Pytanie nadesłane do redakcji

Jaki drenaż ułożeniowy stosuje się u chorych z rozstrzeniem oskrzeli?

Odpowiedział

mgr Rafał Piliński
fizjoterapeuta

U pacjenta można wykonać trzy rodzaje drenażu:

Wskazaniem do wykonania drenażu jest zaleganie wydzieliny w drzewie oskrzelowym. Celem tego zabiegu jest usunięcie zalegającej wydzieliny.

Drenaż statyczny

Przed wykonaniem drenażu statycznego należy zapoznać się z przeciwwskazaniami, jakimi są:

Rozpoczynając zabieg toalety drzewa oskrzelowego, należy się upewnić, gdzie nagromadzona jest wydzielina. Lokalizacja determinuje pozycję, w jakiej chory powinien się znajdować w czasie zabiegu. Biorąc pod uwagę anatomię układu oddechowego, można zaproponować następujące pozycje drenażowe:

Czas trwania jednej sesji zabiegu drenażu statycznego wynosi 45–60 minut.
Jeśli to wskazane, należy wykonać 2–3 sesje w ciągu dnia. Można także skrócić sesje do 30 minut i powtórzyć je 4–5 razy dziennie. W pozycji Trendelenburga, w której biodra znajdują się powyżej barków, chory nie powinien leżeć dłużej niż 30 minut.
W czasie drenażu statycznego terapeuta oklepuje lub dokonuje wibracji klatki piersiowej, np. aparatem Medex 3 D, w celu upłynnienia i rozbicia wydzieliny wewnątrz oskrzeli.

Drenaż dynamiczny

Wykonuje się go u chorego w pozycji siedzącej. W tej odmianie drenażu chory pochyla się rytmicznie do przodu i do tyłu oraz na boki. Pozostaje w pozycji pochylonej przez 10–20 s. Gdy chory jest pochylony, można wykonać z nim ćwiczenia przeponowe, głębokie oddychanie, ćwiczenia efektywnego kaszlu lub go oklepać. W trakcie drenażu dynamicznego chory może wykonywać ćwiczenia z oscylacyjnymi oporami wydechowymi w celu rozszerzenia drobnych oskrzeli (z takimi urządzeniami, jak Acapella Choice lub Flutter VRP1). Do oczyszczania drzewa oskrzelowego mogą być przydatne również inne techniki, takie jak aktywny cykl oddechowy, nasilony wydech czy ćwiczenia kontrolowanego oddechu.

Drenaż autogeniczny

Polega na kontrolowanym oddychaniu, którego celem jest rozluźnienie wydzieliny oraz przesunięcie jej przez wydychane powietrze. Drenaż autogeniczny wykonywany jest przez samodzielny oddech pacjenta. Można zastosować trzy fazy oddychania o różnej objętości:

Pacjent oddycha po kolei w trzech objętościach, wykonując powolne wdechy:

Po fazie trzeciej można zastosować Fet – energiczne kaszlnięcie po maksymalnym wdechu. W trakcie oddychania w każdej fazie zaleca się po każdym wdechu zatrzymanie powietrza na 3 sekundy.
Drenaż autogeniczny wykonuje się w pozycji siedzącej, z plecami wyprostowanymi, lub w pozycji leżącej na wznak, ze zgiętymi kolanami. W pozycji siedzącej można zalecić choremu przyjęcie pozycji ograniczającej duszność, np. opieranie się na łokciach.

Zobacz także

Rozstrzenie oskrzeli »
Oczyszczanie dróg oddechowych u osoby chorej na rozstrzenie oskrzeli »
Zabiegi służące ułatwianiu usuwania wydzieliny z oskrzeli »
Nadprodukcja wydzieliny »