Wielu rodziców zastanawia się, czy podawać dziecku witaminy, a jeśli tak, to jakich witamin i mikroelementów najbardziej potrzebuje młody organizm, żeby mógł się prawidłowo rozwijać. Firmy produkujące suplementy diety proponują rodzicom coraz to nowe preparaty w atrakcyjnych dla dzieci opakowaniach. Tymczasem wiele z nich po prostu nie działa. W temacie tygodnia radzimy, jak się odżywiać i jakie witaminy i związki mineralne należy zapewnić dziecku, by zdrowo rosło.
W temacie tygodnia prezentujemy teksty nt. atopowego zapalenia skóry u dzieci. Na chorobę tę cierpi, w zależności od regionu, od 1 do 30% dzieci w wieku do 3 lat oraz 3–3,5% całej populacji. Zamieszczamy również najpopularniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące AZS.
W temacie tygodnia zamieszczamy ciekawy wywiad z dr med. Magdaleną Nehring-Gugulską o tym, jak wygląda wspieranie i promocja karmienia piersią w Polsce i dlaczego wciąż daleko nam do ideału. Poza tym polecamy teksty znanych ekspertów dotyczące np. najczęstszych problemów w karmieniu naturalnym czy przesądów i fałszywych opinii nt. karmienia piersią. Zachęcamy również do lektury rekomendacji towarzystw i instytucji naukowych oraz do obejrzenia filmów instruktażowych.
Pneumokoki najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych), ale u niektórych dzieci i osób dorosłych mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne.
Pierwsze 2 lata, a zwłaszcza 1. rok życia dziecka, to okres najbardziej dynamicznego rozwoju. Już nigdy później się nie zdarzy, że zaledwie w ciągu 2 lat prawie 4-krotnie zwiększy ono swoją masę ciała, a prawie o 60% - długość (wysokość) ciała.
Alergia pokarmowa to zespół powtarzalnych objawów występujących u podatnych na nią ludzi po spożyciu pokarmu (niekiedy w śladowej ilości), który u osób zdrowych nie wywołuje żadnych dolegliwości.
Pierwsze ząbkowanie rozpoczyna się około 6. miesiąca życia dziecka. U niemowląt może występować duże zróżnicowanie wieku ząbkowania uwarunkowane różnymi czynnikami.
Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia biegunkę rozpoznaje się wtedy, jeśli niemowlę karmione sztucznie oddaje 3 lub więcej luźnych lub wodnistych stolców w ciągu 24 godzin. Definicja ta nie odnosi się do niemowląt karmionych wyłącznie piersią, mogą one bowiem oddawać kilka, a nawet kilkanaście stolców na dobę.
Szczepienia to najskuteczniejsza metoda ochrony przed groźnymi chorobami. Jednak zdarzają się sytuacje, w których rodzice nie wiedzą, jak postąpić, czy i jak zaszczepić dziecko, jak zmniejszyć ból związany ze szczepieniem, jak postępować w przypadku reakcji niepożądanych.
Infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych (tzw. przeziębienia) to prawdopodobnie najczęstsza choroba wieku dziecięcego. Dotyka zwłaszcza dzieci uczęszczające do żłobka lub przedszkola.
Jak powinno wyglądać żywienie niemowlęcia w 1. roku życia? Przedstawiamy schemat żywienia niemowląt, listę pokarmów uzupełniających, praktyczne porady dotyczące wprowadzania pokarmów uzupełniających, najczęstsze pytania rodziców, fałszywe opinie i przesądy dotyczące żywienia małych dzieci oraz radzimy jak zapobiegać alergii.
Planując wyjazd za granicę z dzieckiem w każdym wieku, kilka miesięcy wcześniej skonsultuj się z lekarzem. Zapytaj go o zalecane w takiej sytuacji szczepienia oraz zasady ochrony przed chorobami zakaźnymi.
Pierwsze karmienie i pierwszy kontakt z dzieckiem, wygodne pozycje, przygotowanie pokarmu do przechowywania oraz dokarmianie dziecka, a także najczęstsze problemy związane z karmieniem (nawał, obrzęk piersi, bolesne brodawki). Filmy zrealizowane pod opieką i z udziałem dr Magdaleny Nehring-Gugulskiej.
Zapadalność na choroby odkleszczowe wzrasta nawet o kilkadziesiąt procent rocznie. Czy oznacza to, że kleszcze stają się coraz bardziej zjadliwe? Jak nie dać się kleszczom w nadchodzącym sezonie?
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł