×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Objawy dyzuryczne u kobiety po operacji narządu rodnego

Pytanie nadesłane do redakcji

Szukam pomocy! Po operacji podniesienia opuszczonego narządu rodnego w 2001 roku zaczęły się moje problemy. Zaczęłam bardzo często oddawać mocz. Najgorzej było w nocy, co od pół do godziny. Potem zaczął się rozwijać ból w cewce moczowej od kłucia jakby igiełkami do ukłuć nożem. Teraz po około ośmiu latach jest to ból ciągły, jakbym miała ranę w cewce, która jest posypywana solą. Jest to straszny ból, na który nic nie pomaga i trzyma z przerwami około 3 dni i tak co tydzień. Biorę od początku cały czas Furaginum, a w międzyczasie wszystkie możliwe leki, które nie pomagały. Miejscowy urolog, u którego też się leczyłam, powiedział, że nie może mi pomóc, bo nie reaguję na żadne leczenie. Praktycznie nie wychodzę z domu. Czasami nie chce mi się żyć! Czy znajdzie się ktoś, kto mi pomoże?!

Odpowiedział

dr n. med. Robert Drabczyk
specjalista chorób wewnętrznych
nefrolog
Oddział Nefrologii i Stacja Dializ
Szpital Wojewódzki, Bielsko-Biała

Opisane w pytaniu dolegliwości należą do grupy objawów dyzurycznych, występujących w chorobach narządu moczowego, ale również mogą być objawem choroby narządów płciowych.

Przewlekłe lub bardzo często nawracające dolegliwości dyzuryczne u kobiety najczęściej spowodowane są zakażeniem dolnego odcinka układu moczowego.

W takich sytuacjach w pierwszej kolejności należy potwierdzić lub wykluczyć zakażenie układu moczowego, jako przyczynę dolegliwości. W tym celu, poza badaniem lekarskim, należy wykonać badania laboratoryjne, przed wszystkim badanie ogólne moczu oraz posiew moczu.

Jeżeli wyniki tych badań potwierdzą obecność zakażenia, to należy przyjmować lek przeciwbakteryjny dobrany na podstawie wyniku antybiogramu. Ustąpienie dolegliwości i prawidłowy wynik badania moczu po zakończeniu leczenia potwierdzą prawidłowe rozpoznanie i skuteczność leczenia.

Gdy ponownie wystąpią dolegliwości dyzuryczne, należy wykonać badanie ogólne moczu. Obecna nieprawidłowa liczba leukocytów będzie wskazywać na zakażenie układu moczowego. W takiej sytuacji mamy do czynienia z problemem nawracających zapaleń pęcherza.

Jeżeli jednak wykonane badania nie potwierdzą zakażenia układu moczowego, to odczuwane dolegliwości dyzuryczne mogą być spowodowane problemem dotyczącym narządu rodnego (np. zapalenie pochwy) i należy zgłosić się do ginekologa.

Inną możliwą przyczyną są czynnościowe zaburzenia pęcherza moczowego. Po wykluczeniu zakażenia układu moczowego i nieprawidłowości ginekologicznych dalsza diagnostyka jest wykonywana przez urologa. W zależności od charakteru dolegliwości może on zlecić wykonanie badań czynnościowych (tzw. badanie urodynamiczne) lub nawet endoskopowych (cystoskopia).

Piśmiennictwo:

Duława J.: Zakażenia układu moczowego - vademecum. Medycyna Praktyczna, Kraków 1998.
Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna, Kraków 2012.
Zakażenia układu moczowego - vademecum. Książek A., Rutkowski B.: Nefrologia. Wydanie I. Lublin 2004.

19.06.2013
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta