×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Zasady leczenia boreliozy

Pytanie nadesłane do redakcji

Jak leczyć przewlekłe zmiany zapalne stawów w boreliozie? Jestem po trzytygodniowej kuracji biotraksonem.

Odpowiedział

dr med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Borelioza jest chorobą bakteryjną, którą leczy się skutecznie dostępnymi w Polsce antybiotykami. Borelioza stawowa może być trudniejsza w leczeniu niż rumień wędrujący, jednakże na tym etapie choroba także jest uleczalna. Zgodnie z rekomendacjami Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych (IDSA) leczenie boreliozy stawowej zależy od towarzyszącego zajęcia układu nerwowego. Jeżeli zapaleniu stawów nie towarzyszy zajęcie układu nerwowego, to zaleca się leczenie doksycykliną lub amoksycyliną, ewentualnie cefuroksymem w dawkach jak w rumieniu wędrującym przez 28 dni. Jeżeli zapaleniu stawów towarzyszy zajęcie układu nerwowego, to chorobę leczy się jak boreliozowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (neuroborelioza) przez 2-4 tygodni. Z Pani/Pana opisu wnioskuję, że wybrano kurację, tak jak tym drugim przypadku - zastosowano właściwy antybiotyk i prawidłowy czas leczenia. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych są podobne, z tym, że rozróżnia się pierwszy epizod zapalenia stawów oraz kolejny. Pierwszy epizod leczy się doksycykliną lub amoksycyliną, ewentualnie cefuroksymem, drugi jak neuroboreliozę. Po szczegóły odsyłam do załączonego piśmiennictwa.

Zapalenie stawów w boreliozie może nawracać lub nie ustąpić całkowicie. Wówczas po kilkumiesięcznej przerwie można rozważyć ponowne zastosowanie antybiotyku. Ponadto stosuje się leczenie objawowe, podobnie jak w innych przewlekłych zapaleniach stawów: niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz dostawowe iniekcje kortykosteroidów.


02.08.2013
Wybrane treści dla Ciebie
  • Borelioza z Lyme
  • Czy rumień wędrujący zawsze oznacza boreliozę?
  • Czy zaczerwienienie w miejscu ukąszenia przez kleszcza może wskazywać na boreliozę?
Inne pytania
  • Problem małych piersi
  • Zapalenie przydatków
  • Zmiany chorobowe w okolicy pępka
  • Hormonalna terapia zastępcza (HTZ)
  • Wrastający paznokieć palucha stopy

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.