×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci i młodzieży

Małgorzata Solecka
Kurier MP

Co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 otrzymał już co 5 niepełnoletni mieszkaniec Belgii, Francji i Malty. Po kilkanaście procent zaszczepionych raportują do European Centre for Disease Prevention and Prevention (ECDC) m.in. Luksemburg, Hiszpania i Włochy. Polska, mimo że szczepienia osób w wieku <18 lat rozpoczęła bardzo wcześnie, bo już w maju, danych do ECDC nie przekazuje. Co więcej, nie udostępnia ich również na użytek wewnętrzny, choć w kontekście bliskiego powrotu do szkół powinna być to jedna z kluczowych informacji.


Fot. Grażyna Marks/ Agencja Gazeta

Warto pamiętać, że jesienną falę zakażeń rozpędził m.in. powrót dzieci do szkół – nawet, jeśli nie był to jedyny, czy nawet najważniejszy czynnik zwiększenia u liczby zakażeń. Teraz sytuacja jest o tyle trudniejsza, że wariant Delta jest o wiele bardziej zakaźny. Wiadomo, że najwcześniej w połowie września (rząd mówi o trzecim tygodniu) przynajmniej w części szkół mają zostać uruchomione punkty szczepień. Jednak lekarze nie mają wątpliwości: ostatni dzwonek na skuteczną ochronę dziecka już wybrzmiał (pełnej możliwej odporności nabywa się po ok. 2 tyg. od podania drugiej dawki, a odstęp między dawkami wynosi 3 tygodnie).

O odsetek zaszczepionych dzieci i młodzieży zapytała oficjalny profil Narodowego Programu Szczepień posłanka KO, Katarzyna Lubnauer. Odpowiedź, jaką uzyskała, trudno uznać za precyzyjną. „Oto liczba osób zaszczepionych i zarejestrowanych w konkretnych rocznikach: 17 lat – 40 proc., 16 lat – 36 proc., 15 lat – 32 proc., 14 lat – 27 proc., 13 lat – 23 proc., 12 lat – 12 proc.”.

Dane obejmują więc zarówno osoby w pełni zaszczepione, jak i te, które otrzymały jedną dawkę, jak i te, które dopiero zarejestrowały się na szczepienie, ale go jeszcze nie rozpoczęły. Profil „SzczepimySię” innymi danymi nie dysponuje, a z faktu, że Polska nie przekazuje danych na temat realizacji szczepień dzieci i młodzieży do ECDC (choć na bieżąco aktualizuje dane dotyczące szczepienia osób dorosłych) wynika, że przynajmniej na razie dla nikogo wyodrębnienie takich danych nie było istotne.

20.08.2021

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.