×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Salmonella – postępowanie po zakażeniu

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam serdecznie! Moja 2-letnia córka już prawie rok jest nosicielem Salmonelli. Nie wiem, jak i gdzie się zaraziła, objawy były typowe, gorączka, biegunka. Trafiliśmy do szpitala, ponieważ miała zapalenie płuc i właśnie wtedy wyszła również salmonella. Dostała Zinacef i Lacidofil, a po wyjściu ze szpitala Bactrim 2,5 ml przez 5 dni. Martwię sie, że to tak długo trwa. Proszę o jakąś radę, co powinnam zrobić? Czy nosicielem można zostać na całe życie? Co do diety, to nabiał ograniczyłam do minimum, tylko rano i wieczorem kaszka, zero cukierków. Czy to prawda, że najlepsze są kiszonki? Kapustę kiszoną je, ale do ogórków nie mogę jej przekonać. Proszę o radę, co powinnam zrobić. Dziękuję.

Odpowiedział

dr n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Akademia Medyczna we Wrocławiu

Skąd biorą się zakażenia bakteriami Salmonella?
Tak jak Escherichia coli stanowi prawidłową florę jelitową człowieka, tak blisko spokrewnione z nimi bakterie Salmonella wchodzą w skład prawidłowej flory jelitowej zwierząt. Około 95% przypadków zakażeń ludzi bakteriami Salmonella enterica (to oficjalna nazwa, znamy setki różnych typów serologicznych np. S. enteritidis, S. typhimurium) jest przenoszonych przez żywność, przede wszystkim przez mięso drobiowe, jajka, zwłaszcza surowe, niepasteryzowane mleko i jego przetwory, jak np. lody, świeże soki owocowe, surowe owoce i warzywa (np. pomidory, paprykę, kiełki). Rzadziej źródłem zakażeń jest kontakt ze zwierzętami, szczególnie takimi, jak gady (np. żółwie) i drobne ssaki domowe (chomiki, szczury), ewentualnie zwierzętami gospodarskimi (kury), czy zakażoną suchą karmą dla zwierząt. Bakteriami Salmonella można także zakazić się od chorego człowieka lub nosiciela, np. w szpitalu, ale zdarza się to rzadko, gdyż dawka konieczna do zakażenia jest duża, rzędu 105–109 (100 000 – 1 000 000 000 bakterii).

W leczeniu zakażeń Salmonella u ludzi staramy się unikać antybiotyków, gdyż ich zastosowanie zwiększa niebezpieczeństwo przejścia ostrego zakażenia w stan bezobjawowego nosicielstwa, tak jak to się stało u Pani córeczki. Nosicielstwo salmonelli nie jest rzadkością; ok. 45% dzieci poniżej 5 lat, jak też 5% dzieci starszych i osób dorosłych po przebyciu zakażenia nadal będzie wydalać Salmonella w stolcu przynajmniej przez 12 tygodni. Po roku nosicielstwo Salmonella nadal dotyczyć będzie 1% pacjentów.

Co zatem robić?
Proponuję cierpliwie czekać. Nosicielstwo z definicji jest bezobjawowe i nieszkodliwe dla dziecka. Flora jelitowa ma naturalną tendencję do normalizacji. Spodziewamy się, że po pewnym czasie dojdzie do wygaśnięcia nosicielstwa Salmonella, które nie są typowymi bakteriami ludzkiego przewodu pokarmowego. Można spróbować podawania probotyków, aczkolwiek nie dowiedziono ich skuteczności w takiej sytuacji. Należy także zachowywać wysokie standardy higieniczne, by nie doszło do zakażenia domowników.

Podsumowując, ponieważ antybiotyki, zamiast eliminacji bakterii Salmonella z przewodu pokarmowego, zwykle zwiększają odsetek nosicielstwa i je przedłużają, staramy się stosować antybiotykoterapię tylko w uzasadnionych sytuacjach klinicznych (np. zakażenia przebiegające z gorączką, zagrożenie rozsianiem). Nosicielstwo zwykle ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia.


13.12.2012
Wybrane treści dla Ciebie
  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa)
  • Biegunki wywołane przez patogenne szczepy Escherichia coli
  • Objawy odwodnienia u dzieci i dorosłych
  • Biegunka bakteryjna
  • Biegunka ostra
  • Zespół krótkiego jelita
  • Szczepienie przeciwko rotawirusom
  • Stolec – zmieniony wygląd
  • Zespół rozrostu bakteryjnego
  • Zakażenia wywołane przez pałeczki Campylobacter (kampylobakterioza)
Inne pytania
  • Ulewania czy wymioty?
  • Zmiana koloru oczu u dziecka
  • Zespół Recklinghausena
  • Skórna reakcja alergiczna na antybiotyk
  • Zaraźliwość szkarlatyny po rozpoczętej antybiotykoterapii
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta