×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy można wyleczyć zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)?

Pytanie nadesłane do redakcji

Czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa można wyleczyć? Lekarka zaproponowała mi leczenie biologiczne, ale dużo czytałem o tym leczeniu i wiem, że jest wiele skutków ubocznych. Czy są jeszcze jakieś inne metody, które mogłyby mi pomóc bez leczenia biologicznego? Czy istnieją inne leki, które mi pomogą? Ból jest okropny, mam dość. Czy przysługuje przy tej chorobie renta socjalna?

Odpowiedziała
prof. dr hab. Irena Zimmermann-Górska
specjalista chorób wewnętrznych, specjalista reumatologii

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) jest to choroba przewlekła, będzie trwała przez całe życie, może doprowadzić do usztywnienia kręgosłupa i kalectwa. Trzeba temu zapobiegać!

Podstawowe leczenie to ćwiczenia kręgosłupa (kinezyterapia) i równocześnie leki przeciwzapalne niesteroidowe (ang. nonsteroidal anti-inflammatory drugs), które należy stale przyjmować. Mogą one szkodzić na żołądek i często równocześnie bierze się leki osłaniające. Okresowo powinno się wykonywać badania laboratoryjne.

Odpowiednie ćwiczenia, które powinien wskazać fizjoterapeuta należy wykonywać przez całe życie, dostosowując ich rodzaj do etapu choroby. Korzystne jest przyłączenie się do grupy chorych na ZZSK – wspólne pokonywanie choroby zawsze mobilizuje. Masaże i „rozgrzewające maści” można stosować dodatkowo.

Leczenie chorych na ZZSK polega na zwalczaniu zapalenia i związanego z nim bólu oraz na zapobieganiu sztywnieniu kręgosłupa. W leczeniu, bardzo dużo zależy od udziału osoby chorej, bo najważniejsze – od momentu rozpoznania choroby – jest nauczenie się i systematyczne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Można sobie wyobrazić, że jeżeli stale porusza się kręgosłupem, utrudnia to ogromnie skłonność do jego sztywnienia.

ZZSK jest to przewlekły, przeważnie postępujący proces zapalny obejmujący stawy krzyżowo-biodrowe, drobne stawy kręgosłupa, pierścienie włókniste i więzadła kręgosłupa, który może prowadzić do ich stopniowego usztywnienia. Jeżeli zmiany zapalne dotyczą tylko kręgosłupa, mówimy o „osiowej” postaci choroby. W przypadkach, gdy równocześnie dochodzi do zapalenia w stawach kończyn rozpoznajemy postać „obwodową”.

Dotychczas nie ma możliwości, aby chorego na ZZSK wyleczyć – nie znamy przyczyny choroby, a nasze postępowanie polega na walce z zapaleniem i zapobieganiu sztywnieniu tkanek kręgosłupa. W ten sposób zmniejsza się dolegliwości bólowe i hamuje postęp choroby.

Ważne, aby dostosować tryb życia do objawów choroby (spanie na równym, twardym materacu z niewielką poduszką pod głową, odpowiednie warunki pracy).

Zmniejszanie objawów zapalenia polega na przyjmowaniu leków – tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które – przy równoczesnej ochronie błony śluzowej żołądka, można stosować przez długi okres. Jeżeli zmiany zapalne dotyczą równocześnie stawów „obwodowych”, tzn. stawów kończyn, podaje się jeszcze leki „modyfikujące” proces chorobowy, najczęściej sulfasalazynę.

Leczenie farmakologiczne dostosowuje się do postaci choroby – z reguły są to tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne, w postaci obwodowej podaje się także leki „modyfikujące proces chorobowy”. Właściwe preparaty muszą być dobrane przez reumatologa.

U chorych z dużą aktywnością zapalenia w przebiegu ZZSK stosuje się obecnie także leki biologiczne, a także w razie ich nieskuteczności leki celowane syntetyczne.

Leki biologiczne, które stosuje się u chorych na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa należą do inhibitorów jednej z cytokin, która nasila proces zapalny (TNF-?). Jak wszystkie leki mają swoje przeciwwskazania oraz działania niepożądane. Proszę omówić z lekarzem swoje obawy i wątpliwości. Pomoże to podjąć najwłaściwszą decyzję dotyczącą leczenia.

Bardzo dobrą metodą leczenia ZZSK jest leczenie uzdrowiskowe. Powinno się z niego korzystać 1 raz w roku. W uzdrowisku (Inowrocław, Ciechocinek i inne) – odpowiednio wybranym przez lekarza kierującego – korzysta się z borowiny, kąpieli solankowych, prawidłowo prowadzonych ćwiczeń gimnastycznych, czasem przydatne są masaże mięśni przykręgosłupowych.

Pytanie brzmiało, czy można wyleczyć ZZSK. W obecnym stanie wiedzy nie umiemy wyleczyć ostatecznie żadnej choroby reumatycznej. Nie znamy ich przyczyn, znamy tylko część mechanizmów odpowiedzialnych za występujące objawy – leki działają właśnie na te mechanizmy. Natomiast, gdy stosuje się wszystkie wymienione metody, można złagodzić objawy, zatrzymać na jakiś czas postęp choroby, przez wiele lat pracować. Pamiętajmy, że medycyna w ostatnich latach ma duże osiągnięcia, stale odkrywa się nowe zjawiska i być może niedługo będzie można wprowadzić zupełnie nowe leczenie.

Jak zaznaczyłam na początku – ZZSK może doprowadzić do usztywnienia tkanek kręgosłupa. Jak szybko i w jakim stopniu to nastąpi w danym przypadku, nie można przewidzieć. Opisane metody leczenia (ruch!) powinny hamować ten proces. Ograniczenie sprawności ruchowej może być nieznaczne, może także prowadzić do kalectwa.

Renta socjalna nie jest zależna od rozpoznania choroby. Natomiast świadczenia z ubezpieczenia społecznego z tytułu następstw choroby przyznawane są przez komisje lekarskie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

10.05.2023
Zobacz także
  • Przyznanie stopnia niepełnosprawności choremu na ZZSK
  • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów (artroza)
  • Ból stawów
  • Ból pleców
Wybrane treści dla Ciebie
  • Zapalenia stawów w przebiegu nieswoistych zapaleń jelit
  • Zespół cieśni nadgarstka
  • Bóle kręgosłupa u młodzieży - przyczyny
  • Ból pleców u dziecka
  • Reumatoidalne zapalenie stawów
  • Ćwiczenia na kręgosłup – przykładowe zestawy ćwiczeń na ból kręgosłupa - ilustracje
  • Przyczyny bólu łokcia
  • Łuszczycowe zapalenie stawów
  • Ból pleców
  • Ból kolana
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta