×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Co to jest półpasiec i jak długo się go leczy?

Pytanie nadesłane do redakcji

Co to jest półpasiec i jak długo się go leczy?

Odpowiedział

dr n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Półpasiec (łac. Herpes zoster) - jest reaktywacją (uczynnieniem) utajonego zakażenia wirusowego wywołanego przez VZV, ten sam wirus, który wywołuje ospę wietrzną. Choroba występuje zatem u osób, które przebyły w przeszłości ospę wietrzną, niezależnie od tego czy przebieg ospy wietrznej był łagodny czy ciężki.

Półpasiec objawia się występowaniem bolesnych pęcherzyków charakterystycznie umiejscowionych w dermatomach (obszary skóry unerwione przez jeden korzeń rdzeniowy). Wystąpienie zmian skórnych jest zwykle poprzedzone pieczeniem, swędzeniem, mrowieniem i bólami, które mogą się utrzymać przez cały czas choroby.

Choroba trwa zwykle 2-4 tygodni. Szybkie leczenie lekiem przeciwwirusowym, acyklowirem zmniejsza nasilenie i czas trwania objawów. Acyklowir powinno się podawać doustnie w dawce 800 mg 5 razy dziennie przez 7-10 dni. U niektórych osób, zwykle starszych, nerwoból może utrzymywać się przez wiele miesięcy po ustąpieniu zmian skórnych. Jest to neuralgia półpaścowa.

Fot. Ewolucja zmian w półpaścu (źródło: Wikipedia)


29.11.2013

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.