×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Zawał częściej zaburza życie seksualne kobiet

Mniej mówi się o zaburzeniach seksualnych u kobiet po zawale serca, tymczasem panie odczuwają je częściej aniżeli mężczyźni – oceniła w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie seksuolog i ginekolog dr Monika Łukasiewicz.

Specjalistka z Warszawy przytoczyła przeprowadzone w USA badania, z których wynika, że po ataku serca życie seksualne kontynuuje 85% mężczyzn i 73% kobiet. Przynajmniej jedno zaburzenie seksualne po zawale odczuwa 41% pań i 30% panów.

Panowie najczęściej narzekają na zaburzenia erekcji. Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Artur Mamcarz powiedział, że z oficjalnych danych wynika, że w całej populacji mężczyzn występują one u 8% Polaków, czyli u 1,5 mln osób, choć jego zdaniem cierpi z ich powodu znacznie więcej naszych rodaków.

„Badania w USA sugerują, że na zaburzenia erekcji może cierpieć 22% mężczyzn. Panowie nie przyznają się do kłopotów z erekcją nawet przed samym sobą, a 30% badanych nie wie w ogóle co znaczy słowo 'erekcja'” – powiedział prof. Mamcarz. Zaburzenia erekcji z pewnością jeszcze częściej występują u mężczyzn po zawale, ale nie ma na ten temat danych.

Dr Łukasiewicz zaznaczyła, że z badań amerykańskich wynika, że 40% kobiet po zawale odczuwa spadek popędu seksualnego, a 22% - zmniejszenie nawilżenia pochwy utrudniające odbywanie stosunków. „U mężczyzn zaburzenia erekcji od 1998 r. skuteczne leczone są lekami, ale u kobiet na ogół one nie działają. Wynika to z tego, że u pań w odczuwaniu doznań seksualnych ważne są zarówno fizjologia, jak psychika” – podkreśliła.

Wiele kobiet po zawale serca odczuwa depresję, która sprzyja zaburzeniom seksualnym. „Panie częściej niż mężczyźni zażywają leki przeciwdepresyjne, które mogą obniżać popęd seksualny. Libido znowu może się zwiększyć pół roku po dostawieniu antydepresantów” – wyjaśniała dr Łukasiewicz.

Prof. Mamcarz zapewniał, że osoby po zawale serca mogą na ogół bezpiecznie uprawiać seks. „Zawał serca poza nielicznymi przypadkami nie jest przeciwskazaniem do uprawiania seksu. O wiele łatwiej jest zginąć od uderzenia pioruna, aniżeli doznać śmiertelnego zawału serca podczas kontaktów seksualnych” – wyjaśniał.

Specjalista przyznał, że niektórzy zawałowcy mogą odczuwać lęk przed kontaktami seksualnymi, obawiając się kolejnego ataku serca. Aby się upewnić, że nie ma takiego ryzyka, można poddać się próbie wysiłkowej pozwalającej ocenić stan mięśnia sercowego. Polega ona na tym, że pacjent jest podłączony m.in. do EKG, kiedy porusza się na bieżni ruchomej lub pedałuje na rowerze stacjonarnym.

„Jeśli podczas trwającego co najmniej 5-6 minut wysiłku fizycznego nie pojawiają się objawy niedokrwienia mięśnia sercowego, zaburzeń rytmu serca oraz nadmiernego ciśnienia tętniczego krwi, wtedy ryzyko kardiologiczne związane z uprawianiem seksu jest niewielkie” – zapewniał prof. Mamcarz.

Specjalista przekonywał, że zaburzenia erekcji mogą być pierwszym objawem choroby sercowo-naczyniowej. „Choroba wieńcowa powoduje zwężenie tętnic serca (na skutek odkładania się blaszek miażdżycowych – przyp. PAP), którymi dopływa krew do mięśnia sercowego. Podobny jest mechanizm rozwoju zaburzeń erekcji, z ta różnicą, że naczynia w prąciu są węższe, dlatego wcześniej się ujawniają” – wyjaśniał prof. Mamcarz. Dodał on, że osoby z zaburzeniami erekcji są bardziej zagrożone zawałem serca.

Dr Łukasiewicz zwróciła uwagę, że lekarze, w tym również kardiolodzy, zbyt rzadko rozmawiają z pacjentami o zaburzeniach seksualnych. „Pacjenci na ogół nie podejmują rozmowy na ten temat, oczekują raczej inicjatywy ze strony lekarza. Jednak badania w USA wykazały, że o problemy seksualne pyta zaledwie 17% lekarzy” – powiedziała.

Specjalistka dodała, że kobiety potrafią rozmawiać o dysfunkcjach seksualnych, ale w swoim gronie, z innymi kobietami, wobec mężczyzn są już znacznie bardziej skrępowane. Panowie niechętnie mówią o swoich kłopotach seksualnych nawet w męskim gronie.

09.12.2016
Zobacz także
  • Objawy zawału serca
  • Jak często czynniki ryzyka choroby wieńcowej występują u Polaków?
  • Zawał serca
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta