×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Problemy z wypróżnieniem u 3-miesięcznego dziecka

Pytanie nadesłane do redakcji

Mój 3-miesięczny synek ma duże problemy z wypróżnieniami. Bez pomocy nie może się wypróżnić przez kilka dni. Staram się mu pomóc, podając czopki glicerynowe, lecz nie zawsze działają. Za poradą położnej stosuję technikę polegającą na wsuwaniu i wysuwaniu czopka i jest lepiej. Nadal jednak nie wiem, czym jest ten problem spowodowany. Chyba nie są to zaparcia, bo kupka jest miękka. Od dwóch dni podaję synkowi Lactulosum, ale bez efektu. Karmię dziecko naturalnie; raz dziennie dokarmiam je mlekiem sztucznym Bebilon 1. Proszę o pomoc.

Odpowiedział

dr med. Piotr Dziechciarz
Klinika Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

U niemowląt - szczególnie tych karmionych piersią - istnieje dość duża zmienność rytmu defekacji. Dziecko karmione naturalnie może oddawać stolec po każdym karmieniu (czyli nawet 8—10 stolców na dzień), jak i raz tydzień. Jeśli nie towarzyszą temu niepokojące objawy, takie jak: osłabienie apetytu, złe przyrosty masy ciała, nasilone wymioty, okresowa biegunka lub krew w stolcu, należy to traktować jak fizjologiczny rytm defekacji.

Dziecku, które oddaje miękkie stolce ze zmniejszoną częstotliwością, nie wdraża się żadnego postępowania diagnostycznego czy leczniczego. Nie zaleca się stymulowania defekacji wlewkami, wkładaniem do odbytu termometru lub czopków. Nie ma również wskazań do podawania laktulozy, ponieważ dziecko oddaje miękki stolec.

U dzieci w pierwszym półroczu życia nierzadko obserwujemy jeszcze tzw. dyschezję, czyli nagle pojawiający się krzyk, trwający od kilku minut do pół godziny, połączony z zaczerwienieniem twarzy i poprzedzający oddanie miękkiego stolca. Za przyczynę tej dolegliwości uważa się brak koordynacji między mięśniami tłoczni brzusznej i dna miednicy. Dziecko nie potrafi wytworzyć zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej, co ułatwiłoby defekację. Zaburzenie to również nie wymaga leczenia, ustępuje samoistnie, gdy dziecko nauczy się zaciskać głośnię w celu uzyskania skutecznego oddania stolca.

Piśmiennictwo:

Hyman PE, Cocjin J, Oller M. Infant dyschezia. Clin Pediatr (Phila). 2009; 4:438-9.
Hyman PE, Milla PJ, Benninga MA, Davidson GP, Fleisher DF, Taminiau J. Childhood functional gastrointestinal disorders: neonate/toddler. Gastroenterology. 2006;130:1519-26.


25.09.2012
Inne pytania
  • Podwyższone wartości DHEA-S u dzieci a otyłość
  • Zatkany nos u dziecka
  • Co zrobić, aby zniknęły problemy z zasypianiem u nastolatka?
  • Stosowanie Tantum Verde i Sinecodu u dzieci na kaszel i chrypkę
  • Co oznacza duże stężenie IgE całkowitego?
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta