×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Postępowanie w przypadku już nie jałowych materiałów medycznych

Pytanie nadesłane do redakcji

Podczas wizyty u stomatologa zauważyłam, jak asystentce wypadła z rąk igła ze znieczuleniem, była ona jednak w osłonce, następnie lekarz podał mi to znieczulenie. Czy w takiej sytuacji mogło dojść do zakażenia? Nie zwróciłam uwagi asystentce, ponieważ igła była w osłonce, którą lekarz zdjął podczas podawania znieczulenia, czy słusznie?

Odpowiedział

dr n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Pani obawy są słuszne i ma Pani rację, zwracając uwagę na niedopuszczalny niedostatek staranności ze strony osoby wykonującej zabieg, jednak pragnę Panią uspokoić. Jeżeli nie doszło do skażenia igły, Pani także nie mogła ulec zakażeniu.

Niemniej uważam, że warto zwrócić uwagę osobom odpowiedzialnym na problem. Jałowe narzędzia i materiały medyczne, które jak w opisanej sytuacji, miały styczność z niejałowym podłożem powinno się wyrzucić i zastąpić nowymi. Chodzi o to, by w przyszłości sytuacja się nie powtórzyła. Tym razem jak rozumiem, nic się nie stało, jednakże dobra praktyka wymaga, by w trakcie procedur medycznych bezwzględnie przestrzegano zasad aseptyki.

18.03.2014
Wybrane treści dla Ciebie
  • Roponercze
  • Kłębuszkowe zapalenie nerek
  • Zakażenie układu moczowego w ciąży
  • Różyca skóry
Inne pytania

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.