×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Szanowni Państwo,

Medycyna Praktyczna wykorzystuje w swoich serwisach pliki cookies i inne pokrewne technologie. Używamy cookies w celu dostosowania naszych serwisów do Państwa potrzeb oraz do celów analitycznych i marketingowych. Korzystamy z cookies własnych oraz innych podmiotów – naszych partnerów biznesowych.

Ustawienia dotyczące cookies mogą Państwo zmienić samodzielnie, modyfikując ustawienia przeglądarki internetowej. Informacje dotyczące zmiany ustawień oraz szczegóły dotyczące wykorzystania wspomnianych technologii zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Korzystając z naszych serwisów bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie plików cookies i podobnych technologii, opisanych w Polityce Prywatności.

Państwa zgoda jest dobrowolna, jednak jej brak może wpłynąć na komfort korzystania z naszych serwisów. Udzieloną zgodę mogą Państwo wycofać w każdej chwili, co jednak pozostanie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej na podstawie tej zgody.

Klikając przycisk Potwierdzam, wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie wyżej wymienionych technologii oraz potwierdzacie, że ustawienia przeglądarki są zgodne z Państwa preferencjami.

Coldrex MaxGrip o smaku cytrynowym (kwas askorbinowy + paracetamol + fenylefryna) - proszek do sporządzania roztworu doustnego

Nazwa preparatu Postać; dawka; opakowanie Producent Cena 100% Cena po refundacji
Coldrex MaxGrip o smaku cytrynowym proszek do sporządzania roztworu doustnego; 1 saszetka zawiera: 1 g paracetamolu, 40 mg kwasu askorbinowego, 10 mg fenylefryny; 10 saszetek 5 g Perrigo 15.97

Uwaga: ceny leków refundowanych są zgodne z przepisami obowiązującymi od 1 listopada 2020 r.

Preparat zawiera substancję: kwas askorbinowy + paracetamol + fenylefryna

Lek dostępny bez recepty

Co to jest Coldrex MaxGrip o smaku cytrynowym?

Preparat złożony o kompleksowym działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, zmniejszającym obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa.

Co zawiera i jak działa Coldrex MaxGrip o smaku cytrynowym?

Jest to preparat złożony zawierający paracetamol, fenylefrynę oraz witaminę C (kwas askorbinowy), substancje różniące się miejscem i sposobem działania. Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Mechanizm jego działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy 2 (COX-2) w mózgu i w rdzeniu kręgowym, enzymu odpowiedzialnego za syntezę prostaglandyn. Paracetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego, ponieważ praktycznie nie hamuje aktywności cyklooksygenaz i syntezy prostaglandyn w tkankach obwodowych. Nie uszkadza błony śluzowej żołądka. Nie hamuje agregacji płytek krwi i nie wpływa na proces krzepnięcia. Drugi ze składników preparatu to fenylefryna, lek z grupy sympatykomimetyków, aktywujący receptory adrenergiczne typu alfa. Fenylefryna poprzez aktywację receptorów adrenergicznych mięśni gładkich ścian naczyń krwionośnych powoduje obkurczenie naczyń oraz zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa. W ten sposób wspomaga udrażnianie nosa. Trzeci ze składników preparatu to kwas askorbinowy, czyli witamina C. Zawartość witaminy C pozwala uzupełnić jej niedobory, często występujące w przebiegu przeziębienia. Witamina C jest niezbędna w wielu przemianach metabolicznych (uczestniczy w procesach utleniania i redukcji, jest antyoksydantem, bierze m. in. udział w biosyntezie kolagenu, kwasu foliowego, hormonów kory nadnerczy, ułatwia przyswajanie żelaza).
Po podaniu doustnym substancje czynne preparatu dobrze i szybko wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie paracetamolu we krwi uzyskiwane jest w ciągu 30–60 minut, a fenylefryny w ciągu 60–120 minut po przyjęciu preparatu. Obkurczające błonę śluzową nosa działanie fenylefryny utrzymuje się przez 4–6 godzin. Składniki preparatu przenikają przez łożysko, a także do mleka kobiet karmiących piersią.

Kiedy stosować Coldrex MaxGrip o smaku cytrynowym?

Preparat jest wskazany w krótkotrwałym leczeniu objawowym grypy lub przeziębienia, przebiegających z dreszczami, gorączką, bólem głowy, bólem gardła, niedrożnością nosa (katarem).

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu, jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób:
• z niewydolnością wątroby
• z ciężką niewydolnością nerek
• z chorobą alkoholową
• stosujących równolegle zydowudynę
• stosujących równolegle lub w okresie ostatnich 2 tygodni inhibitory MAO.
Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci do 12. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Coldrex MaxGrip o smaku cytrynowym?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Nie należy stosować równolegle innych leków zawierających paracetamol, ze względu na ryzyko przedawkowania i wystąpienia ciężkich działań niepożądanych (w tym uszkodzenia wątroby). Należy sprawdzić czy inne stosowane leki nie zawierają paracetamolu.
Nie stosować z innymi lekami zmniejszającymi przekrwienie błony śluzowej nosa ani z innymi lekami stosowanymi w leczeniu przeziębienia lub grypy.
Należy zachować ostrożność, jeżeli preparat stosowany jest u osób:
• z nadciśnieniem tętniczym
• z chorobami serca i naczyń
• chorych na cukrzycę
• z nadczynnością tarczycy
• chorych na jaskrę z zamykającym się kątem przesączania
• z guzem chromochłonnym nadnerczy
• z rozrostem gruczołu krokowego
• z chorobami zakrzepowo-zatorowymi (np. zespół Raynauda)
• w stanach, którym może towarzyszyć zmniejszone stężenie glutationu, takich jak posocznica
• stosujących leki blokujące receptory beta-adrenergiczne (tzw. beta-blokery) i inne leki obniżające ciśnienie tętnicze (debryzochina, guanetydyna, rezerpina, metyldopa)
• stosujących trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne
• stosujących inne leki z grupy sympatykomimetyków (takie jak leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa, leki hamujące łaknienie lub leki psychostymulujące o działaniu podobnym do amfetaminy)
• z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej
• z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby (choroby wątroby zwiększają ryzyko uszkodzenia wątroby).
Jeżeli występują u Ciebie powyższe stany lub choroby, przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem.
W okresie stosowania preparatu nie należy spożywać alkoholu. Spożywanie alkoholu w okresie stosowania preparatu może prowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby i jej niewydolności.
Stosowanie preparatu u osób wyniszczonych, niedożywionych lub regularnie spożywających alkohol wiąże się ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia wątroby.
Uszkodzenie wątroby może wystąpić u chorych, którzy jednorazowo spożyli 10 g paracetamolu lub więcej. Jednakże, spożycie już 5 g paracetamolu może prowadzić do uszkodzenia wątroby u chorych z czynnikami ryzyka. Zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby dotyczy osób:
• stosujących długotrwale karbamazepinę, fenobarbital,fenytoinę, prymidon, ryfampicynę, ziele dziurawca lub inne leki aktywujące enzymy wątrobowe
• regularnie spożywających alkohol
• wyniszczonych, głodzonych, z zaburzeniami łaknienia, mukowiscydozą, zakażonych HIV (w tych grupach chorych może występować niedobór glutationu).
Preparat jest przeznaczony do stosowania krótkotrwałego. Bez konsultacji z lekarzem preparatu nie należy stosować dłużej niż przez 3 dni. Jeśli objawy nasilają się lub nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem.
Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu:
• preparat zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu;
• preparat zawiera sód (1 saszetka zawiera blisko 130 mg sodu), co należy wziąć pod uwagę w przypadku chorych stosujących dietę o małej zawartości sodu oraz u osób z zaburzeniami czynności nerek.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
W razie wystąpienia zawrotów głowy po zastosowaniu preparatu nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Coldrex MaxGrip o smaku cytrynowym

Preparat ma postać proszku do sporządzania roztworu doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu, skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli i młodzież po 12. roku życia: 1 saszetka co 4–6 godzin. Nie stosować częściej niż co 4 godziny ani więcej niż 4 saszetki na dobę. Zawartość saszetki należy rozpuścić w gorącej wodzie (0,5 szklanki), zamieszać i wypić. Można dodać zimnej wody lub dosłodzić.
Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci do 12. roku życia.
Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 3 dni. Jeśli objawy nasilają się lub nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem.
Nie stosować z innymi lekami zawierającymi paracetamol lub substancje zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa.

Czy można stosować Coldrex MaxGrip o smaku cytrynowym w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu.

Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz zaleci stosowanie preparatu i w jego ocenie oczekiwane korzyści dla matki są większe niż możliwe ryzyko dla płodu/niemolęcia. Tylko lekarz może ocenić stosunek korzyści do ryzyka w Twoim przypadku.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
W szczególności skonsultuj się z lekarzem, jeżeli stosujesz którykolwiek z niżej wymienionych leków, ponieważ konieczna może być zmiana dawkowania lub zaprzestanie przyjmowania określonego preparatu.
Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu z inhibitorami MAO oraz w okresie 2 tygodni po zaprzestaniu ich stosowania. Paracetamol stosowany z inhibitorami MAO może spowodować wystąpienie stanu pobudzenia i wysokiej gorączki a fenylefryna stosowana z inhibitorami MAO może spowodować gwałtowne zwiększenie ciśnienia tętniczego.
Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu z zydowudyną. Stosowanie paracetamolu z zydowudyną może nasilać toksyczne działanie zydowudyny na szpik kostny (ryzyko neutropenii).
Preparatu nie należy stosować w przypadku przyjmowania innych leków zawierających paracetamol lub fenylefrynę (ryzyko przedawkowania i wystąpienia ciężkich działań niepożądanych).
Przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem, jeżeli stosujesz:
• inne leki z grupy sympatykomimetyków, w tym inne leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych dotyczących serca i układu krążenia)
• leki blokujące receptory beta-adrenergiczne (tzw. beta-blokery) i inne leki obniżające ciśnienie tętnicze, np. debryzochina, guanetydyna, rezerpina, metyldopa (możliwe zmniejszenie skuteczności działania tych leków i wystąpienie nadciśnienia tętniczego oraz innych działań niepożądanych)
• trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, np. amitryptylina (zwiększone ryzyko zaburzeń sercowo-naczyniowych)
• glikozydy nasercowe np. digoksyna (zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca lub zawału serca)
• leki przeciwzakrzepowe z grupy kumaryny, np. warfaryna (regularnie i długotrwale stosowany paracetamol może nasilać działanie tych leków zwiększając ryzyko krwawień)
• niesteroidowe leki przeciwzapalne, NLPZ (równoległe stosowanie z paracetamolem zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek).
Leki przyspieszające opróżnianie żołądka (np. metoklopramid, domperydon) zwiększają szybkość wchłaniania paracetamolu, a leki opóźniające opróżnianie żołądka (np. propantelina) lub pokarm opóźniają jego wchłanianie i wystąpienie efektów jego działania.
Cholestyramina zmniejsza szybkość wchłaniania paracetamolu.
Leki zwiększające metabolizm wątrobowy, w tym ryfampicyna, leki przeciwpadaczkowe (np. fenytoina, karbamazepina), barbiturany (np. fenobarbital), leki nasenne i uspokajające (np. glutetimid), niektóre leki przeciwdepresyjne stosowane równolegle z paracetamolem mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby, nawet jeżeli paracetamol stosowany jest w zalecanych dawkach.
Salicylamid wydłuża czas wydalania paracetamolu.
Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.
Paracetamol może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych (takich jak np. oznaczanie stężenia glukozy we krwi).
Fenylefryna zawarta w preparacie może nasilać działanie zwiększające ciśnienie tętnicze leków stosowanych w celu przyspieszenia porodu.
Stosowanie fenylefryny z pochodnymi alkaloidów sporyszu (np. dihydroergotamina) może powodować zwiększenie ciśnienia tętniczego.
Kwas askorbinowy (witamina C) zwiększa wchłanianie żelaza i glinu (np. zawartego w lekach zobojętniających sok żołądkowy).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Coldrex MaxGrip o smaku cytrynowym może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Możliwe działania niepożądane obejmują: nudności, wymioty, zaburzenia czynności wątroby (w przypadku przedawkowania paracetamolu może wystąpić ostra niewydolność wątroby, uszkodzenie lub martwica wątroby), nerwowość, bóle i zawroty głowy, zwiększenie ciśnienia tętniczego, zwiększenie częstotliwości rytmu serca, kołatanie serca, rozszerzenie źrenic, napad jaskry zwłaszcza u osób z jaskrą z zamykającym się kątem przesączania, zaburzenia hematologiczne (małopłytkowość). Możliwe utrudnienia w oddawaniu moczu, bolesne oddawanie moczu, zatrzymanie moczu (zwłaszcza u mężczyzn z rozrostem gruczołu krokowego). Możliwe reakcje nadwrażliwości: świąd, wysypka, pokrzywka, rumień, a także niebezpieczny dla życia obrzęk naczynioruchowy (objawy mogą obejmować obrzęk warg, krtani, języka, duszność), skurcz oskrzeli, zwłaszcza u chorych z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), reakcje anafilaktyczne, aż do objawów wstrząsu anafilaktycznego (przyspieszenie czynności serca, gwałtowne obniżenie ciśnienia tętniczego, utrata przytomności). Bardzo rzadko ciężkie reakcje skórne, w tym ostra uogólniona osutka krostkowa, martwica toksyczna rozpływna naskórka, zespół Stevensa i Johnsona, które mogą prowadzić do zgonu. W przypadku pojawienia się wysypki, innych zmian skórnych lub innych objawów nadwrażliwości, należy zaprzestać stosowania preparatu i natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Inne preparaty na rynku polskim zawierające kwas askorbinowy + paracetamol + fenylefryna

Apap Przeziębienie (proszek do sporządzania roztworu doustnego)
APAP przeziębienie junior (proszek do sporządzania roztworu doustnego)
Coldrex Junior C (proszek do sporządzania roztworu doustnego)
Febrisan (proszek musujący)
Gripex Hot (proszek do sporządzania roztworu doustnego)
Gripex Hot Max (proszek do sporządzania roztworu doustnego)
Theraflu MaxGRIP (proszek do sporządzania roztworu doustnego)

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.