Wybory a zdrowie
W cieniu wyborów do sejmików i emocjonujących rozstrzygnięć w wielkich miastach pozostają wyniki do rad powiatów. Wyniki, które mogą znacząco wpłynąć również na kwestie związane z ochroną zdrowia.
Poradnik Świadomego Pacjenta to miejsce, w którym piszemy o tym, jak sprawnie poruszać się w systemie ochrony zdrowia. Znajdziesz tutaj odpowiedzi na wiele pytań. Kto ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej? Jakie badania może zlecić lekarz POZ? Jakie skierowania wystawić? Kiedy korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy zgłosić się na SOR? Kto może wystawić skierowanie do szpitala? Czy skierowanie na badania ma termin ważności? Kto może jechać do sanatorium? Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione wstecz? Jak zamówić wizytę domową? Kto może odebrać wyniki badań? Jak ubezpieczyć się samodzielnie? Co wziąć ze sobą do szpitala? Omawiamy krok po kroku najważniejsze zagadnienia związane z gwarantowanymi świadczeniami opieki zdrowotnej.
W cieniu wyborów do sejmików i emocjonujących rozstrzygnięć w wielkich miastach pozostają wyniki do rad powiatów. Wyniki, które mogą znacząco wpłynąć również na kwestie związane z ochroną zdrowia.
Można odnieść wrażenie, że dla wielu osób zmniejszenie liczby szpitali byłoby, oczywiście obok innowacyjności i poprawienia mechanizmów kontrolnych, panaceum na wszystkie bolączki systemu. No tak, zapomniałem o potrzebie skrócenia kolejek..
Porozumienie Zielonogórskie potwierdza, że w trakcie negocjacji z NFZ podnosi postulat skrócenia godzin otwarcia poradni POZ. Dr Jacek Krajewski tłumaczy MP.PL, skąd ten pomysł.
Dawno, dawno temu była sobie biedna Polska, wychodząca z komunizmu. Miała ona jedno bogactwo – lekarzy. Wykształcenie każdego lekarza kosztowało biedną Polskę pół miliona złotych. Albo milion. Był sobie też zły, bogaty Zachód, który postanowił ograbić Polskę z jej bogactwa i zabrał jej tysiące lekarzy. Dwadzieścia pięć tysięcy. Albo trzydzieści.
Jeżeli przyjmiemy, że świadczeniodawców POZ jest w Polsce ok. 6,5 tys. i każdy z nas poświęci na wypełnianie SZOI co najmniej 10 minut, to razem przyniesie to grubo ponad tysiąc godzin pracy lekarzy – mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej.
Mobilność pacjentów wewnątrz Unii Europejskiej nie zwiększyła się radykalnie, mimo że dyrektywa dotycząca uprawnień do opieki transgranicznej obowiązuje już od dobrych kilku lat – wynika z opublikowanego właśnie sprawozdania Komisji Europejskiej.
Najwięcej błędnych interpretacji przepisów ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) jest w sektorze zdrowia – ocenia ekspert z Ministerstwa Cyfryzacji dr Maciej Kawecki. Dlatego – jak mówi – powstał poradnik, jak stosować przepisy.
W Polsce niekomercyjne badania kliniczne stanowią 1-2 proc. wszystkich badań klinicznych. W krajach anglosaskich i skandynawskich ich udział waha się od 20 do nawet 40 proc. Agencja Badań Medycznych, która rozpocznie prace w pierwszym kwartale przyszłego roku, ma zmienić te proporcje.
Chciałbym, by i w tym roku część nadwyżki budżetowej została przeznaczona na potrzeby systemu ochrony zdrowia – przyznał Łukasz Szumowski. Minister zdrowia podkreślił, że sytuacja budżetu państwa również w tym roku jest „niezła”.
„Agonia” Pawła Kapusty dotarła do mnie z wydawnictwa „Wielka Litera” z receptą: „Jeden raz dziennie. Na czczo”. Tego zalecenia jednak nie sposób przestrzegać. Lekturę przerywałam na godzinę, dwie, trzy – w sumie kilkanaście razy. I to wcale nie z braku czasu – pisze Małgorzata Solecka.