×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy można wprowadzać pokarmy uzupełniające u dziecka karmionego piersią już po 4. miesiącu życia?

Pytanie nadesłane do redakcji

Syn ma 4 miesiące, jest karmiony piersią. Nie ma żadnych problemów z ssaniem. W ciągu ostatnich 4 tygodni przybrał na wadze tylko 300 g. Jednak nie wygląda na niedojedzonego. Jest pogodnym, ruchliwym dzieckiem. W tym tygodniu zaczął przewracać się z brzuszka na plecy i odwrotnie. Pediatra zaleciła dokarmianie, a po skończeniu 4 miesięcy poleciła wprowadzić zupy. Jednak mam pewne wątpliwości z tym związane. Czy u dziecka karmionego piersią nie jest za wcześnie na wprowadzanie zup? Czy układ pokarmowy jest na to gotowy? Dotychczasowy przyrost wyglądał następująco:

 • 11.04. 2014 waga urodzeniowa 3680 g
 • 13.04. 2014 wypis ze szpitala 3380
 • 25.04. 2014 - 3820 g
 • 23.05.2014 - 4740 g
 • 4.07. 2014 - 5400 g
 • 2.08.2014 - 5700 g
Proszę o opinię.

Odpowiedziała

dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska
Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny

Po szczegółowym przeanalizowaniu przyrostów masy synka muszę stwierdzić z przykrością, że kryzys laktacyjny rozpoczął się już wcześniej, między 6. a 12. tygodniem. Niestety nie został zauważony przez personel medyczny, który miał wtedy z Panią kontakt. A szkoda. To był dobry moment, aby skorygować ewentualne błędy w postępowaniu lub sposobie karmienia i poprawić laktację u Pani. Dobowe przyrosty masy synka wyglądają tak w poszczególnych okresach: do 2. tygodnia - 36,6 g/dobę; do 6. tygodnia 31,72 g/dobę. Ponieważ norma dla dzieci karmionych piersią w tym wieku wynosi 25-30 g/dobę można Pani i synkowi wystawić piątkę z dużym plusem! Synek przekraczał normę. Jest to też dowód na to, że laktacja została u Pani prawidłowo zainicjowana i rozwinęła się świetnie. Niestety kolejny okres był słabszy, od 6. do 12. tygodnia synek przytył w tempie 16,09 g/dobę. Sporo za mało. W kolejnym okresie jeszcze mniej, przez miesiąc zaledwie 10,34 g/d przy normie 25-30 g/dobę.

Pediatra miał rację, że się zaniepokoił. Analizując przyrosty Pani synka na siatce centylowej dla dzieci karmionych wyłącznie piersią (Tempo wzrastania dzieci karmionych piersią), sytuacja nie wyglądała wesoło. Synek spadł o dwa kanały na siatce. To sygnał dla nas, personelu medycznego, że trzeba działać. Pediatra podjął działanie takie, jakie uważał za słuszne zgodnie ze swoją wiedzą. Nie zawsze pediatrzy są ekspertami od laktacji. Często na niedobór pokarmu reagują od razu podaniem mieszanki w pełnej dobowej dawce. Warto najpierw w takiej sytuacji pacjentkę skonsultować z poradnią laktacyjną.

Na każdym etapie laktacji możemy próbować stymulacji laktacji. Ponieważ nikt Pani do takiej poradni nie skierował, proponuję na początek kilka razy dziennie odciągać pokarm laktatorem elektrycznym. To co uda się odciągnąć podawać dziecku. Być może, zanim Pani poprawi laktację, trzeba będzie dokarmiać go mieszanką sztuczną. Proszę tu zastosować się do zaleceń pediatry, a jeśli nie podał ilości, to podawać 3-4 razy po 80 ml. W miarę uzyskiwania własnego pokarmu, można ilość mieszanki zmniejszać stopniowo. Dziecko powinno być zważone najdalej za 2 tygodnie.

Po ukończeniu 4. tego miesiąca, zgodnie z zaleceniami towarzystw naukowych możemy wprowadzać produkty uzupełniające (warzywa, kaszki), jeśli przyrost masy jest słaby. W Pani sytuacji porada przez Internet nie jest profesjonalną pomocą. Poza wdrożeniem działań, o których napisałam proszę jednak spróbować udać się do Poradni laktacyjnej w Pani okolicy (Certyfikowani Doradcy i Konsultanci Laktacyjni).

Stymulacja laktacji jest możliwa, ale wymaga wsparcia i monitorowania. Czasem stosujemy różnego typu środki wspomagające produkcję mleka. Ale to już decyzje podejmowane indywidualnie po zebraniu szczegółowego wywiadu i zbadaniu oraz analizie wszystkich czynników zaburzających laktację. Teraz najważniejsze, aby synek przyspieszył tempo wzrostu.

Piśmiennictwo:

Dobrzańska A., Czerwionka-Szaflarska M., Kunachowicz H. i wsp.: Zalecenia dotyczące żywienia dzieci zdrowych w pierwszym roku życia opracowane przez zespół ekspertów powołany przez konsultanta krajowego ds. pediatrii. Standardy Med. 2007; 4: 197-198, 200, 202.
Dziechciarz P., Gieruszczak-Białek D., Horvath A., Szajewska H.: Proponowany schemat żywienia niemowląt w 1. roku życia. [W:] Chybicka A., Dobrzańska A., Szczapa J., Wysocki J. (red.): Pierwsze dwa lata życia dziecka. Przewodnik dla rodziców. Medycyna Praktyczna, Kraków 2010: 144.
Nehring-Gugulska M.: Monitorowanie przebiegu karmienia. [W:] Karmienie piersią w teorii i praktyce. Medycyna Praktyczna 2012: 85-88
21.08.2014

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.