×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Moje 8-miesięczne dziecko nie chce pić mleka

Pytanie nadesłane do redakcji

Mój 8-miesięczny syn nie chce pić mleka modyfikowanego z butelki. Niedawno przechodził tak zwaną trzydniówkę, ale w jej trakcje pił i jadł normalnie. Do tej pory w nocy 2 razy pił po 180 ml, a w dzień, ponieważ śpi jeszcze 2 razy po ok. 2 godzin, to zawsze przed snem wypijał ok. 170 ml. Zależy od dnia i jak był najedzony. Czy to już taki okres, że już nie będzie pił, czy coś mu może dolega, ponieważ teraz tylko pije herbatki i to dużo, a zasypia bez mleka i w nocy jest mu ciężko podać. Może wypije ok. 30 ml i to „na śpiocha” i na siłę. Nie wiem co robić, dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedziała

dr med. Anna Rybak
Klinika Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii
Instytut „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka”

Szanowna Pani,
niemowlę w wieku 8 miesięcy jest już gotowe na stopniową zmianę diety wyłącznie mlecznej (opartej na karmieniu piersią lub mlekiem modyfikowanym) na dietę opartą na większej ilości pokarmów uzupełniających (kaszek, zup, obiadów). Zgodnie z nowymi zaleceniami żywienia niemowląt w pierwszym roku życia, dziecko w wieku 8 miesięcy powinno otrzymywać do 5 posiłków w ciągu dnia (w tym wieku nie trzeba karmić już dziecka w nocy, jeśli samo nie budzi się na karmienie). Posiłki powinny być coraz bardzie zróżnicowane. Nadal podajemy 3 posiłki mleczne, ale nie musi być już to wyłącznie mleko modyfikowane podawane z butelki. Możemy zastąpić je jogurtem naturalnym czy kaszką podawaną łyżeczką, która może stanie się bardziej atrakcyjnym pokarmem dla dziecka niż samo mleko. Pozostałe dwa posiłki to mogą być zmiksowane lub drobno posiekane mięso i ryby, rozgniecione gotowane lub posiekane surowe warzywa i owoce (np. jabłko, gruszka, pomidor), miękkie cząstki warzyw, owoców, mięsa podawane do ręki, kasze i pieczywo.

Przepajanie dzieci herbatkami, które najczęściej są słodkie, powoduje, że apetyt dziecka jest zaspokajany tym mało wartościowym (pod względem odżywczym) produktem. Proszę poić dziecko wodą źródlaną lub niskozmineralizowaną, niedosładzaną i niegazowaną.

U dzieci obserwujemy przejściowe zaburzenia apetytu w trakcie infekcji wirusowej lub tuż po infekcjach wirusowych. Jeśli dziecko w tym czasie odpowiednio dużo pije i taka sytuacja nie przeciąga się w czasie, wówczas nie jest to niepokojące. Jeśli jednak zauważy Pani, że dziecko jest apatyczne, przestaje przybierać masę ciała lub prezentuje inne, niepokojące objawy - należy w takiej sytuacji niezwłocznie skontaktować się z pediatrą.

Piśmiennictwo:

Szajewska H., Socha P., Horvath A., Rybak A. i wsp.: Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne Pediatria 2014; 11: 321-338
31.10.2014
Zobacz także
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta