×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Higiena uszu, noska i paznokci

dr med. Michał Kotowski1, dr med. Artur Niedzielski1, prof. dr hab. med. Magdalena Czarnecka-Operacz2, 2
1 Katedra i Klinika Otolaryngologii Dziecięcej, Foniatrii i Audiologii UM w Lublinie
2 Ośrodek Diagnostyki Chorób Alergicznych, Katedra i Klinika Dermatologii UM w Poznaniu


Fot. pixabay.com

Czyszczenie uszu

W zasadzie higiena uszu nie wymaga specjalnych zabiegów. Należy czyścić to, co widać, czyli małżowiny uszne i samo ujście przewodu słuchowego.

W kąpieli wystarczy to robić palcami lub cienką myjką. Kąpiąc dziecko w wanience, nie musisz specjalnie chronić uszu dziecka przed wodą, gdyż głębiej położone części ucha są oddzielone od środowiska zewnętrznego błoną bębenkową. Przedostanie się wody do przewodu słuchowego nie jest więc niebezpieczne dla dziecka, choć może być nieprzyjemne. Po kąpieli niezbędne jest natomiast osuszenie uszu z resztek wody zalegającej w przewodach słuchowych.

W celu dokładniejszej higieny małżowiny dziecko układa się w pozycji leżącej z główką zwróconą na bok. Można do tego celu wykorzystać róg ręcznika lub pieluszki, a także patyczki higieniczne.

Nie wkładaj patyczków higienicznych do przewodu słuchowego! Możesz uszkodzić jego delikatną skórę i spowodować zapalenie lub nawet naruszyć głębsze struktury ucha.

Drażnienie przewodu słuchowego patyczkiem higienicznym zwiększa produkcję woskowiny. Jeżeli konieczne jest oczyszczenie zewnętrznego przewodu słuchowego, zakrop uszy dziecka preparatem przeznaczonym do usuwania woskowiny (w aptekach dostępnych jest wiele preparatów w postaci kropli). Najlepiej jest to zrobić przed kąpielą.

Czyszczenie noska

W razie potrzeby wydzielinę z nosa można usunąć za pomocą gumowej gruszki. Zaopatrz się w większą gruszkę, koniecznie z miękką, szeroką końcówką.

W celu upłynnienia wydzieliny i ułatwienia jej wypłynięcia do otworów nosowych podaje się 1–2 krople jałowej soli fzjologicznej (roztwór 0,9% NaCl w małych plastikowych buteleczkach można dostać w aptekach) lub wodę morską (dostępna w postaci aerozoli).

Jeżeli katar utrudnia dziecku oddychanie, możesz zastosować dostępne bez recepty preparaty obkurczające błonę śluzową w kroplach do nosa lub aerozolu. Pamiętaj jednak, aby dobrać je odpowiednio do wieku dziecka i nie stosować dłużej niż przez 3—5 dni.

Pielęgnacja paznokci

Dzieci mają cienkie i ostre paznokcie, dlatego łatwo mogą się zadrapać. Należy je regularnie skracać za pomocą nożyczek o tępych końcach lub cążków – najlepiej po kąpieli, która zmiękcza paznokcie. Pamiętaj jednak, aby ich nie obcinać zbyt krótko, ponieważ może się to przyczynić do ich wrastania w skórę.Artykuł pochodzi z przewodnika dla rodziców Pierwsze 2 lata życia dziecka wydanego przez Medycynę Praktyczną, Kraków 2012

03.10.2012
Wybrane treści dla Ciebie:

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.