×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Zakażenie HIV czy przeziębienie?

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam! Mam 14 lat, jestem chłopakiem i obawiam się, że mam HIV. 2 razy zbliżyłem się do kolegi. Działałem pod wpływem emocji, doszło do seksu oralnego. Jestem pewien, że mój kolega nie miał innych partnerów/partnerek, ja oczywiście też nie. Czytałem w Internecie, że HIV nazywany jest chorobą gejów, ale ja pomimo tego zdarzenia nie uważam się za homoseksualistę. Chcę mieć w przyszłości normalną rodzinę i dzieci. Chciałbym zrobić test na HIV, jednak osoby niepełnoletnie mogą go wykonać jedynie za zgodą rodzica. Wiem, że powinienem o tym powiedzieć rodzicom, ale nie mam odwagi. Czy takie badania można wykonać anonimowo? Czytałem także, że jeśli zaraziliśmy się HIV, to po 5 tygodniach może wystąpić kaszel, nudności i problemy z koncentracją. Ja po około 7–8 tygodniach byłem przeziębiony i odczuwałem nudności, problemy z koncentracją, co bardzo mnie przeraziło. Wiem także, że można ponownie mieć zapalenie płuc, a ja je już kiedyś przechodziłem. Byłem u lekarza rodzinnego i powiedział, że to zwykłe przeziębienie i nie słyszy żadnych szmerów. Po 2 tygodniach dalej byłem przeziębiony i udałem się do innego lekarza, on zaś powiedział, że też nie słyszy żadnych szmerów, jednak przepisał mi antybiotyk. Między wizytami miałem kaszel i katar i czułem wydzielinę, której nie mogłem odkrztusić. Gdy sam potrafiłem usłyszeć szmery w moim organizmie, a mianowicie podczas oddychania słyszałem dźwięk taki, jak by ktoś chodził po śniegu. Antybiotyk już biorę tydzień i oprócz lekkiego kataru i kaszlu nie czuję się chory. Obawiam się, że przechodzę zapalenie płuc, choć lekarze nic nie wykryli. Czy to przeziębienie to zwykłe przeziębienie, czy to jest wirus HIV? Pochodzę z religijnej rodziny i bardzo bym się bał, gdyby oni dowiedzieli się o takim moim incydencie. I jeszcze mam takie pytanie: w jakich przeprowadzonych badaniach można wykryć obecność HIV? Czy można wykryć HIV w badaniach krwi czy moczu? Naprawdę dużo mnie kosztowało opisanie mojego problemu, proszę o konkretne odpowiedzi i rady. Wiem, że źle postąpiłem i powinienem to powiedzieć rodzicom, ale niestety się nie odważę. Proszę o pomoc!

Odpowiedział

dr n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Widzę, że jesteś bardzo zaniepokojony, dlatego odpisuję Ci najszybciej jak mogę. Po pierwsze rozumiem doskonale, że pierwsze doświadczenia seksualne, zwłaszcza w wieku 14 lat, przeżywa się bardzo głęboko, dlatego masz prawo być zdenerwowany. Żeby Cię trochę pocieszyć wspomnę, że problemy, takie jak Twoje są dość często spotykane.

Skupmy się teraz na zakażeniu HIV. Jeżeli ani Ty ani Twój kolega nie mieliście jeszcze innych partnerów seksualnych to zakażenie HIV jest niemożliwe. Bo skąd by się wzięło? Ponadto wirus HIV jest mało zaraźliwy i nie przenosi się przez ślinę, dlatego seks oralny wiąże się z bardzo małym ryzykiem zakażenia (zakażenie jest możliwe przez spermę), zatem wykonywanie testów w Twoim przypadku jest moim zdaniem zbędne – prawdopodobieństwo zakażenia jest zwyczajnie zbyt małe.

Co do dróg zakażenia HIV, to obecnie więcej ludzi zaraża się drogą kontaktów heteroseksualnych niż przez seks mężczyzn z mężczyznami, co nazywamy MSM, nie wnikając w kwestie motywacji i wewnętrznych przekonań.

HIV/AIDS przestało być jak napisałeś „chorobą gejów”. Opisywane przez Ciebie objawy sam określasz jako przeziębienie i nie są to typowe objawy zakażenia HIV. W sezonie jesienno-zimowym zakażenia górnych dróg oddechowych wśród młodzieży szkolnej są częste, zwłaszcza że zaatakowała nas grypa.

Jeżeli pomimo mojej uspokajającej porady nadal odczuwasz silny niepokój i chcesz się przebadać w kierunku zakażenia HIV, to możesz to zrobić bezpłatnie i anonimowo w punktach konsultacyjnych. Adresy znajdziesz w załączonym linku. Doskonale rozumiem, że trudno Ci rozmawiać o tak intymnych sprawach z rodzicami. Większość ludzi odczuwa międzypokoleniowe tabu w kwestiach seksu. Gdybyś chciał porozmawiać o swoich obawach polecam kontakt z rozsądną osobą dorosłą, do której masz zaufanie. Może Twój lekarz pierwszego kontaktu lub pielęgniarka szkolna mogliby Ci pomóc? W razie potrzeby odpowiem na dalsze Twoje pytania.


24.01.2013
Inne pytania
  • Spływanie wydzieliny ropnej po tylnej ścianie gardła
  • Czkawka u niemowląt
  • Przyczyny zwiększenia liczby leukocytów we krwi u dziecka
  • Higiena i drogi zakażenia w przypadku bakterii Klebsiella
  • Przyczyny obniżonego poziomu neutrofilów
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta