Etosuksymid

Etosuksymid jest lekiem przeciwadaczkowym. Mechanizm działania polega na osłabianiu niskoprogowych prądów wapniowych typu T w komórkach nerwowych wzgórza (wzgórze jest to część mózgu, która odpowiada za wstępną ocenę bodźców oraz ich integrację), a co za tym idzie na hamowaniu neuronów tego obszaru mózgu, dzięki czemu lek hamuje powstawanie napadów nieświadomości. W dawkach leczniczych nie hamuje wydłużonego, powtarzanego wzbudzania i nie nasila reakcji hamującej na kwas gamma-aminomasłowy (GABA).
Wskazaniem do stosowania etosuksymidu jest pierwotnie uogólniona padaczka z typowymi i nietypowymi napadami nieświadomości. Ponieważ etosuksymid hamuje powstawanie napadów nieświadomości, nie wpływa zaś na inne rodzaje napadów, może być konieczne zastosowanie innych leków przy współwystępowaniu np. napadów toniczno-klonicznych.
Lek dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego, w minimalnym stopniu wiąże się z białkami osocza. Po podaniu doustnym maksymalne stężenie leku we krwi osiągane jest po ok. 1–7 h. Biologiczny okres półtrwania u dzieci wynosi od 20–40 h, a u dorosłych – 40–70 h. Podczas stosowania wykazuje tendencję do kumulacji w organizmie. Przenika przez barierę krew–mózg, barierę łożyska i do pokarmu kobiecego. Stężenie leku w płynie mózgowo-rdzeniowym i ślinie jest podobne do stężenia we krwi. Metabolizowany jest w wątrobie (z udziałem wątrobowych enzymów mikrosomalnych) do nieczynnych metabolitów. Wydalanie etosuksymidu odbywa się przez nerki: 20% w postaci niezmienionej, reszta w postaci nieczynnych metabolitów.

Przeczytaj też artykuły

Preparaty na rynku polskim zawierające etosuksymid

Petinimid (kapsułki)

Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta