Jak przygotować się do podróży do krajów o odmiennej strefie klimatycznej?
Posłuchaj wypowiedzi dr Agnieszki Wroczyńskiej z Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni GUM.
Posłuchaj wypowiedzi dr Agnieszki Wroczyńskiej z Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni GUM.
Na pytanie odpowiada mgr Teresa Benbenek-Klupa.
Zimowe wycieczki górskie mogą być pasjonujące i zdrowe. Konieczne jest jednak pamiętanie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Opowiada o tym dr Bartosz Puchalski, specjalista kardiolog, ratownik górski w Grupie Bieszczadzkiej GOPR.
W okolicy Giewontu zaobserwowano co najmniej 3 wyładowania, w tym to jedno główne o bardzo rzadko spotykanej w polskich warunkach mocy. Podczas akcji ratowniczej wyładowania trwały, część ratowników została porażona, ale chęć pomocy była silniejsza – o pracy ratowników TOPR i tragedii na Giewoncie mówi dr hab. Sylweriusz Kosiński, anestezjolog i ratownik TOPR.
Rozpoczyna się doroczne oblężenie Tatr. Jeśli zainteresowanie nimi będzie w tym roku podobne do tego, jakim się cieszyły w ciągu ostatnich lat, to w lipcu bilety wstępu do TPN-u kupi około 700 tysięcy osób, a w sierpniu ponad 800 tysięcy.
Uważam, że aktualnie najważniejsze przed każdym wyjazdem jest uzupełnienie szczepień, nauczenie się zasad higieny żywienia oraz zaopatrzenie się w środki przeciw owadom, przede wszystkim skuteczne repelenty. Leki przeciw malarii należy rozważyć w każdej sytuacji, gdy ryzyko zachorowania dla podróżujących określane jest jako wysokie.
Cały sprzęt trzeba mieć w plecaku. Jeśli czegoś nie wziąłeś, nikt ci tego nie dostarczy. Trzeba mieć ze sobą sprzęt pozwalający na akcję w szczelinach, sprzęt medyczny i biwakowy. Gdy wychodzimy na akcję popołudniu, prawdopodobieństwo, że noc spędzimy na lodowcu sięga niemal stu procent – mówi Tomasz Kutycki, ratownik medyczny dyżurny w bazie ratowniczej na Kazbeku w Gruzji.
Musimy dopasować wycieczkę do naszych umiejętności, do tego, jakie mamy doświadczenie w górach, jakie są aktualne warunki pogodowe, do topografii, czyli musimy wiedzieć, gdzie w ogóle chcemy iść, przeanalizować trasę. Jeżeli planujemy na zasadzie: mam wolny weekend i szybko sobie skoczę w góry, to nie jest dobre planowanie.
Chorobę wysokościową, metody jej zapobiegania i sposoby leczenia omawia dr Piotr Krzyżak.
Ginekolodzy powinni ściśle współpracować z lekarzami medycyny podróży w przygotowywaniu ciężarnych do wyjazdu do krajów tropikalnych. Sytuacja epidemiologiczna na świecie jest tak dynamiczna, że wymaga stałego uaktualniania wiedzy – mówi dr Karolina Mrówka z Katedry i Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych UM w Poznaniu.
O zagrożeniach zdrowotnych w podróży, o ochronie zdrowia w egzotycznych krajach i o tym, że wszy lubią blondynki z Elizą Łopacińską, podróżniczką, która z całą rodziną wyruszyła w podróż dookoła świata rozmawia Jerzy Dziekoński.
– Zaczynaliśmy od jednego motocykla, parcianych noszy i apteczki, na którą składały się jeden czy dwa bandaże i jakieś drewniane szyny – mówi Jerzy Siodłak, naczelnik beskidzkiego GOPR.
Konsultacja lekarska – czy to w poradni medycyny podróży, czy u lekarza rodzinnego – powinna zawsze stanowić okazję do weryfikacji uodpornienia pacjenta w zakresie szczepień rutynowych – przypomina dr Agnieszka Wroczyńska z Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.
Prof. Zdzisław Jan Ryn, psychiatra, podróżnik, członek światowego Klubu Odkrywców
O urazach głowy, stawów, ścięgien, stłuczeniach i ranach rozmawiamy z Dariuszem Chmielem, chirurgiem dziecięcym.
Z dr Izabelą Tarczoń, pediatrą, rozmawia Andrzej Kaczmarczyk.