×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Leczenie radiojodem

Pytanie nadesłane do redakcji

Moja mama ma nadczynność tarczycy, jest po dwóch dawkach jodu radioaktywnego do picia i jednej tabletce. Właśnie po tej tabletce TSH wynosi ok. 64 i czy to jest już niedoczynność? Czy powinna odstawić leki, które bierze na nadczynność? Ma typowe objawy niedoczynności: uczucie zimna, senność, tycie, a wizytę u lekarza dopiero za tydzień. Proszę o odpowiedź.

Odpowiedziała

dr n. med. Ewa Krajewska-Siuda
endokrynolog, pediatra
Poradnia Endokrynologiczna
Centrum Medyczne Enel-Med
Centrum Leczenia Chorób Serca i Naczyń Unicardia

Leczenie radiojodem jest nowoczesną, skuteczną i bezpieczną metodą leczenia nadczynności tarczycy. Po terapii może wystąpić niedoczynność tarczycy, a po upływie 10 lat od kuracji dotyczy ona od 30 do 80% leczonych.

Przedstawione przez Panią objawy i stężenie TSH 64 mIU/L jednoznacznie wskazują na niedoczynność tarczycy. Konieczna jest konsultacja endokrynologiczna z włączeniem preparatu L-Tyroksyny. Stosowane leki na nadczynność tarczycy należy odstawić. Powinny już być odstawione około 5 dni przed leczeniem radiojodem, ale być może zostały utrzymane ze względu na objawy nadczynności po terapii. Mam zbyt mało danych, aby się kompetentnie ustosunkować.

Reasumując, wskazana jest pilna konsultacja z lekarzem prowadzącym.

Piśmiennictwo:

Lewiński A., Smyczyńska J., Hilczer M.: Nadczynność i niedoczynność tarczycy – przyczyny, rozpoznawanie i leczenie. Przew. Lek. 2002, 5, 52–62.

30.08.2013
Inne pytania

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.