×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Temat tygodnia: Rozwój ruchowy małego dziecka


Fot. Photl.com

Pierwsze 2 lata, a zwłaszcza 1. rok życia dziecka, to okres najbardziej dynamicznego rozwoju. Już nigdy później się nie zdarzy, że zaledwie w ciągu 2 lat prawie 4-krotnie zwiększy ono swoją masę ciała, a prawie o 60% - długość (wysokość) ciała. Również w tym okresie z istoty zupełnie zależnej od rodziców, bezbronnej, leżącej w jednej pozycji w łóżeczku, wyrasta szkrab, który z ciekawością sam buszuje po mieszkaniu, penetrując wszystkie kąty, sam je to, na co ma ochotę, zaczyna mówić i bawić się zabawkami.


Harmonogram prawidłowego rozwoju na pierwsze 2 lata życia dziecka

Szczegółowa ocena rozwoju dziecka wymaga przeprowadzenia specjalistycznych testów, ale w trakcie każdej wizyty u pediatry należy dokonać takiej oceny przynajmniej orientacyjnie. »



Odruchy wczesnego okresu niemowlęcego

W ciągu kilku pierwszych miesięcy życia u prawidłowo rozwijającego się dziecka można zaobserwować pewne automatyczne ruchy. Większość z nich nawet nie zauważysz, jednak niektóre mogą budzić niepokój i wywoływać nieporozumienia. »



Czy rozwój ruchowy mojego dziecka przebiega prawidłowo?

Pierwsze 2 lata, a zwłaszcza 1. rok życia dziecka, to okres najbardziej dynamicznego rozwoju. Już nigdy później się nie zdarzy, że zaledwie w ciągu 2 lat prawie 4-krotnie zwiększy ono swoją masę ciała, a prawie o 60% - długość (wysokość) ciała. »



Jak dbać o prawidłowy rozwój niemowlęcia?

Pierwsze 2 lata życia to okres bardzo dynamicznego rozwoju dziecka, dlatego wszelkie poważniejsze nieprawidłowości w tym okresie odciskają na nim swoje wyraźne piętno - nie pozwalają na osiągnięcie genetycznie zaprogramowanych możliwości i upośledzają rozwój dziecka. »



Czy drogie zabawki „stymulujące” rozwój są rzeczywiście skuteczne?

Droga zabawka wcale nie musi być lepsza od taniej. Najważniejsze, żeby była bezpieczna i zainteresowała dziecko. Dużo większe znaczenie dla prawidłowego rozwoju ma jednak czynny udział w zabawie rodzica, który pokaże, co można robić nawet z najprostszą zabawką. »



Profilaktyczne wizyty u lekarza

Kiedy i w jakim celu zgłaszać się z dzieckiem do lekarza? »



Rozwój ruchowy małego dziecka w pytaniach i odpowiedziach

Czy pielęgnacja w pierwszym roku życia może wpłynąć na nieprawidłowy rozwój ruchowy dziecka?
Rozwój ruchowy dziecka jest zakodowany genetycznie, to znaczy, że każdy z nas przychodzi na świat z pewnym programem, według którego osiąga kolejne umiejętności ruchowe. »

10-miesięczne niemowlę, które nie siedzi
Mój 10-miesięczny synek bez problemu przewraca się z plecków na brzuszek i na odwrót, próbuje siadać, ale mu się nie udaje. Podtrzymywany ręką od przodu siedzi, po wzięciu ręki opada do przodu do pozycji "nożycowej". Rozwój neurologiczny prawidłowy. Niestety nie współpracuje z rehabilitantem. Czy ten stan rzeczy powinien nas bardzo zaniepokoić? »

Czy chodziki dla dzieci są bezpieczne?
Czy chodziki dla dzieci są bezpieczne? »

Jak ćwiczyć z dzieckiem, aby polubiło leżenie na brzuchu? »
Mój synek ma 5,5 miesiąca. Mój błąd, że nie kładłam go na brzuszku od urodzenia. Teraz złości się okropnie i nie chce podnosić głowy, leżąc na brzuszku, nie mówiąc o podpieraniu się na przedramionach. Czy mam się tym martwić? Jak z nim ćwiczyć, aby zaczął się podnosić na brzuszku na rączkach? »

Kamienie milowe w rozwoju ruchowym niemowląt
mój synek ma 7 miesięcy i 3 tygodnie. Potrafi obracać się z pleców na brzuszek, sztywno trzyma głowę we wszystkich pozycjach, siedzi, podpierając się rączkami z przodu i puszcza się na jakiś czas, nie przewraca się (nie sadzam go często). Nie raczkuje oczywiście i nie pełza. Do tej pory żaden lekarz czy położna nie zauważyli niczego niepokojącego. Jakie są normy czy ramy czasowe raczkowania? »

Nauka siadania - czy pomagać półrocznemu dziecku?
Jestem mamą 6,5-miesięcznego niemowlaka. Chciałabym zapytać, czy powinnam czekać, aż dziecko samo usiądzie, czy raczej mu w tym pomagać (sadzać, podpierać poduszkami)? Czy dziecko jest gotowe do siedzenia dopiero wtedy, gdy samo usiądzie, bez pomocy? »

9-miesięczne niemowlę nie chce samo siadać
Mój syn skończył 9 miesięcy, pełza do przodu, wstaje z pozycji siedzącej (posadzony), zbiera się do raczkowania, posadzony siedzi stabilnie i przechodzi z tej pozycji do leżenia na brzuchu, natomiast nadal sam nie potrafi usiąść. Czy jest to powód do niepokoju? W jaki sposób mogłabym mu pomóc opanować sztukę siadania? »

Niemowlę, które nie chce leżeć - czy to dobrze?
Moja córka ma teraz 3 miesiące. Od dwóch tygodni mała nie chce leżeć, cały czas się dźwiga i chce siedzieć mi na kolanach. Wiadomo, nie całkiem sama - trzymam ją pod pachami i jest oparta plecami o mój brzuch, ale przechyla się do przodu i chce samodzielnie siedzieć. Czy to nie za wcześnie na takie niemowlę? »

Obniżone napięcie mięśniowe u niemowlęcia »
Mój synek skończył 6 miesięcy. Podciągany do siadu nie potrafi utrzymać główki, ostatnio też pręży nóżki i je krzyżuje. Leżąc na brzuszku, trzyma główkę, ale w pozycji na plecach odgina ją do tyłu, nie unosi. Czasem robi mostek, podpierając się na głowie, wygląda to tak jakby bardzo chciał się podnieść, ale nie mógł udźwignąć głowy. Poza tym ładnie bawi się zabawkami, przewraca się na oba boczki, czasem z pleców na brzuch i rzadziej na odwrót. Czekamy na wizytę u neurologa, bo po pierwszej wizycie lekarka zleciła USG główki, ale nic ono nie wykazało. Czego to mogą być objawy? »

Asymetryczne ustawienie głowy u 7-miesięcznego dziecka »
Zaobserwowałam, że mojemu synkowi głowa układa się na lewą stronę i tak mu jest wygodnie ją trzymać, podkładam mu do snu pod główkę pieluszkę, ale teraz on jest taki ruchliwy (skończył 7 mies.). Może są jakieś ćwiczenia, żeby ta główka była wyprostowana. »

Martwa nerka a rozwój fizyczny dziecka
Moja bratowa ma 2-letniego synka, u którego wykryto chorobę związaną z nerkami, ma jedną martwą nerkę, ale jest za mały na jej usunięcie, a martwi mnie to, że ma skończone 2 latka i waży 7,5 kg. Czy to jest normalne przy funkcjonowaniu jednej nerki? »

Nauka pływania dla niemowląt
Od jakiego wieku można chodzić na basen z niemowlęciem? Czy niemowlęta w kontakcie z wodą w basenie odruchowo zamykają buzię? Jeśli tak, to proszę o wyjaśnienie tego mechanizmu. Bardzo chciałabym chodzić z dzieckiem na basen (obecnie 3,5 miesiąca), ale zastanawia mnie ryzyko zachłyśnięcia. »

10.12.2012
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta