Udar mózgu – edukacja potrzebna od najmłodszych lat
Już ponad 240 placówek oświatowych i ponad 10000 dzieci w całej Polsce przystąpiło do programu FAST Heroes 112
Już ponad 240 placówek oświatowych i ponad 10000 dzieci w całej Polsce przystąpiło do programu FAST Heroes 112
Ogólnopolski projekt #MłodziPoUdarze, realizowany przez Stowarzyszenie Udarowcy – Liczy się Wsparcie, zwraca uwagę na wzrost liczby udarów mózgu wśród osób młodych. Projekt wpisany jest w kampanię Stop Udarom.
Stowarzyszenie Udarowcy-Liczy się wsparcie!, Fundacja Udaru Mózgu i Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych łączą siły i w ramach kampanii społecznej STOP UDAROM zapraszają Polaków do podzielenia się specjalną wiadomością pod hasłem „ALERT UDAROWY”. Akcję popierają Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Nauk Neurologicznych.
Ubytek w polu widzenia, drętwienie kończyny i zaburzenia czucia mogą być objawem udaru mózgu. Nie lekceważmy takich dolegliwości, wzywajmy jak najszybciej pomoc, od tego zależy nasze życie i zdrowie – apelowali w środę specjaliści. Zapewniali, że nie należy obawiać się zakażenia koronawirusem w szpitalu.
Gdański Uniwersytet Medyczny rozpoczyna badanie dotyczące farmakologicznego leczenia pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu.
W marcu i kwietniu gwałtownie spadła liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu udaru mózgu, bo wiele osób zwleka z wezwaniem pomocy – alarmują eksperci. Twierdzą oni, że podobnie mogło być też w maju 2020 r. Tymczasem z powodu pandemii Covid-19 liczba udarów mózgu mogła nawet wzrosnąć.
Jak wynika z nowej analizy, mniej osób - niż wcześniej informowano - doznaje udaru mózgu w wyniku COVID-19, jednak udary w wydają się być w ich przypadku bardziej niebezpieczne - informuje pismo „Stroke”.
W czasie pandemii COVID-19 aż o 40% spadła liczba wykonywanych w USA badań w ramach procedury kwalifikacji do udaru. Tymczasem SPSK Nr 4 w Lublinie nie tylko nie ograniczył swojego funkcjonowania, ale znacząco poprawił swoje wyniki w stosunku do poprzedniego roku.
Kobiety, które nawet późno, bo dopiero w średnim wieku, zmienią swój styl życia, mogą znacząco zmniejszyć ryzyko udaru w przyszłości - czytamy na łamach „Stroke”. Chodzi głównie o zaprzestanie palenia, aktywność fizyczną, utrzymywanie prawidłowej masy ciała i zdrową dietę.
Młodzi dorośli, którzy palą tradycyjne papierosy, a także korzystają z ich elektronicznych odpowiedników, są aż dwukrotnie bardziej zagrożeni udarem niż zwykli palacze. To wynik badania z udziałem ponad 160 tys. osób, opublikowanego na łamach „American Journal of Preventive Medicine”.
Osoby, które śpią ponad dziewięć godzin w nocy lub mają zwyczaj robienia dłuższych drzemek w ciągu dnia, mogą być bardziej narażone na udar – informują naukowcy, których badania publikuje pismo „Neurology”, wydawane przez Amerykańską Akademię Neurologii.
Co dziesiąty Polak umiera na udar mózgu. Jest on też najczęstszą przyczyną niepełnosprawności. Ryzyko jego wystąpienia rośnie wraz z wiekiem, ale dotyka obecnie coraz młodszych – poinformowała prof. Anna Członkowska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Lekarze rodzinni są sprzymierzeńcami neurologów w profilaktyce udaru mózgu, dlatego neurolodzy uczą ich, na jakie problemy u pacjentów zwracać uwagę, by zapobiegać udarom. W sobotę w Augustowie przeszli szkolenia w ramach programu profilaktyki udarów.
Udar mózgu każdego roku dotyka około 75 tys. Polaków i powoduje ok. 30 tys. zgonów. To trzecia, po chorobach serca i nowotworach, najczęstsza przyczyna śmierci i główny powód trwałej niepełnosprawności wśród dorosłych.
Pomiędzy rokiem 2001 a 2010 liczba zgonów spowodowanych udarem mózgu zmniejszyła się w Wielkiej Brytanii o 55 proc. - informuje „British Medical Journal”.
Nawet u osób z genetyczną mutacją zaburzającą metabolizm cholesterolu umiarkowanie wysokie spożycie cholesterolu lub spożycie do jednego jajka dziennie nie wiąże się z podwyższonym ryzykiem udaru mózgu – informuje “American Journal of Clinical Nutrition”.
Wojewódzki szpital im. Kopernika w Łodzi został włączony do pilotażowego programu leczenia udarów metodą trombektomii mechanicznej oraz do programu lekowego dot. rdzeniowego zaniku mięśni – poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Od lipca br. dziesięć kolejnych ośrodków wejdzie do pilotażu trombektomii mechanicznej. – W ten sposób zapewnimy dostęp do tej nowoczesnej, ratującej życie i zdrowie procedury pacjentom z całego kraju – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Picie nawet niewielkich ilości alkoholu podwyższa ciśnienie tętnicze oraz zwiększa ryzyko udaru – wynika z badań genetycznych, o których informuje „The Lancet”.
Napoje niskokaloryczne, w których stosowane są syntetyczne substancje słodzące, mogą zwiększać ryzyko udaru u kobiet po menopauzie - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Stroke" wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne.