×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Ryzyko związane z podróżą do krajów tropikalnych i rozwijających się - strona 4

Ryzyko związane z podróżą: urazy i wypadki komunikacyjne

Do najważniejszych zagrożeń towarzyszących podróży do krajów rozwijających się należy ryzyko urazów i wypadków, w tym komunikacyjnych. Drogi i ich oznakowanie w niektórych krajach rozwijających się pozostawiają wiele do życzenia, zdecydowanie różna od europejskiej jest także kultura jazdy kierowców. Często zdarza się, że piesi, rowerzyści, a nawet pojazdy ciężarowe poruszają się po zmroku bez oświetlenia, a nawet bez świateł odblaskowych. W efekcie to właśnie wypadki komunikacyjne są główną przyczyną zgonów turystów z krajów rozwiniętych. By zminimalizować wspominane ryzyko należy wyjeżdżając do krajów mniej rozwiniętych bezwzględnie przestrzegać kilku prostych zasad. Po pierwsze, unikać jazdy motocyklami, po drugie, nigdy nie poruszać się po zmierzchu, po trzecie, uaktualnić szczepienia przeciwko tężcowi. Szczególnie duże ryzyko wypadków komunikacyjnych dotyczy podróży samochodem po Indiach (gdzie lepiej korzystać z usług miejscowych kierowców) a także Chinach, Turcji i krajach Afryki.


Ryc. 7. Liczba zgonów na drogach zobrazowana graficznie. Powierzchnia krajów jest proporcjonalna do liczby zgonów na drogach.*
Road Deaths
*Mapki użyte do graficznego zobrazowania ryzyka wykonane przez Worldmapper powstały w ten sposób, że powierzchnię każdego kraju przeliczono proporcjonalnie do odwzorowywanego ryzyka; kraje, gdzie liczba przypadków jest mniejsza od średniej światowej, zmalały, a kraje, w których liczba zgonów na drogach jest większa niż przeciętnie, zwiększyły swoją powierzchnię.

Z zagrożeniem wypadkami i urazami związane jest ryzyko braku lub opóźnienia dostępu do pomocy lekarskiej. W wielu krajach rozwijających się brakuje lekarzy. Sytuacja jest szczególnie trudna w krach subsaharyjskiej i centralnej Afryki. Przed wyjazdem warto zawczasu dowiedzieć się, gdzie można uzyskać pomoc medyczną (np. ustalić adresy i numery telefonów szpitali). Przydatny może też być numer telefonu do polskiej ambasady lub konsulatu, ewentualnie innej placówki dyplomatycznej kraju Unii Europejskiej, która może pomóc w razie nagłej potrzeby. Dobra informacja może uratować życie.

18.07.2016
Zobacz także
  • Zapobieganie chorobom odzwierzęcym
  • Biegunka podróżnych
  • Jakie konsultacje lekarskie potrzebne są przed wyjazdem?
  • Ochrona przed owadami w tropiku
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta