×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

42% Polaków zadowolonych z życia seksualnego

Ze swego życia seksualnego zadowolonych jest 42% Polaków - wynika z raportu „Seksualność Polaków 2017” upublicznionego w środę w Warszawie przez prof. Zbigniewa Izdebskiego podczas IX Ogólnopolskiej Debaty o Zdrowiu Seksualnym.


Fot. Pixabay.com

Specjalista powiedział, że w podejściu do seksu uwidaczniają się coraz większe różnice międzypokoleniowe, które mogą świadczyć o zmianie obyczajowej wśród młodszych Polaków. 30- i 40-latkowie stali się podobni do 20-latków i są bardziej zadowoleni z życia seksualnego, a także bardziej otwarci na wiele zachowań seksualnych niż ludzie po pięćdziesiątce.

Sondaż przeprowadzono od grudnia 2016 r. do stycznia 2017 r. na reprezentatywnej grupie 2,5 tys. Polaków w wieku co najmniej 18 lat. Prof. Zbigniew Izdebski podkreślił, że jest to piąta już edycja jego badań, którymi po raz pierwszy objęto wszystkich dorosłych Polaków. „Dzięki temu ujawniliśmy dość spore zróżnicowanie obyczajowości seksualnej Polaków w poszczególnych grupach wiekowych” - powiedział.

Z badań wynika, że seks odgrywa istotną lub bardzo istotną rolę u 40% dorosłych Polaków, a 42% ankietowanych jest zadowolonych ze swego życia seksualnego. Tak jak w poprzednich badaniach bardziej zadowoleni są mężczyźni (55%) niż kobiety (49%).

"Jednak wśród osób w wieku 30-49 lat zadowolonych ze swego życia seksualnego jest 70% badanych, a u osób 50 plus jedynie 36%” - podkreślił prof. Izdebski. W grupie 18-29 lat zadowolonych z tego powodu jest 53% ankietowanych. Z uroków seksu najbardziej zatem korzystają osoby w średnim wieku.

Prof. Izdebski tłumaczył, że osoby po 50. roku życia często są samotne i nie mają partnera seksualnego, jednak niepokojące jest jego zdaniem to, że nawet dla wielu z tych, którzy są w stałych związkach, seks jest mało ważny.

Raport wykazał, że w ostatnim roku 76% Polaków w wieku 18-49 lat uprawiało seks (w tym względzie nie badano osób po pięćdziesiątce), czyli o 3 punkty procentowe mniej niż w 2011 r. i aż o 10 punktów mniej w porównaniu do 1997 r. Długość kontaktów seksualnych w tej grupie nie zmieniła się: od 2005 r. trwają one średnio 13-15 minut. Skróciła się gra wstępna – z 20 minut w 2005 r. do 15 minut w 2017 r.

„Jedynie 3% Polaków zdecydowało się na współżycie na pierwszym spotkaniu z nowo poznaną osobą. 38% zrobiło to po kilku spotkaniach, a 47% dopiero po dłuższej znajomości” – raportował prof. Izdebski. W przypadku osób w wieku co najmniej 50 lat 2% współżyło na pierwszym spotkaniu, 29% po kilku spotkaniach, a 54% po dłuższej znajomości.

24% ogółu badanych przyznało, że współżyło, choć nie miało na to ochoty (15% mężczyzn i 28% kobiet). 23% osób przyznało, że kiedy było singlem miewało relacje o charakterze seksualnym. Wśród nich było 34% mężczyzn, 14% kobiet oraz jedynie 10% osób po pięćdziesiątce.

Polacy - bez względu na wiek i płeć - są jednak tradycjonalistami, jeśli chodzi o to, czy będąc w stałym związku można mieć romans i być jednocześnie w innym długotrwałym związku. Ogółem zgodziło się z tym 17% badanych, w tym 15% mężczyzn, 10% kobiet oraz 12% osób po 50. roku życia.

Zdrada jest na ogół ukrywana przez naszych rodaków. 71% ankietowanych stwierdziło, że nie przyznało się do niej; zrobiło to zaledwie 20% osób, które się jej dopuściły. Gdy partner lub partnerka się dowiedziała o zdradzie, w 35% przypadków (bez podziału na wiek) związek się rozpadł. 25% badanych oświadczyło, że po zdradzie dalej jest w związku, ale relacje w nim się pogorszyły, 20% ankietowanych twierdziło, że nic się nie zmieniło; taki sam odsetek badanych deklarował, że ich związek po zdradzie się wzmocnił.

Gdy partner lub partnerka się nie dowiedziała o zdradzie, do rozpadu związku doszło jedynie w 12% przypadków, a 57% ankietowanych przyznało, że ich związek się nie zmienił.

„Do zdrady w stałym związku najczęściej dochodzi w związku z wykonywaną pracą” – podkreślił prof. Izdebski. 26% badanych Polaków dopuściło się jej po spożyciu dużej dawki alkoholu, 24% w czasie urlopu bez partnera lub partnerki, 17% podczas podróży służbowej, 15% w biurze lub zakładzie pracy, 13% w klubie lub na dyskotece, 11% w czasie wyjazdów integracyjnych, a 10% podczas dłuższego wyjazdu związanego z pracą lub zarobkowania za granicą.

Konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii prof. Piotr Gałecki skomentował, że znaczny wpływ na zainteresowanie seksem mają stres i zmęczenie, na które narażonych jest wielu naszych rodaków, często w związku z wykonywaną pracą.

Kierownik Zakładu Psychologii Społecznej i Środowiskowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Eugenia Mandal zwróciła uwagę, że nadal 70% Polaków jest w związkach małżeńskich, a jedynie 11% w nieformalnych, mieszkających razem. „W 1974 r. takich nieformalnych związków było w naszym kraju zaledwie 1%. Obecnie 20% dzieci przychodzi u nas na świat w związkach pozamałżeńskich” – dodała.

09.02.2017
Zobacz także
  • Rosną potrzeby seksualne Polek
  • Seksualność Polaków po 50. roku życia
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta