Mechanizm działania
Składniki organiczne macierzy kostnej (białka kolagenowe i niekolagenowe, aminokwasy i glikozaminoglikany) z mikrokryształami hydroksyapatytu. Wpływa na procesy przebudowy tkanki kostnej i poprawia przebieg leczenia po złamaniach kości. U chorych na osteoporozę spowalnia obwodową utratę masy kostnej.
Farmakokinetyka
Kompleks osseinowo-hydroksyapatytowy charakteryzuje się bardzo dobrym wchłanianiem. Ponieważ kompleks osseiny i hydroksyapatytu wchłania się z jelit w sposób przedłużony, nie powoduje znacznych wahań stężenia wapnia we krwi.
Stany przebiegające z zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej
Osteoporoza, regulacja równowagi wapniowo-fosforanowej w ciąży i okresie karmienia piersią, stany po złamaniach kości.
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, hiperkalcemia, hiperkalciuria (również podczas długotrwałego unieruchomienia), kamica nerkowa pochodzenia wapniowego lub zwapnienia tkanek, leczenie preparatami wapnia, ciężka niewydolność nerek i dializoterapia.
Długotrwałe stosowanie
Nie zaleca się długotrwałego stosowania u pacjentów z chorobami nerek lub dużym ryzykiem wystąpienia kamicy nerkowej pochodzenia wapniowego.
Osoby ze zwiększonym stężeniem wapnia, osoby z podwyższonym ciśnieniem tętniczym
Należy dostosować dawkowanie u osób ze zwiększonym stężeniem wapnia w moczu lub podwyższonym ciśnieniem tętniczym.
Niewydolność nerek
U osób z niewydolnością nerek należy regularnie sprawdzać stężenie wapnia we krwi i moczu oraz unikać podawania dużych dawek leku. U osób z niewydolnością nerek i/lub leczonych długotrwale należy kontrolować stężenie wapnia w moczu i przerwać leczenie, jeśli wydalanie wapnia osiągnie 300 mg/d u dorosłych lub 5–6 mg/kg mc./d u dzieci. U osób z umiarkowaną niewydolnością nerek należy kontrolować stężenie fosforu we krwi.
Wit. D3
W przypadku jednoczesnego podawania wit. D3 należy zachować ostrożność i monitorować stężenie wapnia we krwi i moczu.
Związki żelaza, tetracykliny
Ze względu na tworzenie związków chelatowych i upośledzanie wchłaniania, należy zachować 4 h przerwy między przyjmowaniem związków żelaza lub tetracyklin i preparatów zawierających kompleks osseiny z hydroksyapatytami.
Glikozydy nasercowe
Jednoczesne stosowanie glikozydów nasercowych (np. digoksyna) zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca; należy obserwować objawy kliniczne i w razie potrzeby oznaczyć stężenie wapnia i wykonać EKG.
Sole wapnia
Sole wapnia zmniejszają wchłanianie bisfosfonianów (należy zachować 2 h przerwy między przyjmowaniem tych leków).
Diuretyki tiazydowe
Diuretyki tiazydowe nasilają ryzyko hiperkalcemii.
W przypadku długotrwałego stosowania w dużych dawkach: hiperkalcemia, hiperkalciuria.
Ponadto: nudności, ból brzucha, zaparcie, wysypka, świąd.
Przedawkowanie
Objawami przedawkowania są: pragnienie, wielomocz, nudności, wymioty, odwodnienie, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia naczynioruchowe, zaparcia. U dzieci wymienione objawy może poprzedzać zahamowanie wzrostu. Leczenie: przerwanie suplementacji wapnia i witaminy D (jeśli była podawana), nawodnienie i w zależności od ciężkości zatrucia: użycie leków moczopędnych, kortykosteroidów, kalcytoniny, stosowanych w monoterapii lub w skojarzeniu, wraz z dializą otrzewnową, jeżeli to niezbędne.
Nie wykazano szkodliwego działania na płód. W razie konieczności lek może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią.
P.o. Dorośli.
Osteoporoza: 2–4 tabl. 2 ×/d.
W innych wskazaniach 1–2 tabl./d.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł