Pytanie nadesłane do redakcji

Mam pytanie dotyczące diety mamy karmiącej. Obecnie powoli wprowadzam coraz więcej produktów, ale nie chcę, by moja waga z powrotem zaczęła rosnąć. Chciałabym jeść lekkie potrawy również dlatego, by nie zaszkodzić dziecku. Poza tym chciałabym się dowiedzieć, jakie ćwiczenia na brzuch, uda i pośladki powinnam wykonywać.

Odpowiedziała

mgr Paulina Jamrozik
dietetyk
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

Dieta mam karmiących piersią powinna być pełnowartościowa pod względem odżywczym, czyli dostarczać wszystkich niezbędnych składników pokarmowych (białka, tłuszczu, węglowodanów, składników mineralnych i witamin). Nie oznacza to jednak, że mama powinna jeść za dwoje. Należy spożywać urozmaicone posiłki, bogate w naturalne produkty mało przetworzone. W celu dostarczenia niezbędnych składników z dietą z jednoczesną kontrolą kaloryczności należy spożywać duże ilości świeżych warzyw i owoców. Ponadto zapotrzebowanie na białko w okresie karmienia piersią jest większe. Produkty białkowe są ubogokaloryczne i również pomogą w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Aby mama karmiąca piersią dostarczyła wszystkich niezbędnych składników, jednocześnie nie zwiększając swej masy ciała, powinna się zastosować do następujących zaleceń:

Ćwiczenia na pośladki i uda mogą być niebezpieczne po porodzie. Dlatego zanim przystąpi Pani do wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń, proszę się skonsultować z ginekologiem.

Piśmiennictwo:

Ciborowska H., Rudnicka A.: Dietetyka - żywienie zdrowego i chorego człowieka. Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007
www.bobovita.pl
www.mediweb.pl

Zobacz także

Jak się odżywiać w czasie karmienia piersią »
Dlaczego warto karmić piersią »
Karmienie piersią - kiedy i jak? »
Karmienie piersią a osteoporoza »
Dieta alternatywna u kobiet karmiących piersią »
Dieta matki karmiącej dziecko z AZS »
Dieta Dukana a karmienie piersią »
Dieta mamy karmiącej piersią – wskazania i przeciwwskazania »
Czy w okresie karmienia piersią mogę jeść migdały? »