajmować, nie wystarczą jednak tylko jego chęci – mówi Tomasz Kołodziejczyk, jeden z niewielu mężczyzn, który zdecydował się studiować położnictwo i zostać w zawodzie.

  • Historia Virginii Apgar

    Historia Virginii Apgar

    Lekarze często mawiają, że każde dziecko rodzące się w szpitalu jest oglądane oczami Virginii Apgar. Jednak wkład dr Apgar w rozwój medycyny nie ogranicza się jedynie do tej słynnej metody oceny.

  • Wychowanie do menopauzy

    Wychowanie do menopauzy

    Menopauza to jest czasem takie słowo wytrych, które pozwala odrzucić od siebie odpowiedzialność za to, co się z kobietą dzieje. Kiedy żona przez tydzień prosi męża, żeby coś zrobił, a on cały czas powtarza, że zajmie się tym kiedy indziej, to jej wybuch rzeczywiście należy tłumaczyć menopauzą? – pyta prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz.

  • Specyficzna pacjentka

    Specyficzna pacjentka

    Mamy tak bardzo niewielu ginekologów dziecięcych w Polsce, że pacjentki przyjeżdżają do mnie z odległych od Katowic miejsc, z Podkarpacia, znad morza. Około 30% moich małych pacjentek to są pacjentki przyjezdne. Taka podróż wiąże się niejednokrotnie z tym, że muszą w Katowicach nocować, to duża niedogodność, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii – opowiada prof. Agnieszka Drosdzol-Cop, która będzie kierować powstającym właśnie w Katowicach pierwszym w Polsce oddziałem ginekologii dziecięcej i dziewczęcej.

  • Jaki cykl miesiączkowy jest normą u&nbsp;nastolatek?

    Jaki cykl miesiączkowy jest normą u nastolatek?

    O niepokojących sytuacjach w miesiączkowaniu nastolatek opowiada prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.

  • Czy nastolatki mogą chorować na endometriozę?

    Czy nastolatki mogą chorować na endometriozę?

    O tym, czy endometrioza występuje tylko u miesiączkujących kobiet i jakie mogą być jej objawy, opowiada prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.

  • Co każda dziewczynka wiedzieć powinna. Pierwsza wizyta u&nbsp;ginekologa

    Co każda dziewczynka wiedzieć powinna. Pierwsza wizyta u ginekologa

    Jeśli nie mamy do czynienia z nieprawidłowymi krwawieniami z dróg rodnych, podejrzeniem ciała obcego czy zmiany nowotworowej, to tak naprawdę nie ma wskazań do pełnego badania ginekologicznego. Podstawowym badaniem, które się wykonuje u dziewczynki podczas pierwszej wizyty jest badanie USG przezbrzuszne przy wypełnionym pęcherzu moczowym – uspokaja prof. Agnieszka Drosdzol-Cop, ginekolog dziecięca i dziewczęca.

Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta